Jak poinformował Uniwersytet Jagielloński na progu nowego roku akademickiego, w tegorocznej rekrutacji na tej uczelni zanotowano ponad 45 tys. zgłoszeń kandydatów, czyli o nieco ponad 4,3 tys. mniej niż rok wcześniej.
"Liczba osób wpisanych na dzień 25 września wynosi nieco ponad 14 100 i jest to już na tym etapie liczba zbliżona do wyniku z zeszłego roku, przy czym należy pamiętać, iż rekrutacja (w tym wpisy) nadal trwa" - poinformowała w piątek uczelnia.
Jak się okazuje, w rekrutacji na rok 2024/25 na UJ wzrosła liczba osób wpisanych na studia drugiego stopnia co - wskazują przedstawiciele uczelni - jest pozytywnym odwróceniem trendu wskazującego w ostatnich latach na spadek zainteresowania tą grupą studiów.
Studia w Krakowie najbardziej pożądane
Wśród kierunków studiów najbardziej popularnych w tegorocznej rekrutacji znalazły się kierunki niemalże identyczne jak w rekrutacji na rok 2023/24. Pierwsze miejsce pod względem liczby kandydatów zajęła psychologia prowadzona na Wydziale Filozoficznym (1598 kandydatów). Natomiast jeśli chodzi o liczbę osób na jedno miejsce, tytuł lidera należy się filologii orientalnej - japonistyce - przypadało tu 12,61 kandydata na jedno miejsce. Z kolei najwyższy wynik ostatniej osoby zakwalifikowanej do przyjęcia odnotowano w przypadku kierunku informatyka analityczna - osoba zamykająca listę przyjętych uzyskała wynik 97/100 punktów.
W sumie na najstarszą uczelnię w Polsce przyjętych zostało tym razem 14 tys. 143 osób (dla porównania rok temu - 14 528), w tym:
- na studia pierwszego stopnia oraz jednolite magisterskie: 8 347 (rok temu - 8 743, więc widać tu spadek)
- na studia drugiego stopnia: 4 493 (rok temu 4 392).
Na UJ odnotowano w najnowszej rekrutacji 4 542 zgłoszeń cudzoziemców - niemal 200 więcej niż w roku minionym. W efekcie tego naboru naukę na tej uczelni podejmie 1 303 osób pochodzący z 87 krajów. Najwięcej przyjętych to nowi studenci z: Ukrainy (661 osób), Białorusi (155), Norwegii (64), Chin (53) oraz Indii (30).
W rekrutacji na nowy rok akademicki nie zabrakło nowości. Jeśli chodzi o studia pierwszego stopnia (stacjonarne), należą do nich kierunki: East European Studies: Languages and Discourses (na Wydziale Filologicznym) oraz - sztuczna inteligencja (Wydział Matematyki i Informatyki). Na ten ostatni kierunek zgłosiło się aż 24 chętnych, a wpisanych na studia zostało 14 osób.
Na studiach drugiego stopnia (stacjonarnych) nowościami są:
- analiza danych społecznych (Wydział Filozoficzny): kandydaci - 50; wpisani - 28
- dietetyka kliniczna (Wydział Lekarski): kandydaci - 59; wpisani - 28
- pedagogika resocjalizacyjna z terapią pedagogiczną (Wydział Filozoficzny): kandydaci - 36; wpisani - 25.
Boom na akademiki w Krakowie
Wysokie ceny najmu mieszkań przekładają się na ogromne, utrzymujące się w ostatnich latach zainteresowanie domami studenckimi. Jak informuje Uniwersytet Jagielloński, wychodząc naprzeciw potrzebom studentów, od 1 października udostępni dodatkowych ponad 130 miejsc o wysokim standardzie w Domu Studenckim przy ul. Racławickiej 9a. Decyzja o zwiększeniu liczby miejsc została podjęta w porozumieniu z Samorządem Studentów UJ.
DS Racławicka to budynek, w skład którego wchodzi 116 pokoi o wysokim standardzie, mogących pomieścić 132 osoby. Do dyspozycji studentów są aneksy kuchenne, a także pomieszczenia wspólne: siłownia, sala do aerobiku, sale konferencyjne, świetlice, sala do nauki, pralnia, suszarnia oraz rowerowania. DS Racławicka do tej pory był własnością Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Od lutego 2022 roku, w związku z prowadzonym procesem sprzedaży, nie był on udostępniany. Dzięki nabyciu tego obiektu, baza miejsc w akademikach Uniwersytetu Jagiellońskiego powiększyła się do 3707 miejsc.
Jak poinformował w przeddzień nowego roku akademickiego rektor UJ prof. Piotr Jedynak, tym razem wszyscy studenci, którzy ubiegali się o miejsca w akademikach, otrzymali je. - Dysponujemy jeszcze, jak nigdy dotąd, wolnymi miejscami w akademikach. Jest ich trzydzieści - przekazał też rektor.
Przypomnijmy, że UJ zapowiedział również budowę nowego akademika na kampusie na krakowskim Ruczaju, z 400 miejscami.
- Początkiem 2025 roku uczelnia planuje ogłoszenie postępowania przetargowego w formule "projektuj i buduj". Plan jest taki, aby pierwszy etap akademika był do dyspozycji studentów już w 2026 roku - informuje uczelnia.
Studenci opanowują Kraków
W Krakowie na samym tylko Uniwersytecie Jagiellońskim nowy rok rozpocznie około 40 tys. studentów. Uroczyste rozpoczęcie 661. roku akademickiego UJ odbędzie się 1 października. Najpierw zostanie odprawiona msza św. - o godz. 9 w kolegiacie św. Anny. Po mszy wyruszy z Collegium Maius orszak profesorów UJ, który ulicami Krakowa przejdzie do Auditorium Maximum UJ.
"Jest to jedyna w ciągu roku okazja, aby zobaczyć profesorów i władze Uniwersytetu Jagiellońskiego występujących publicznie w tradycyjnych strojach akademickich. Reprezentowany będzie każdy z szesnastu wydziałów UJ, a każdy z profesorów ubrany będzie w togę, której kolor symbolizuje dany wydział" - podkreśla uczelnia.
Podczas uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego, która rozpocznie się o godz. 11 w auli Auditorium Maximum UJ, m.in. zostanie dokonana immatrykulacja studentów reprezentujących wszystkie wydziały uniwersytetu.
W związku z przejściem orszaku profesorskiego 1 października wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym:
- w godz. 7-11 na ul. św. Anny, na odcinku od ul. Podwale do ul. Jagiellońskiej, obowiązuje czasowy zakaz ruchu i zatrzymywania;
- od ok. godz. 10 do 11, w czasie planowanego przejścia orszaku z Collegium Maius do Auditorium Maximum UJ przy ul. Krupniczej 33, wystąpią chwilowe ograniczenia ruchu na skrzyżowaniu ulic Straszewskiego i Piłsudskiego oraz ulicach: Piłsudskiego, Wenecja i Krupnicza.
Do Krakowa zjadą w tych dniach studenci nie tylko UJ. Między innymi 2 października zaplanowana jest inauguracja 100. roku akademickiego Uniwersytetu Ekonomicznego, 3 października nowy rok akademicki rozpoczną Akademia Wychowania Fizycznego oraz Uniwersytet Ignatianum, a 4 października Akademia Górniczo-Hutnicza.
W przypadku AGH uroczysta inauguracja będzie połączona z otwarciem nowego budynku na kampusie tej uczelni. Z nowego obiektu będą korzystać m.in. Centrum Technologii Kosmicznych oraz Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.
