Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Uniwersytet Jagielloński świętuje 657. urodziny i honoruje wybitnego socjologa [ZDJĘCIA]

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Prof. Piotr Sztompka odbiera bukiet róż
Prof. Piotr Sztompka odbiera bukiet róż Adam Wojnar
Uniwersytet Jagielloński ma już 657 lat. 12 maja 1364 roku król Kazimierz Wielki powołał do istnienia najstarszą polską uczelnię. W środę 12 maja godz. 9 w Katedrze Wawelskiej na grobach Fundatorów Uczelni - Kazimierza Wielkiego, królowej Jadwigi i Władysława Jagiełły, złożone zostały wieńce i kwiaty. Dwie godziny później odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu Uczelni, podczas którego prof. Piotr Sztompka otrzymał tytuł Profesora Honorowego UJ.

FLESZ - Zimna wiosna to droższe warzywa

Wieńce i kwiaty na grobach fundatorów

Obchody Święta Uniwersytetu Jagiellońskiego tradycyjnie rozpoczęły się rano w Katedrze Wawelskiej, w której władze uczelni złożyły wieńce i kwiaty na grobach fundatorów - Kazimierza Wielkiego, królowej Jadwigi i Władysława Jagiełły. Kolejnym punktem w programie było posiedzenie Senatu. Ze względu na sytuację epidemiologiczną w auli Collegium Novum mogło zasiąść jedynie ograniczone grono zaproszonych osób. Do wybuchu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 nawiązał prof. Jacek Popiel. Wówczas to wszelka uniwersytecka aktywność została w zasadzie z dnia na dzień przeniesiona do rzeczywistości wirtualnej, co odmieniło w sposób gwałtowny i radykalny codzienną pracę uczelni.

- Do tej zupełnie nowej dla nas sytuacji udało nam się, rzecz jasna nie bez trudu i pewnych wyrzeczeń, zaadaptować. Z perspektywy minionego roku dostrzegam, że nasze wysiłki nie tylko nie poszły na marne, lecz także przyniosły nowe doświadczenia, potwierdzając ponad wszelką wątpliwość jedność i solidarność naszej wspólnoty. Ten trudny, niekiedy dramatyczny dla nas czas udowodnił, że w chwilach próby jesteśmy w stanie postępować dojrzale i odpowiedzialnie - powiedział rektor UJ.

Nadzieja powrotu do normalności

Prof. Jacek Popiel przyznał, że Uniwersytet Jagielloński stoi w najbliższych miesiącach przed wieloma wyzwaniami. Wyraził nadzieję, że w następnym roku akademickim społeczność uniwersytecka wreszcie powrócimy do normalności - do bezpośrednich kontaktów, stacjonarnej formy studiów i pracy, ale z pewnymi jednak ograniczeniami. Zapowiedział, że jeszcze w tym miesiącu ukaże się zarządzenie dotyczące organizacji roku akademickiego 2021/2022.

Profesor honorowy

Głównym punktem uroczystości było nadanie tytułu profesora honorowego UJ prof. Piotrowi Sztopmce. Ten jeden z najwybitniejszych polskich humanistów i badaczy społecznych w całej historii polskiej nauki jest 19. uczonym, któremu nadano tę godność. Inicjatorami przyznania jej prof. Piotrowi Sztompce byli pracownicy Wydziału Filozoficznego. Wybitnego polskiego socjologa uhonorowano za znaczący wkład w światowy rozwój socjologii, wzmacnianie międzynarodowej pozycji Uniwersytetu Jagiellońskiego i polskiej nauki, intensywny udział w międzynarodowym życiu akademickim oraz za wykształcenie kilku pokoleń studentów, wypromowanie wielu znakomitych doktorów i reprezentowanie mistrzowskich standardów w dydaktyce akademickiej. Wnioskodawcy podkreślili także jego niezwykłe zaangażowanie w pracę na rzecz rozwoju Almae Matris Jagellonicae i pełnienie misji uczonego jako społecznego autorytetu.

Laudacja

Zaszczyt wygłoszenia laudacji na cześć prof. Piotra Sztompki przypadł prorektorowi UJ ds. rozwoju prof. Jarosławowi Górniakowi. Podkreślił w niej, że uhonorowany należy do elitarnego grona polskich uczonych szeroko znanych i cenionych na świecie, a jego kariera naukowa może być współczesnym wzorcem dla młodych naukowców, choć w większości rozwijała się w czasach bez porównania trudniejszych, poczynając od możliwości podróżowania po świecie i dostępu do literatury, a kończąc na wolności badań naukowych.

W dalszej części swojego wystąpienia nawiązał też do mistrzowskich wykładów prof. Piotra Sztompki, na które uczęszczał, gdy był jeszcze studentem i które pamięta do dziś. Cechowała je "niezwykła umiejętność wydobywania kluczowych elementów prezentowanych koncepcji teoretycznych i ich systematycznej i klarownej prezentacji oraz wysoka kultura słowa".

- Profesor Piotr Sztompka jest bezspornie najwybitniejszym polskim socjologiem. Jest też nade wszystko wśród nas i ciągle służy nam swoją rozległą wiedzą i niezwykłą zdolnością teoretycznej syntezy i logicznej systematyzacji idei. Osobiście czuję się jednym z jego uczniów i choć nie był moim promotorem, to był mentorem i nauczycielem. Nie tylko słuchałem jego wykładów i zdawałem u niego egzaminy, lecz także prowadziłem jako asystent ćwiczenia do jego zajęć. Tym bardziej jest dla mnie zaszczytem i radością móc wygłosić tę pochwałę jego akademickiej klasy i dokonań najwyższej próby - dodał na zakończenie prof. Jarosław Górniak.

Prof. Piotr Sztompka, dziękując za "niezwykłe wyróżnienie", powiedział, że odebrał słowa prof. Jacka Popiela i prof. Jarosława Górniak jako mały pomnik za życia, który jest bez wątpienia ukoronowaniem jego drogi zawodowej. Cytując swojego mistrza naukowego Roberta Mertona, który mówił, że "nie ma odpoczynku na szczytach", zapewnił, że ma jeszcze sporo do zrobienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska