WIDEO: Krótki wywiad
Na co dzień dostępny dla zwiedzających, do zobaczenia w Skarbcu w Collegium Maius, siedzibie Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mowa o berle kardynała Bernarda Maciejowskiego, wykonanego właśnie z kła narwala w końcu XVI w., który kształtem przypomina róg legendarnego jednorożca.
"(...) ten zaś w ikonografii chrześcijańskiej bywa symbolem czystości, ale także wiary, jednej z cnót teologicznych, która w szczególnej mierze cechować winna kardynała, użycie więc takiego materiału do berła kardynalskiego byłoby zupełnie na miejscu i mogłoby mieć głębsze znaczenie" - czytamy w monografii prof. Adama Bochnaka, poświęconej insygniom uniwersyteckim.
Znajdujące się w zbiorach Muzeum UJ berło wykonane z dolnej części kła narwala, ma na obu końcach ozdobne srebrne i złocone okucia, tworzące z jednej strony szpic, a z drugiej kulistą gałkę.
Kardynał Maciejowski, do którego należało berło, krakowską stolicę biskupią objął w 1601 roku. Do kolegium kardynalskiego został powołany trzy lata później. Następnie został arcybiskupem gnieźnieńskim. Zmarł w 1608 roku.
Atak zamachowca w Londynie. Na pomoc Polak z zębem narwala
Przypomnijmy, że Polak o imieniu Łukasz, używając zęba narwala, zaatakował terrorystę, który zabił dwie osoby na moście London Bridge w stolicy Wielkiej Brytanii.
Wraz z drugim przechodniem, który używał gaśnicy, powstrzymali pochodzącego z Pakistanu 28-letniego napastnika przed dokonaniem masakry.
Policja zamknęła most i nakazała przechodniom opuszczenie jego okolicy. Funkcjonariusze zastrzelili napastnika. Zginęły dwie osoby, a trzy zostały ranne.
