https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kaczor Daffy z Lego i opakowania mleka - tę wystawę koniecznie trzeba zobaczyć! Jeszcze przez dwa tygodnie będzie w MNK

Anna Piątkowska
"Transformacje. Nowoczesność III RP" - wystawa w Gmachu Głównym MNK
"Transformacje. Nowoczesność III RP" - wystawa w Gmachu Głównym MNK Anna Kaczmarz
Zbudowany z klocków Lego bohater kreskówki, kaczor Daffy zamieniający w czerwony kokon pokryty złotem królika Bugsa, projekty modowe Arkadiusa, projekty architektoniczne ikonicznych budynków, opakowania mleka Łaciate, a nawet krajalnica Zelmer - to zaledwie kilka spośród ponad 350 obiektów, które znalazły się na wystawie "Transformacje. Nowoczesność III RP". Można je zobaczyć - a właściwie: trzeba! - w Gmachu Głównym MNK do 18 maja. "Dziennik Polski" objął patronatem medialnym wystawę.

"Transformacje. Nowoczesność III RP" to ostatnia odsłona cyklu "4 x Nowoczesność", prezentującej oblicza nowoczesności w polskiej sztuce, architekturze i dizajnie od przełomu XIX i XX wieku po współczesność.

Od postmodernizmu do pandemicznej maseczki

- Wystawa stanowi okazję do refleksji nad sztuką ostatnich 35 lat na tle zmian społecznych, politycznych i technologicznych. Pokazuje dynamikę, złożoność i wielogłos współczesnej kultury - wyjaśniał podczas otwarcia ekspozycji Andrzej Szczerski, dyrektor MNK.

Opowieść o nowoczesności zapowiada ustawiona w holu instalacja Konrada Smoleńskiego "The End of Radio" przedstawiająca 194 mikrofony, 210 statywów, 20 wzmacniaczy słuchawkowych, 5 odtwarzaczy DVD.

Ekspozycja podzielona została na trzy sekcje. Otwierający opowieść o współczesności "Postmodernizm" jest punktem odniesienia do transformacji. Łamiący reguły, manifestujący różnorodność form okres po 1989 roku był jednocześnie czasem, gdy odzyskana wolność pozwalała na eksperymentowanie. W tej części wystawy znalazły się, m.in. rysunki i makiety architektoniczne Dariusza Kozłowskiego - projekt Wyższego Seminarium Duchownego Zmartwychwstańców w Krakowie stanowiący podsumowanie architektury lat 90., kaczor Daffy z klocków Lego i projekty modowe Arkadiusa.

Dekadę później scenę artystyczną zdominował odczytany na nowo modernizm, w terminologii wystawy - neomodernizm. Zwiedzający zobaczą tu takie obiekty związane z historią polskiego designu, jak np. Blik, godło "Teraz Polska", zaprojektowana przez Agatę Korzeńska i Pawła Krzywdę identyfikacja wizualna policji, czy niezrealizowany projekt centrum Literatury i Języka "Planeta Lem".

Wystawę zamyka część nazwana "Wielogłosem" będąca refleksją nad szansami i zagrożeniami, jakie niesie ze sobą modernizm z cyfryzacją, kształtowaniem się przestrzeni prywatnej i publicznej, emancypacją i nowym postrzeganiem przyrody.

W tej części wystawy znalazły się m.in. fragment cyklu "Supermatka" przedstawiający portret artystki w kostiumie Supermana, żonkile upamiętniające wybuch powstania w Gettcie Warszawskim autorstwa Heleny Czernek czy maseczka ochronna z papieru i gumki recepturki zaprojektowana w czasie pandemii przez Annę Myczkowską - Szczerską.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska