Polskie Towarzystwo Bachowskie to znana w środowisku klasyczno-muzycznym instytucja o bogatej tradycji. W najbliższą niedzielę w kościele św. Marcina w Krakowie odbędzie się dwusetny koncert organizowanym przezeń cyklu. Zostaną wykonane dzieła niezwykłego XVII-wiecznego kompozytora Heinricha Ignaz Franza Bibera, a prelekcję przed koncertem poprowadzi pani dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz, wykładowczyni Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego.
Program koncertu pochodzi z naszej świeżo wydanej płyty „Biber. Trochę sacrum. Trochę profanum”, która została zrealizowana przez uznaną wytwórnię Ars Sonora w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa 2024. Ta płyta to muzyczna podróż przez świat Bibera-kompozytora, który jak nikt inny potrafił balansować na granicy tego, co niezwykłe i codzienności. W jego utworach duchowość spotyka się z ziemską ekspresją, a skrzypce barokowe i klawesyn nie tylko interpretują te kontrasty, ale stają się ich częścią – wibrują energią, malują przestrzeń dźwiękiem, opowiadają historie pełne napięcia, melancholii i brawury.
Kompozycje Bibera wykona krakowski duet Fantastica Ensemble, który tworzą skrzypaczka Aleksandra Owczarek i klawesynistka Klaudia Łoboda.

- Tworzymy interpretacje pełne pasji, ekspresji i nieoczywistych kontrastów, przywracając muzyce sprzed wieków jej prawdziwą intensywność i emocjonalność. Muzyka dawna to dla nas to nie muzealny eksponat, lecz żywa sztuka – pełna dramaturgii, napięcia i niezwykłej energii, którą chcemy przekazać współczesnym słuchaczom. Gramy na instrumentach historycznych, ale nie odtwarzamy mechanicznie tego, co było – zamiast tego eksplorujemy, poszukujemy i odczytujemy na nowo. Inspirują nas zarówno źródła historyczne, jak i współczesna wrażliwość i jej twórcy - deklaruje Aleksandra Owczarek.
- Szukamy brzmień, które poruszają i zaskakują. Nasze koncerty to spotkania z dawną muzyką i jej niezwykłą głębią. Pokazujemy, że barok jest wciąż aktualny i niezmiennie porusza pokolenia. Nasza misja to przekraczanie granic – nie tylko tych stylistycznych, ale i mentalnych. Wierzymy, że muzyka dawna może być przeżyciem intensywnym i pełnym emocji, a koncerty mogą stać się przestrzenią autentycznego dialogu między przeszłością a teraźniejszością. W naszym repertuarze szczególne miejsca zajmują kompozycje H.I.F. Bibera oraz G.A. Pandolfiego, ale są w nim obecne dzieła mniej znanych kompozytorów, np. A. Vivianiego czy H. Litzkaua - dodaje Klaudia Łoboda.
Krakowski duet wygrał konkurs Da Vinci Young Sounds (2023), co zaowocowało nagraniem jego debiutanckiej płyty we współpracy z Da Vinci Records. Dzięki Stypendium Twórczemu Miasta Krakowa 2024 Fantastica Ensemble nagrał drugi album, poświęcony twórczości H.I.F. Bibera dla wytwórni Ars Sonora. Projekt działa na scenach krajowych i europejskich, koncertując w Polsce, Austrii, Finlandii, Holandii czy Niemczech.