https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wraki i gruchoty na ulicach Krakowa. Zajmują miejsca parkingowe

Piotr Rąpalski
ul. Wawelska 6 Skoda Favorit
ul. Wawelska 6 Skoda Favorit
To niesamowite ile gruchotów zalega na ulicach Krakowa. Nasz Czytelnik poluje na nie z aparatem po całym mieście. Cały czas przysyła nowe "okazy" wraków. Mamy kolejną partię. "Auta" zżera rdza, porasta trawa, często w oponach nie ma powietrza, brakuje tablic rejestracyjnych. Ale służby miejskie nie mogą tak po prostu usunąć pojazdu zajmującego miejsce postojowe innym kierowcom. Konieczne są procedury... Zobaczcie te gruchoty, może któryś zajmuje miejsce pod twoim domem? Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

FLESZ - Oto najciekawsze aukcje WOŚP

Kiedy straż miejska może usunąć wrak?

Zgodnie z art. 50a ustawy Prawo o Ruchu Drogowym straż miejska może usunąć pojazd, którego stan wskazuje, że nie jest on użytkowany oraz pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych, znajdujący się na drodze publicznej, w strefie ruchu oraz w strefie zamieszkania.
Inaczej jest w przypadku pojazdów pozostawionych na drodze wewnętrznej, gdy stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa osób, czyli np. posiadają wystające ostre elementy, rozbite szyby. Wówczas mogą być również usunięte.

os. Piastów 49 Citroen AX

Kraków. Nowy rok, stare wraki, czyli samochody, gruchoty tar...

Natomiast w sytuacji gdy pojazd zaparkowany jest na drodze wewnętrznej i nie stanowi zagrożenia – nie ma podstaw, aby go usunąć. Strażnicy rozmawiają wówczas z właścicielem pojazdu i proszą go o doprowadzenie auta do stanu używalności lub usunięcie go z miejsca.
Przesłankami, które decydują o tym, że pojazd może być uznany jako nieużytkowany są m.in.:

1. brak aktualnych badań technicznych w dowodzie rejestracyjnym
2. brak aktualnej polisy OC
3. uszkodzone urządzenia, karoseria lub wyposażenie pojazdu (np. w wyniku kolizji, wypadku drogowego)
4. brak kilku z następujących podzespołów: drzwi, ich zamknięć, szyb, kół, opon, świateł
5. zdewastowane lub zdekompletowane wnętrze pojazdu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tak uważam

"Natomiast w sytuacji gdy pojazd zaparkowany jest na drodze wewnętrznej i nie stanowi zagrożenia – nie ma podstaw, aby go usunąć."

Uważam, że to powinno być uzupełnione o frazę ",,,jeśli zgadza się na to właściciel i/lub zarządca owej drogi wewnętrznej". A nie, że ktoś podrzuca wrak na osiedlową drogę wewnętrzną -- i choćby wszyscy (z właścicielem terenu na czele) mieli szczerze dość wraku całymi latami blokującego miejsce parkingowe, to "nic nie można zrobić".

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska