Kraków w remoncie. Kolejne ulice rozkopane. Byle zdążyć przed śniegiem i mrozem

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
25.11.2021 krakow,aleje marii konopnickiej, od ronda matecznego do rondo grunwaldzkie, korek samochodowynz fot. andrzej banas / polska press
25.11.2021 krakow,aleje marii konopnickiej, od ronda matecznego do rondo grunwaldzkie, korek samochodowynz fot. andrzej banas / polska press Andrzej Banas
Udostępnij:
Trwają prace na Konopnickiej, które szczególnie korkują miasto. Ale robotników widać w różnych rejonach miasta. Dziś zostało zamknięte skrzyżowanie al. Jana Pawła II i ul. Zachemskiego. W weekend ruszyły prace na torowisku do Borku Fałęckiego.

Zamknięcie skrzyżowania al. Jana Pawła II i ul. Zachemskiego

W związku z rozpoczęciem kolejnego etapu prac przy przebudowie torowiska tramwajowego w ciągu al. Jana Pawła II i ul. Ptaszyckiego, od dziś został zamknięty przejazd przez torowisko na skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i ul. Zachemskiego. Swoje trasy zmieniły linie autobusowe nr 123, 163 i 193.

Zmiany w komunikacji autobusowej:

  • nr 123 – w kierunku pętli „Mistrzejowice” kursuje bez zmian. W kierunku „Małego Płaszowa P+R” kursuje po trasie objazdowej: „Mistrzejowice” – ... – al. Jana Pawła II, ul. Daniłowskiego, ul. Cerchów, ul. Zachemskiego, ul. Sieroszewskiego, ul. Klasztorna – ... – „Mały Płaszów P+R”
  • nr 163 – w kierunku pętli „Os. Piastów” kursuje bez zmian. W kierunku „Rżąki” kursuje po trasie objazdowej: „Os. Piastów” – ... – al. Jana Pawła II, ul. Daniłowskiego, ul. Cerchów, ul. Zachemskiego, ul. Sieroszewskiego, ul. Klasztorna – ... – „Rżąka”
  • nr 193 – w kierunku pętli „Rondo Barei” kursuje bez zmian. W kierunku „Na Załęczu” kursuje po trasie objazdowej: „Rondo Barei” – ... – al. Jana Pawła II, ul. Daniłowskiego, ul. Cerchów, ul. Zachemskiego, ul. Sieroszewskiego, ul. Klasztorna – ... – „Na Załęczu”.

Przystanek „Os. Wandy” został przeniesiony na ul. Daniłowskiego, po skręcie w lewo z al. Jana Pawła II. Przystanek „Os. Na Skarpie” został przeniesiony na ul. Zachemskiego, na odcinek między ul. Cerchów a ul. Sieroszewskiego, po skręcie w lewo z ul. Cerchów.

Rozkłady jazdy nie zostały zmienione.
Dodatkowe zmiany w organizacji ruchu:

  • brak możliwości przejazdu na wprost przez al. Jana Pawła II pomiędzy ulicami: Zachemskiego i Zuchów – wyznaczone objazdy
  • z ul. Zuchów (w al. Jana Pawła II) nakaz skrętu w prawo
  • z ul. Zachemskiego (w al. Jana Pawła II) nakaz skrętu w prawo
  • jeden kierunek ruchu na ul. Cerchów (od ul. Daniłowskiego w kierunku ul. Zachemskiego).

Przegląd remontów w dzielnicach (29.11-03.12)

Dzielnica I – Stare Miasto

W dzielnicy I trwają prace na ul. Emila Zegadłowicza. Remontowany jest chodnik (od ul. Felicjanek do ul. Retoryka). W związku z robotami lokalne zmiany w organizacji ruchu. Remont potrwa do połowy grudnia, a jego koszt to ok. 210 tys. zł.

Dzielnica III – Prądnik Czerwony

W dzielnicy III drogowcy rozpoczną w poniedziałek, 29 listopada remonty dwóch chodników. Na ul. Celarowskiej (pomiędzy budynkami 16 a 18) prace potrwają do 10 grudnia, a ich koszt to ok. 35 tys. zł. Na ul. Jana Ostroroga (od Białych Brzóz do Combrowej) roboty potrwają do 20 grudnia, a ich koszt to ok. 300 tys. zł. W związku z remontami lokalne zmiany w organizacji ruchu, dla pieszych i kierowców.

Dzielnica IV- Prądnik Biały

W poniedziałek, 29 listopada rozpocznie się remont ul. Makowskiego (od ul. Piotra Stachiewicza na odcinku około 120 mb, tylko na jezdni południowej). W związku z pracami wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy (od skrzyżowania z ul. Łokietka w kierunku ul. Stachiewicza). Roboty potrwają do 10 grudnia, a ich koszt to ok. 300 tys. zł.

Zmiany dotyczące komunikacji miejskiej w komunikacie Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie.

Dzielnica VI – Bronowice

W dzielnicy VI drogowcy przez kilka dni (od 29 listopada do 3 grudnia) będą pracować na ul. Lea. Wymienią tam nawierzchnię jezdni (od ul. Młodej Polski do ul. Przybyszewskiego). W związku z pracami lokalne zmiany w organizacji ruchu (prace pod ruchem). Koszt robót ok. 400 tys. zł.

