https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To będzie koncert, na którym wypada zasnąć... ale nie warto

Anna Piątkowska
W foyer kina Kijów w najbliższy piątek rozegra się niezwykły muzyczny spektakl, a właściwie jego jedna, krakowska część
W foyer kina Kijów w najbliższy piątek rozegra się niezwykły muzyczny spektakl, a właściwie jego jedna, krakowska część fot. AP
„Wariacje Goldbergowskie” – jeden z najsłynniejszych utworów Jana Sebastiana Bacha oraz jego ciąg dalszy napisany przez sztuczną inteligencję zabrzmią podczas koncertu otwierającego tegoroczną edycję SILENCE Music Festiwal. Performans otwarcia zatytułowany "(A)INSOMNIA" będzie miał swoją krakowską odsłonę w Kinie Kijów oraz wykonanie kompozycji w tym samym czasie w kościele św. Tomasza w Lipsku, nad grobem samego Bacha. Na to niezwykłe wydarzenie organizatorzy zapraszają w najbliższy piątek, 30 sierpnia od godz. 20.00. Wstęp wolny.

Można się spóźnić, można zasnąć, można wyjść w połowie, przyjąć bardzo wygodną pozycję podczas słuchania a nawet skosztować słodkiej bezy - taki niezwykły koncert odbędzie się już w najbliższy piątek. Jego wyjątkowość polega nie tylko na oprawie - niestandardowej, bo wykonywanym kompozycjom będzie towarzyszył mapping zainspirowany mozaiką zdobiącą foyer kina Kijów, publiczność będzie mogła zanurzyć się w przypominających obłoki różowych pufach - "Wariacji Goldbergowskich" będzie można słuchać od godz. 20.00 do 1.00 w holu Kina Kijów.

Wybrany na ten wieczór utwór jest nieprzypadkowy. Składające się z arii i 30 wariacji, opartych na jej schemacie harmonicznym "Wariacje Goldbergowskie" powstały w 1741 lub 1742 roku na zamówienie hrabiego Hermana Karla von Keyserlinga jako... lekarstwo na bezsenność. Kompozycję wykonywał dla hrabiego jego muzyk i uczeń Bacha Johann Gottlieb Goldberg, od którego wariacje wzięły swą nazwę.

Kompozycja została stworzona na klawesyn, ale często wykonywany jest też na fortepianie - na takim instrumencie "Wariacje Goldbergowskie" zostaną wykonane także w kinie Kijów. Tego wieczoru wystąpią: Mateusz Zubik, Marek Szlezer, Nina Gurol, Piotr Kowal, Eligiusz Skoczylas, Dominika Peszko, Guillermo Rodriguez i Radosław Goździkowski.

- Niektórzy twierdzą, że Bach na ostatniej stronie rękopisu kompozycji zapisał skrót "etc.", zachęcając do dalszych wariacji na jego temat - mówi Mateusz Zubik, dyrektor artystyczny SILENCE Music Festival. - Stworzyliśmy taką wariację, a właściwie zrobiła to sztuczna inteligencja. Po raz pierwszy w historii wybrzmi ciąg dalszy jednego z najsłynniejszych utworów Jana Sebastiana Bacha i to autorstwa AI. Wraz z kompozytorem Markiem Chołoniewskim uczyliśmy sztuczną inteligencję pisać w stylu barokowym, a nawet - jak śmieje się prof. Chołoniewski - "barokawym", ponieważ jest to styl zbliżony do barokowego. AI czasami się myli i my te błędy zostawiamy - pianiści muszą sobie z tym poradzić.

Podczas koncertu dzieło Bacha i AI będą się przeplatały.

- Sztuczne inteligencja pokazała artystom, że nie należy się jej bać. Nie będzie to narzędzie, które wyręczy artystów, ale będzie ich inspirować - wyjaśnia Miłosz Horodyski, prezes Apollo Film, do której należy Kino Kijów.

Na tym jednak nie koniec niezwykłości tego performance`u. Nowatorska wersja "Wariacji Goldbergowskich" zabrzmi jednocześnie w dwóch miejscach: w krakowskim Kinie Kijów oraz w kościele św. Tomasza w Lipsku. Fortepian w lipskim kościele zagra bez fizycznej obecności pianisty.

- Nad grobem samego Jana Sebastiana Bacha stanie drugi fortepian YAMAHA Disklavier odtwarzający w czasie rzeczywistym i ze wszystkimi parametrami artystycznymi grę pianistów z Krakowa - wyjaśnia Mateusz Zubik.

I w Krakowie, i w Lipsku pojawią się różowe bezy, w których można się zanurzyć słuchając.

Performans o śnie, Bachu, różowych bezach i sztucznej inteligencji "(A)Insomnia" zainauguruje tegoroczną odsłonę SILENCE Music Festival, będący kontynuacją znanego od 10 lat festiwalu "Muzyka w Starych Balicach". W programie festiwalu znalazło się aż siedem koncertów w Pałacu Radziwiłłów w Balicach, w tym występy gwiazd - Tobiasa Kocha i Jorge Jimeneza, koncert na utensylia farmaceutyczne Fagron, koncert jazzowy w klubie Alchemia oraz wieczorek towarzyski z muzyką klasyczną na żywo w Kaffe Bageri.

Podczas trwania festiwalu powrócą także "Wariacje Goldbergowskie". 22 września w Pałacu Radziwiłłów w Balicach utwór wykona skrzypek Jorge Jiménez.

- Festiwal Muzyka z Starych Balicach zaczął się rozrastać, zataczać coraz szersze kręgi, przyjęliśmy więc inną nazwę, która jest bliższa naszej filozoficznej wizji sztuki - mówi prof. Barbara Łypik-Sobaniec - dyrektorka SMF. - Publiczność tęskni do wytchnienia w salach koncertowych. Do normalnego, bezpretensjonalnego i autentycznego bycia razem w słuchaniu muzyki. Ktoś powiedział mi po jednym z koncertów poprzedniej edycji: "Boże! Jaki to jest »ludzki« festiwal! Jacy wy jesteście »normalni«!". I to był chyba dla nas największy komplement.

Tegoroczna edycja wydarzenia potrwa do 7 października. Wstęp wolny na wszystkie koncerty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska