WIDEO: Smog w Krakowie
Autorka: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska
Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, poziom stężeń pyłów PM10, według średniej z godz. 1-7 dla sześciu stacji monitoringowych w Krakowie, wyniósł 73 ʮg/m3. Dopuszczalna norma dobowa to 50 mg/m3.
Warunki usuwania zanieczyszczeń z obszaru miasta określono jako średnie, prognozowana prędkość wiatru jest słaba i umiarkowana. Mała jest też szansa na opady deszczu, które mogłyby ograniczyć ponowne unoszenie pyłu.
W przypadku przekroczenia norm dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy, powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń, ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń.
Osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.