Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: właściciel wyważył staruszce drzwi w mieszkaniu

Katarzyna Janiszewska
Pani Alicja nie chce dłużej żyć w takich warunkach
Pani Alicja nie chce dłużej żyć w takich warunkach Jan Hubrich
Alicja Sroka od ponad pół wieku mieszka przy ul. Siemiradzkiego. Zajmuje jeden duży pokój, z którego wydzieliła maleńką kuchenkę i wstawiła wannę. Problem w tym, że od kilku lat nowi właściciele konsekwentnie uprzykrzają jej życie.

- Wyważyli drzwi na korytarz, tak, że każdy może do mnie wejść - opowiada załamana kobieta. - Nie mam możliwości korzystania z ubikacji, bo jest zabarykadowana. Podczas remontu zasypali mi wywietrzniki wentylacyjne i odpływ wody. Nie mogę nawet odkręcać kurka, bo w wannie wybija mi szambo. Smród jest nie do wytrzymania.

W 2009 r. właściciel podniósł czynsz na 11.66 zł za mkw. Pani Alicja musiałaby więc płacić za swój pokoik prawie 550 zł. - Ja mogę płacić, ale nie za taką ruinę - mówi zrezygnowana. W imieniu współwłaścicieli kamienicą zarządza firma "Lukarna". Jej szef, Mieczysław Kubaty, uważa, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Podkreśla, że w 2009 r. wymieniono pokrycie dachu, stropy i belki nośne. Tyle, że remont nie dotyczył lokalu pani Alicji. - To mieszkanie jak każde inne - przekonuje. - Trzeba było wyważyć drzwi na korytarz, bo lokatorka nie chciała wpuścić ekipy remontowej. Ją interesuje tylko, żeby właściciele kamienicy dali jej mieszkanie.

Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów właściciel nie ma prawa dać wypowiedzenia umowy najmu osobie, która przekroczyła 75. rok życia. A pani Alicja ma 78 lat. Dlatego sąd odrzucił wniosek o eksmisję. - Ale właściciel jest przebiegły - zauważa Jadwiga Tajchman, prezes Stowarzyszenia Krakowska Grupa Inicjatywna Obrony Praw Lokatorów. - Nie może dać wypowiedzenia, to podwyższa czynsz. Odcinanie gazu, szczególnie w zimie, wody, prądu, to już stała praktyka, aby pognębić ludzi i zmusić do wyprowadzki.

Pani Alicja już raz zwracała się do gminy z prośbą o przyznanie lokalu. Ale przekracza minimum socjalne uprawniające do pomocy. - Niech jeszcze raz złoży do nas wniosek - radzi Filip Szatanik, szef biura prasowego UMK. - Może też u nas skorzystać z bezpłatnych porad prawnych i pomocy w napisaniu pisma procesowego.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Były ubek podejrzany o podpalanie kobiety
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska