- Badania wskazują, że u chorych, u których doszło do pęknięcia tętniaka, zastosowanie tej techniki redukuje ryzyko zgonu lub ciężkiego kalectwa nawet o 23 proc. - mówi dr Ryszard Czepko ze Szpitala św. Rafała.
Zabieg rozpoczyna się nakłuciem tętnicy udowej i wprowadzeniem odpowiednich cewników do wnętrza tętniaka. Następnie przez te cewniki wnętrze tętniaka wypełnia się specjalnymi spiralami, które zamykają jego światło i powodują krzepnięcie napływającej do niego krwi. Jest refundowany przez NFZ.
Szacuje się, że w Polsce ok. 400-800 tys. osób ma tętniaka mózgu, co roku u ponad 3 tys. z nich tętniaki pękają. Jedynie 15-20 proc. tej grupy powraca do całkowitej sprawności.
We wtorek przy Szpitalu św. Rafała otwarto też nowe ambulatorium. Na powierzchni prawie 400 mkw. znajduje się 14 gabinetów lekarskich i zabiegowo-diagnostycznych. Można w nich skorzystać z konsultacji specjalistów w zakresie ginekologii, chirurgii ogólnej, leczenia zeza i niedowidzenia, okulistyki, dermatologii oraz endokrynologii. Na jej terenie znajduje się także gabinet USG oraz punkt pobrań.
W ramach dnia otwartego, 29 marca od godz. 8 do 13 można będzie bezpłatnie wziąć udział nie tylko w konsultacjach z lekarzami różnych specjalizacji, ale również wykonać USG tarczycy czy piersi lub badanie cytologiczne. Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy pod nr. tel. (12) 629 88 00.
Napisz do autorki:
[email protected]
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+