Inwestycje w szpitalu im. Narutowicza pochłonęły łącznie blisko 40 mln zł. Dla potrzeb nowego centrum diagnostyki, leczenia i profilaktyki chorób przewodu pokarmowego i gruczołów dokrewnych w lecznicy powstał nowoczesny kompleks bloków operacyjnych. W rozbudowanym budynku głównym lecznicy stworzono sześć sal operacyjnych oraz pomieszczenia do przygotowywania pacjentów do zabiegów i nadzoru nad chorymi, którzy przeszli znieczulenie. W budynku pojawiły się również trzy nowe windy – dwie towarowe, które umożliwią transport materiałów bezpośrednio z bloku operacyjnego do centralnej sterylizatorni i jedna osobowa przeznaczona do przewożenia pacjentów bezpośrednio na blok operacyjny.
Nowa baza operacyjna pozwoli poszerzyć skalę pomocy oferowanej dotychczas w miejskiej placówce, umożliwi również wykonywanie procedur małoinwazyjnych, które dla wielu starszych chorych są jedyną szansą na skuteczną pomoc. Specjaliści z "Narutowicza" będą tam wykonywać zabiegi potrzebne nie tylko pacjentom ze schorzeniami układu pokarmowego, ale również nowotworami piersi, tarczycy czy układu moczowego.
Remont przeszedł także funkcjonujący w lecznicy oddział dziecięcy, który dostosowano do obowiązujących norm sanitarnych. W ramach prac na oddziale wyodrębniono m.in. izolatki, gabinet zabiegowy oraz pokój socjalny dla rodziców i dzieci.
Gotowe pomieszczenia uroczyście oddano do użytku w czwartek.
- Od 20 lat spotykamy się oddając kolejne inwestycje w szpitalu. Przez ten czas przeznaczyliśmy na nie z budżetu miasta 118 mln złotych. Cieszę się, że zrealizowany kompleks bloków operacyjnych będzie służył personelowi, ale przede wszystkim mieszkańcom. To nie tylko krakowianie, bo aż 30 proc. pacjentów pochodzi z gmin ościennych. Mogę zapewnić, że nie jest to ostatnia inwestycja, którą z pomocą miejskich środków zrealizuje placówka - mówił uczestniczący w oficjalnym otwarciu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
W najbliższym czasie ekipy remontowe mają pojawić się w "Narutowiczu" na oddziale interny i endokrynologii. Szpital z miejskiej kasy dostanie również środki potrzebne na dołączenie do Małopolskiego Systemu Informacji Medycznej.
- Tak wyglądają porodówki w naszych szpitalach. Zobacz zdjęcia
- 10 pomysłów na zdrowe śniadanie
- Tak wyglądają polskie szpitale psychiatryczne [zdjęcia]
- Nie jedz tego! Te produkty zostały wycofane przez GIS
- TOP 10 krakowskich ginekologów. Sprawdź, których lekarzy polecają pacjentki [RANKING]
- Zobacz, jak wyglądają najlepsze porodówki w Krakowie!
