
Rok 1241 i 1259 to lata najazdów Tatarów. Z I najazdu ocalał tylko zamek wyższy na Wawelu i niższy przy kościele św. Andrzeja. II najazd Tatarów przyniósł takie same efekty, jak poprzedni.
Rok 1285 - książę Konrad Mazowiecki podczas walk z księciem Leszkiem Czarnym opanował Kraków, nie mogąc jednak zdobyć Wawelu spalił miasto.
Rok 1535 - 18 października uległ pożarowi świeżo zbudowany pałac królewski na Wawelu.
Rok 1306 - 8 maja wybuchł wielki pożar koło kościoła Wszystkich Świętych. Zniszczył on nie tylko okoliczne domy, ale zniszczył również Zamek z Katedrą.
Następna strona: pożary na Grodzkiej i Kanoniczej - kiedy miały miejsce?

Rok 1405 - 26 maja powstał ogień koło kościółka św. Piotra. Ogarnął on swym działaniem domy przy ulicy Grodzkiej i Kanoniczej oraz kościoły: św. Piotra, św. Marcina, św. Marii Magdaleny, św. Andrzeja i Collegium Juridicum.
Rok 1462 - 27 kwietnia wybuchł pożar w klasztorze OO. Dominikanów, od którego zapaliły się domy przy ulicy Grodzkiej, Brackiej, Gołębiej, Poselskiej i św. Anny, a także kościół i klasztor OO. Franciszkanów oraz pałac biskupi.
Rok 1465 - 7 kwietnia spalił się Stradom z kościołem i szpitalem św. Jadwigi.
Rok 1475 - 31 marca spaliła się cała dzielnica koło Nowej Bramy i Bramy Mikołajskiej.
Rok 1494 - w czerwcu ogień ogarnął północną część miasta od Nowej Bramy do ulicy Szewskiej.
Zygmunt August kierował akcją gaszenia pożaru. Czytaj o tym na kolejnej stronie.

Rok 1504 - spłonął Kazimierz.
Rok 1509 - ogień strawił Stradom z 3 kościołami.
Rok 1528 - 27 kwietnia pożar, który powstał koło Gródka, zniszczył całą północną część miasta z kościołami: św. Krzyża, św. Ducha, św. Marka, a za murami miejskimi kościół św. Mikołaja, św. Krzyża na Kleparzu i św. Filipa. Kilka tygodni później, 18 maja spalił się klasztor na Zwierzyńcu, skąd ogień przerzucił się na Kazimierz, gdzie obrócił w popiół ratusz oraz południową i wschodnią część miasta.
Rok 1536 - ogień ogarnął górne piętro i dachy pałacu na Wawelu.
Rok 1549 - kolejny pożar zamku wawelskiego, tym razem strony południowej. Akcją gaszenia pożaru kierował osobiście król Zygmunt August.
Na kolejnej stronie przeczytasz o pożarze Sukiennic.

Rok 1555 - od ognia zaprószonego w jatkach garbarskich zajęły się Sukiennice.
Jak czytamy na stronach PSP Kraków: "W związku z tym pożarem Jan Adamczewski w swojej "Małej encyklopedii Krakowa" na s. 501, pisze: Patronem Krakowa, strzegącym miasto przed ogniem, był św. Florian, tak wśród krakowian popularny, że gdy w 1528 r. spłonęła część Kleparza, a ocalała tylko część otaczająca świątynię pod jego wezwaniem, wyjęto mu na wizerunkach palmę męczeństwa i rycerską tarczę, a w to miejsce namalowano wiadro z wodą i płomienie."
Kolejna strona: potop szwedzki i inne tragedie - kalendarium.