Dzielnica VII – Zwierzyniec

Tu z kolei drogowcy rozpoczęli już prace na ul. Emaus. Nowa nawierzchnia bitumiczna pojawi się na odcinku od ul. Piastowskiej do ul. Słonecznikowej. Natomiast na odcinku od ul. Słonecznikowej do ul. Korzeniowskiego naprawiona zostanie droga tłuczniowa. Obowiązują lokalne zmiany w organizacji ruchu, które potrwają mniej więcej do 3 grudnia br. Koszt tych prac to ok. 70 tys. zł. Zadanie realizowane jest z Programu nakładkowego.

Dzielnica X – Swoszowice

Rozpoczął się remont na ul. Braci Kiemliczów. Drogowcy zajmują się wymianą nawierzchni na całej ulicy. Prace zakończą się w ciągu tygodnia. Obowiązują lokalne zmiany w organizacji ruchu. Koszt robót to ok. 250 tys. zł.

Dzielnica XIV – Czyżyny

W piątek, 3 grudnia ruszy remont ul. I. Stella-Sawickiego (na odcinku pomiędzy ul. Romana Florera a al. gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego – jezdnia prowadząca w kierunku ul. Wiślickiej). Zgodnie z zatwierdzoną organizacją ruchu odcinek będzie całkowicie zamknięty dla ruchu. Wyznaczony objazd prowadzić będzie ulicami: Medweckiego i Marii Dąbrowskiej. Koszt remontu to ponad 1, 2 mln zł. Drogowcy będą pracować tam do poniedziałku, 6 grudnia (do wczesnych godzin porannych). Termin zakończenia robót jest uzależniony od warunków atmosferycznych.

Dzielnica XV – Mistrzejowice

W Mistrzejowicach remontowana jest ul. Wawelska (pętla) – droga wewnętrzna. Zadanie realizowane jest po części w ramach Programu nakładkowego. Obejmuje odcinek od wjazdu z ul. Wawelskiej (gminnej) w kierunku północnym (do góry wzdłuż parku) do bloku nr 59, na którym odnawiana jest nawierzchnia jezdni. Koszt tych prac to ok. 400 tys. zł. Natomiast odcinek od bloku nr 59 w kierunku południowym do skrzyżowania z ul. Na Zboczu dotyczy zadania dzielnicowego. Remontowane są parkingi wzdłuż budynków nr 2-16 oraz odnawiana nawierzchnia jezdni. Obowiązują lokalne zmiany w organizacji ruchu, brak możliwości parkowania. Koszt tego remontu to ok. 390 tys. zł. Zakończenie prac planowane jest w połowie grudnia br. (w zależności od warunków atmosferycznych).

Dzielnica XVIII – Nowa Huta

W Nowej Hucie trwają prace na os. Kolorowym 17 A. Remontowana jest tam nawierzchnia jezdni oraz parkingu. Obowiązują lokalne zmiany w organizacji ruchu. Roboty potrwają do połowy grudnia, a ich koszt to ok. 210 tys. zł.

Drogowcy działają również na ul. Drożyska – bocznej. Odnawiany jest tam chodnik. Remont powinien zakończyć się w pierwszej połowie grudnia. Koszt prac to ok. 100 tys. zł.

Prace na Zakopiańskiej trwają od soboty

W sobotę, 27 listopada rozpoczęły się prace na torowisku wzdłuż ul. Zakopiańskiej. W związku z robotami zostały wprowadzone zmiany w organizacji ruchu.

Zakres prac do wykonania jest spory. Roboty jakie zaplanowano na Zakopiańskiej to m.in. wymiana torowiska na odcinkach od węzła Łagiewniki do Trasy Łagiewnickiej oraz od Trasy Łagiewnickiej do centrum Solvay – w sumie ok. 2,5 km pojedynczego toru. Dodatkowo na samej pętli Borek Fałęcki wymiana zwrotnic (6), sieci trakcyjnej, sterowania i ogrzewania zwrotnic oraz napawanie.

Na czas remontu zostaną wprowadzone następujące zmiany w organizacji ruchu:

  • wyłączenie ruchu tramwajowego od węzła Łagiewniki do Borku Fałęckiego, autobusowa komunikacja zastępcza – szczegóły w osobnym komunikacie Zarządu Transportu Publicznego,
  • pasy dla autobusów wyznaczone na ul. Zakopiańskiej, jeden w kierunku centrum, drugi w kierunku granicy miasta.

Na skrzyżowaniu z ul. Kościuszkowców bez zmian w organizacji ruchu, natomiast zmiany mogą pojawić się na skrzyżowaniu z ul. Zbrojarzy, ale dopiero w marcu – poinformujemy o szczegółach w osobnym komunikacie. Wszystkie dojazdy do posesji przechodzące przez torowisko zostaną wykonane od nowa (prefabrykowane płyty torowe). Na czas prowadzenia prac zostanie zapewniony dojazd do posesji.

Remont potrwa do końca marca 2022 r., a jego koszt to ok. 14 mln zł.

Od jutra kwarantanna zostaje skrócona

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jaruś
No tak się rozhulali w Krakowie z tymi remontami, że nie wiem, czy zdążą przed dziadkiem mrozem ;) Szkoda, że nie idzie to trochę sprawniej , ale dobrze, że w ogóle coś się dzieje w Krakowie. Przecież na Prądniku od lat to była istna tragedia. Nie lubię stać w korkach i jeździć objazdami , ale generalnie teraz już uważam, że zdecydowanie idzie ku lepszemu
Dodaj ogłoszenie