Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Urzędnicy walczą z żarłocznym motylem

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
ZZM
Zarząd Zieleni Miejskiej od dwóch lat usiłuje ograniczyć rozmiar szkód, wyrządzanych w najcenniejszych, zabytkowych bukszpanach, przez gąsienice Cydalima perspectalis. Pod tą nazwą kryje się niewielki motyl zwany „ćmą bukszpanową”. Zasiedlone przez Cydalima krzewy są ogołacane z liści w postępie geometrycznym. Owad atakuje je na Plantach, w Parku Jordana, na zieleńcach w ścisłym centrum.

Po pierwszym stwierdzeniu insekta w Niemczech (2006) motyl zaczął się szybko rozprzestrzeniać w krajach Europy, w Polsce został odnotowany po raz pierwszy w roku 2012 na Dolnym Śląsku, a w 2015 r. w Krakowie. Prawdopodobnie na szybkie tempo rozprzestrzeniania gatunku w środkowej Europie ma m.in. zwyczaj przystrajania stołów i koszyczków wielkanocnych gałązkami bukszpanu, w których ukrywają się młode gąsienice zimujące w tym stadium. Po świętach losy przewożonych nawet z odległych zakątków zielonych gałązek nie trudno jest przewidzieć. Uwalniane w ten sposób do środowiska żarłoczne gąsienice szybko rosną i kończą swój rozwój przeobrażając się w motyle. Te z kolei dają początek następnemu pokoleniu, przy czym u nas występują dwa, a nawet trzy pokolenia w ciągu roku.

Mechaniczne skuteczne usuwanie wszystkich, doskonale zamaskowanych w gęstwinie gąsienic, jest niewykonalne, a ZZM nie zamierza stosować insektycydów, tym bardziej, że krzewy zlokalizowane są w ścisłym centrum (Planty Krakowskie, Park Jordana, Plac Wszystkich Świętych). Niewystarczająco skuteczne jest odławianie samców Cydalima za pomocą pułapek feromonowych, a także mechanicznemu usuwaniu gąsienic poprzez ich wypłukiwanie silnym strumieniem. Urzędnicy stawiają na zwiększenie odporności bukszpanów i użycie specjalnej, naturalnej mieszaniny, opryskując ją rośliny. Ta jednak wydziela nieprzyjemny zapach, który możemy poczuć spacerując po parkach w czasie akcji zwalczania szkodnika w tym roku.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska