Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. We wtorek rusza kolejny etap przeprowadzki Szpitala Uniwersyteckiego do nowej siedziby. Ostry dyżur będzie zamknięty przez 24 h

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
We wtorek 7 stycznia rusza kolejny etap wielkich przenosin Szpitala Uniwersyteckiego do nowej siedziby lecznicy, która powstała w Krakowie- Prokocimiu. W ciągu trzech dni na południe miasta zostanie przetransportowanych ok. 200 pacjentów, a adres zmieni kilkanaście klinik UJ. Z centrum miasta zniknie m.in. Szpitalny Oddział Ratunkowy do tej pory funkcjonujący przy ul. Kopernika 50. W związku z operacją „przeprowadzka” specjaliści z SU przez dobę nie będą przyjmować na ostrym dyżurze pacjentów wymagających nagłej pomocy.

WIDEO: Barometr Bartusia

SOR i powiązane z nim Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof, dotychczas funkcjonujące w budynku przy ul. Kopernika 50, zostaną zamknięte we wtorek 7 stycznia o godz. 7 rano. Zatrudnieni tam specjaliści swoją pracę wznowią w środę 8 stycznia o godz. 7 już w nowym miejscu przy ul. Jakubowskiego 2 (budynek F). Przez dobę żadni pacjenci wymagający pilnego ratunku nie będą więc przyjmowani na uniwersyteckim ostrym dyżurze. Przerwa jest niezbędna, by na południe Krakowa przewieźć nowoczesny sprzęt nieustannie wykorzystywany do ratowania zdrowia i życia mieszkańców Małopolski i przygotować go do pracy już w nowej siedzibie.

- Decyzję w sprawie czasowego wyłączenia SOR-u podjąłem po wielu analizach, rozmowach, spotkaniach. Myślę, że to najlepsze wyjście. Priorytetem było to, by w żaden sposób nie ucierpieli pacjenci. Dlatego informacja na ten temat trafiła do wszystkich szpitali w województwie, do wszystkich stacji pogotowia ratunkowego i ościennych województw - mówi wojewoda Piotr Ćwik, który wydał zgodę na taki krok.

Jak wskazuje wojewoda, w ciągu doby, gdy uniwersytecki ostry dyżur nie będzie działał, wszyscy pacjenci wymagający pilnej pomocy będą mogli znaleźć ją na pozostałych SOR-ach i izbach przyjęć działających w stolicy Małopolski. Łącznie jest ich w Krakowie osiem: w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką (ul. Wrocławska 1), Szpitalu Miejskim Specjalistycznym im. G. Narutowicza (ul. Prądnicka 35), Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego (os. Na Skarpie 66), Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera (os. Złotej Jesieni 1), Szpitalu Specjalistycznym im. J. Dietla (ul. Skarbowa 4), Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II (ul. Prądnicka 80), Szpitalu św. Rafała (ul. Bochenka 12) oraz Szpitalu MSWiA (ul. Galla 25). Najciężej ranni – np. ofiary wypadków drogowych – w razie potrzeby będą transportowani do centrów urazowych działających na terenie sąsiadujących z Małopolską województw.

Operacja „przeprowadzka”

Przenosiny ostrego dyżuru na południe Krakowa to element kolejnej części wielkiej operacji „przeprowadzka” klinik UJ. W ciągu trzech dni – od wtorku do czwartku – swój adres oprócz SOR-u zmieni także kilkanaście innych oddziałów.

- Przed nami najcięższy etap przeprowadzki. Tym razem przewozić będziemy bowiem najciężej chorych pacjentów. Tutaj nie możemy już sobie pozwolić na to, żeby zastosować transport przy pomocy specjalistycznego busa. Większość pacjentów przewożonych w tym etapie to osoby leżące, często wentylowani mechanicznie czy podłączone do kardiomonitorów – wskazuje Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego.

