- Chciałabym odbrązowić Jerzego Stuhra, ponieważ był niesłychanie skromnym człowiekiem - mówi Barbara Stuhr, żona aktora i dyrektorka festiwalu poświęconego artyście. - Chciałabym go pokazać jako normalnego, zwykłego człowieka. Często słyszałam, że mam wspaniałego, wesołego męża, odpowiadałam wówczas, że to nieprawda, to "jaskiniowiec", ponieważ, kiedy wracał do domu z tego artystycznego świata zaszywał się w pisaniu, lekturach jak w jakiejś jaskini. Oddawał światu, co jego, a potem przychodził do domu i chciał mieć święty spokój.
"Seksmisja" wróci do kopalni w Wieliczce
Uroczyste otwarcie festiwalu odbędzie się 4 lipca w Kopalni Soli w Wieliczce, gdzie po ponad 40 latach powróci kultowa "Seksmisja" Juliusza Machulskiego, częściowo realizowana w tym miejscu. Projekcje poprzedzi spotkanie z reżyserem filmu, Olgierdem Łukaszewiczem i Maciejem Stuhrem. Rozmowę poprowadzi redaktor Maria Malatyńska.
- "Seksmisja" spełniła w historii kinematografii po stanie wojennym niezwykłą rolę. Cieszę się, że będziemy mogli do tego filmu powrócić w takich okolicznościach - zapowiada Maria Malatyńska. - Zaprosiliśmy do udziału w festiwalu aktorów, którzy spotkali się z Jerzym Stuhrem na scenie, w filmie. Będziemy się zastanawiać nad tym, co Jerzy Stuhr nam dał i co my mu daliśmy.
"Stuhralia" w Krakowie
Pokazy filmowe, w tym kultowy „Wodzirej”, „Shrek”, „Spis cudzołożnic” oraz „Seksmisja”, która po ponad 40. latach od czasu swojej premiery powróci do Kopalni Soli w Wieliczce, koncert muzyki filmowej i teatralnej „Od Kilara do Kilera” prowadzony przez Macieja Stuhra, a także spotkania z wybitnymi artystami m.in. Anną Radwan, Dorotą Pomykałą, Juliuszem Machulskim, Pawłem Edelmanem, Feliksem Falkiem, Olgierdem Łukaszewiczem, Zbigniewem Zamachowskim i Maciejem Stuhrem - to wydarzenia, na które zapraszają już dziś organizatorzy pierwszej edycji Festiwalu Jerzego Stuhra.
W planach jest także sympozjum „Jerzy Stuhr i Jego Mitteleuropa” poświęcone spojrzeniu na sztukę i relacje międzyludzkie oraz wystawy „Ku pamięci” Marianny Stuhr, w której artystka opowiada o swoich emocjach towarzyszących odchodzeniu taty i ekspozycja „Pokój Podgórzanina – Stuhrowie” prezentująca pamiątki po rodzinie Stuhrów.
Wydarzenia, które przywołają postać artysty odbędą się w lipcu w Tauron Arenie, Teatrze STU, kopalni w Wieliczce, Muzeum Podgórza oraz na Akademii Sztuk Teatralnych.
Szczegółowy program na stronie internetowej Stowarzyszenia Unicorn, organizatora wydarzenia. Ruszyła już sprzedaż biletów.
