https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Uwaga! Mamy dziś smog

Piotr Ogórek
Smog nad Krakowem, zdjęcie archiwalne.
Smog nad Krakowem, zdjęcie archiwalne. Fot. Adam Wojnar
We wtorek od godzin nocnych i rannych krakowianom towarzyszy smog. Średnia dla stacji monitorujących poziom powietrza wynosi 73 mikrogramy na metr sześcienny.

WIDEO: Smog w Krakowie

Autorka: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska

Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, poziom stężeń pyłów PM10, według średniej z godz. 1-7 dla sześciu stacji monitoringowych w Krakowie, wyniósł 73 ʮg/m3. Dopuszczalna norma dobowa to 50 mg/m3.

Warunki usuwania zanieczyszczeń z obszaru miasta określono jako średnie, prognozowana prędkość wiatru jest słaba i umiarkowana. Mała jest też szansa na opady deszczu, które mogłyby ograniczyć ponowne unoszenie pyłu.

W przypadku przekroczenia norm dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy, powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń, ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń.

Osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
pieszy
No bo już poświęcono właścicieli kominków palących drewnem. I jest cacy. Kierowców też nikt nie ruszy, bo to liczny elektorat, a i ekolodzy lubią swoją...... wozić szczególnie zimą, jak pada, jest zimno... itd....
k
krk
jakoś nie widziałem żadnego protestu przeciw trucicielom, dlaczego ????
30 do 40 % smrodu napływa z zachodu do miasta. W radio są reklamy ilu obywateli Krakowa rocznie umiera przez to zanieczyszczenie a ilu choruje na nowotwory .... a tu tabularaza i cisza nad tym, jakby problemu nie było. Może jakaś dogłębna analiza ile smrodu rocznie wpływa do Krakowa ze śląska i jakie generuje to straty dla nas
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska