Konkurs organizowany był przez Uniwersytet Ekonomiczny we współpracy z krakowskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich. Wzięło w nim udział prawie 40 zespołów; do drugiego, finałowego etapu zakwalifikowano pięć prac konkursowych.
Laureatem pierwszej nagrody została firma BE DDJM Architekci (autorzy projektu: Mateusz Dudek, Marek Dunikowski, Hugo Herrera Pianno). To krakowskie biuro odpowiedzialne m.in. za projekt znajdującego się po sąsiedzku kompleksu biurowego Unity Centre. Zwycięzca otrzymał nagrodę pieniężną oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie na podstawie pracy konkursowej kompleksowej dokumentacji projektowej obiektu.
Jak podkreślił rektor Uniwersytetu Ekonomicznego dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK, zwycięski projekt spełnia nie tylko walory estetyczne i funkcjonalne, ale jest także wyposażony w rozwiązania przyjazne dla środowiska. Stwierdził, że jego realizacja będzie wspaniałym sposobem uczczenia 100-lecia istnienia uczelni (1925-2025).
Zgodnie z planami uczelni jako jubileuszowy obiekt zostanie wzniesiony wielofunkcyjny budynek z pomieszczeniami dydaktycznymi i biurowymi (m.in. sale seminaryjne i wykładowe), dużą aulą na 500 miejsc, zapleczem gastronomicznym, jak też miejscem dla lokalnego centrum informatyki wraz z niezbędną infrastrukturą. Przewidziano tu też pokoje gościnnie dla wykładających naukowców.
Praca, która zdobyła pierwszą nagrodę, zyskała uznanie sądu konkursowego - jak podano w uzasadnieniu - za odwagę i konsekwencję w sformułowaniu i przeprowadzeniu nadrzędnej idei projektu.
"Filozofia funkcjonowania kampusu uniwersyteckiego w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju stanowi w wybranej pracy wiodącą narrację, wprowadzającą Uczelnię w nowe stulecie z niezwykle ważnym i istotnym społecznie przesłaniem. Uznanie Sądu Konkursowego wzbudziło zarówno tak nieszablonowe wykorzystanie pretekstu wielkiego jubileuszu Uczelni, jak i konsekwencja jego implementacji w rozwiązania przestrzenne. Począwszy od topografii całego projektu, po subtelne detale rozgrywające kompozycje mocno ocienionych okien na tle ceramicznych fasad - wszystko to buduje subtelny nastrój i stosowny prestiż kampusu. Decyzja o rozbiciu monumentalnej skali obiektu, prokurowanej przez rozbudowany program funkcjonalny, jest niezwykle odważna i przyczynia się do uporządkowania tego fragmentu kampusu nawarstwiającego się w różnych okresach gospodarczych i stylistycznych. Sekwencja przestrzeni publicznych meandrujących w obrębie kwartału przejmuje dobre cechy miejskiego genotypu i tym samym stwarza potencjał dla aktywizacji witalnego świata między budynkami. Sąd Konkursowy wyraża nadzieję, że ta witalność stanie się niejako znakiem rozpoznawczym Kampusu i wprowadzi nową jakość i opowieść w rolę uczelni wyższych w centrach miast" - czytamy w uzasadnieniu decyzji sądu konkursowego.
Wystawę pokonkursową można oglądać do 20 października w Pawilonie Dydaktyczno-Sportowym UEK.
- Warto wspomnieć, że to nie koniec rozwoju infrastruktury kampusu uczelni. Za dwa tygodnie odbędzie się rozstrzygnięcie postępowania przetargowego na wybór wykonawcy projektu Centrum Obsługi Studenta - dodają przedstawiciele uczelni. Stanie on w miejscu dotychczasowego Pawilonu D. W trzykondygnacyjnym budynku znajdą się m.in. pomieszczenia biurowe, sale konferencyjne, pomieszczenia wielofunkcyjne i specjalnego przeznaczenia, archiwa oraz magazyny. Na tarasie przewidziana jest strefa rekreacyjna.
- Ten obiekt całkowicie zmienił centrum Krakowa! Budowa zaczęła się 20 lat temu!
- Greckie plaże i chorwackie wody na wyciągnięcie ręki. Wakacje 30 minut od Krakowa!
- Spektakularne zdjęcia lotnicze dwóch odcinków zakopianki! Są postępy
- Horoskop na wrzesień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Niezwykła wieś z Małopolski znów jest gwiazdą internetu
Brak snu wpływa na empatię i hojność