We wtorek na południe z centrum miasta przeniesie się oddział neurologii, neurochirurgii, chirurgii naczyniowej, leczenia udarów oraz II oddział kardiologii i interwencji sercowo-naczyniowych. W środę adres zmieni oddział chirurgii urazów wielonarządowych, obserwacyjno-internistyczny, chorób wewnętrznych i geriatrii oraz anestezjologii i intensywnej terapii (z ul. Kopernika 50). W czwartek do Prokocimia przeprowadzi się jeszcze urologia, anestezjologia i intensywna terapia (z ul. Kopernika 50), otolaryngologia oraz kardiologia i elektrokardiologia interwencyjna.

Dyrekcja SU szacuje, że łącznie w ciągu trzech dni transportu do nowej siedziby szpitala będzie wymagało ok. 200 osób. Do ich przewiezienia posłuży 20 ambulansów wynajętych od placówek zajmujących się transportem medycznym z ratownikami i lekarzami na pokładach. Karetki pojadą ulicami Krakowa w specjalnych kolumnach liczących maksymalnie pięć samochodów, eskortowanych przez policję.

- Będziemy się poruszać w dużej mierze torowiskami i pasami dla autobusów. Mamy ustaloną trasę główną i trasy alternatywne. Policjanci są również przygotowani, by w sytuacji, gdy to będzie koniecznie, ewentualnie wstrzymać ruch na skrzyżowaniach czy trasach, gdzie będą przejeżdżać kolumny - mówi mł. insp. Zbigniew Nowak, Komendant Miejski Policji w Krakowie.

Szpital w dwóch częściach

Do końca przyszłego tygodnia w Prokocimiu znajdą się już niemal wszystkie oddziały, dla których miejsce przygotowano w nowej siedzibie SU. Przeprowadzka czeka jeszcze tylko specjalistów hematologii i endokrynologii. Na razie zostaną one w dotychczasowej lokalizacji, bo nowe pomieszczenia są jeszcze dostosowywane do ich potrzeb.

Po zakończeniu przenosin lecznica UJ będzie działać w dwóch lokalizacjach jednocześnie. W centrum Krakowa zostaną m.in. specjaliści okulistyki, położnictwa i ginekologii, neonatologii czy psychiatrii. Większość budynków opuszczonych przez kliniki UJ przejmie miasto, które zdecydowało się na ich zakup. Pierwsze z nich mają trafić w ręce gminy w marcu.

Nowoczesny obiekt przy ul. Kopernika 50, gdzie dotychczas działał ostry dyżur oraz centrum urazowe, na razie będzie służył tym oddziałom SU, dla których brakuje miejsca w Prokocimiu. Po planowanej rozbudowie kompleksu medycznego przy ul. Jakubowskiego, także on ma jednak trafić na sprzedaż. Rozmowy w sprawie jego zakupu toczą się z urzędem marszałkowskim, który mógłby wykorzystać budynek po oddziałach UJ na potrzeby zarządzanego przez siebie szpitala im. J. Dietla.

Dokładny harmonogram przeprowadzki

7 STYCZNIA:
SOR (z ul. Kopernika 50)
Oddział Kliniczny Neurologii (z ul. Botanicznej 3)
Oddział Kliniczny Neurochirurgii i Neurotraumatologii (z ul. Botanicznej 3)
Oddział Kliniczny Chirurgii Naczyniowej (z ul. Botanicznej 3)
Leczenie Udarów (z ul. Botanicznej 3)
II Oddział Kliniczny Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych (z ul. Kopernika 17)

8 STYCZNIA:
Oddział Kliniczny Chirurgii Urazów Wielonarządowych (z ul. Kopernika 50)
Oddział Kliniczny Obserwacyjno-internistyczny (z ul. Kopernika 50)
Oddział Kliniczny Chorób Wewnętrznych i Geriatrii (z ul. Śniadeckich 10)
Anestezjologia i Intensywna Terapia (z ul. Kopernika 50)

9 STYCZNIA:
Oddział Kliniczny Urologii (z ul. Grzegórzecka 18)
Anestezjologia i Intensywna Terapia (z ul. Kopernika 50)
Oddział Kliniczny Otolaryngologii (z ul. Śniadeckich 2)
I Oddział Kliniczny Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego (z ul. Kopernika 17)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska