Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Subiektywny ranking radnych Krakowa. Kto najlepszy, kto najgorszy?

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Sala obrad Rady Miasta Krakowa
Sala obrad Rady Miasta Krakowa Anna Kaczmarz/Dziennik Polski/Polskapresse
Minął pierwszy rok VIII kadencji Rady Miasta Krakowa. Przyjrzeliśmy się pracy radnych w tym czasie i wybraliśmy tych wyróżniających się oraz tych, którzy nie mają się za bardzo czym pochwalić.

Niedawno oceniliśmy pierwszy rok piątej kadencji Jacka Majchrowskiego, a teraz przyglądamy się drugiemu członowi krakowskiej władzy wykonawczej. Poniżej prezentujemy ogólną ocenę rady i radnych w pierwszym roku nowej kadencji. W galerii znajdują się natomiast oceny wybranych radnych. Wybraliśmy po jednym, najlepszym radnym z każdego klubu oraz po sześciu - radnych dobrym poziomie oraz tych, którzy zawiedli oczekiwania lub nie mają się czym pochwalić. Ocena wybranych wraz z uzasadnieniem radnych dostępna jest w galerii. Oceniamy w szkolnej skali od 1 do 6.

W Radzie Miasta Krakowa zasiada 43 radnych. Największym klubem, liczącym 16 radnych, jest klub Prawa i Sprawiedliwości. To jednak nie PiS sprawuje władzę, ale dwa kluby będące w nieformalnej koalicji - Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska (KO) oraz Przyjazny Kraków (PR). Pierwszy ma 14 radnych, drugi dziewięciu. Razem to 23 "szable" dające większość w radzie. Radni obydwu klubów startowali do wyborów ze wspólnej listy Jacka Majchrowskiego.

W radzie miasta zasiadają także zupełni debiutanci, czyli czwórka radnych klubu Kraków dla Mieszkańców, których do rady miasta wprowadził Łukasz Gibała.

Radni KO

Zaczynamy od klubów rządzących w mieście, czyli KO i Przyjazny Kraków. W obu klubach pojawiły się nowe twarze, ale poza paroma wyjątkami, wyróżniają się radni znani z poprzednich kadencji.

Na początek wyróżnimy radnego, który ławy miejskie zamienił właśnie na poselskie. Aleksander Miszalski to dotychczasowy szef klubu KO oraz przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Małopolsce. Jest jedynym radnym, który z powodzeniem kandydował do parlamentu. Ze "starej gwardii" PO dobry poziom wciąż trzymają Dominik Jaśkowiec, Grzegorz Stawowy czy Jakub Kosek.

Kto wyróżnia się z nowych twarzy? Przede wszystkim najmłodsza radna, czyli Nina Gabryś, będąca twarzą walki o dofinansowanie zabiegów in vitro z budżetu miasta. Jej "minusem" jest to, że zajmuje się głównie kwestiami światopoglądowymi. Aktywnym radny jest także Łukasz Sęk, który dba o interesy mieszkańców nowohuckich dzielnic.

Kto na minus? Niezbyt widoczny jest debiutant Artur Buszek (w KO reprezentuje Nowoczesną). Choć składa sporo interpelacji, to trudno go zapamiętać z jakiejś konkretnej aktywności. Dość blado wypada także Tomasz Daros, przewodniczący dzielnicy Stare Miasto w poprzedniej i obecnej kadencji. Jego aktywność z dzielnicy nie przełożyła się w pełni na pracę w radzie miasta.

Radni Przyjaznego Krakowa

Klub radnych prezydenckich to starzy wyjadacze. W większości od lat w radzie miasta w tym samym składzie. Wszyscy radni poprzedniej kadencji utrzymali mandaty, a klub dodatkowo zyskał trzech nowych radnych - Jacka Bednarza, Dominika Homę i Lecha Kucharskiego. Ci dwaj ostatni są praktycznie niewidoczni - rzadko zabierają głos na sesjach rady miasta, składają niewiele interpelacji.

Kto z "prezydenckich" się wyróżnia? Przede wszystkim Łukasz Wantuch. Pytanie, czy to jego zaleta, czy wada. To radny kontrowersyjny, pełen szalonych nieraz pomysłów. Aktywności i zapału nie można mu jednak odmówić, a jego działania i uchwały przekładają się na realne działania w mieście jak, chociażby oczyszczacze powietrza w szkołach, czy premiowanie podczas rekrutacji do samorządowych żłobków i przedszkoli zaszczepionych dzieci. Sporo jego pomysłów pozostaje jednak na papierze, po tym, jak wcześniej wywoła wokół nich burzę.

Docenić można także Sławomira Pietrzyka, który sprawnie prowadzi obrady rady miasta, jako jej wiceprzewodniczący.

Loty obniżyła natomiast Anna Prokop-Staszecka, która w minionych miesiącach skupiała się głównie na pracy w Szpitalu Jana Pawła II, którym ostatecznie przestała kierować we wrześniu, po ponad dziewięciu latach. Reszta radnych Przyjaznego Krakowa niczym się wyróżnia, chyba że na "minus".

W PiS nowe twarze, ale najlepsi i tak są "starzy"

PiS w radzie miasta jest klubem specyficznym. Niby największym, ale de facto nie mają realnego wpływu na wiele spraw. Choć trzeba pamiętać, że w zeszłej kadencji klub PiS skutecznie przeforsował m.in. bezpłatne MPK dla uczniów podstawówek, a potem gimnazjów. W tej kadencji brak takich działań.

Po wyborach doszło w klubie PiS do sporej rotacji. Do rady nie dostali się wieloletni radni, jak np. Krzysztof Durek. Pojawiły się nowe twarze, które jednak dla klubu nie są wartością dodaną.

Małgorzata Kot, Renata Kucharska, Stanisław Moryc, Marek Sobieraj, Krzysztof Sułowski i Jerzy Zięty - niby są, ale jakby ich nie było. Być może wciąż się uczą. Klub "ciągną" więc dotychczasowi radni, przede wszystkim Michał Drewnicki i Włodzimierz Pietrus. Na plus wyróżnia się także Józef Jałocha, który radnym jest drugą kadencję.

Kraków dla Mieszkańców

Pozytywnie zaskakuje najmniejszy i najmłodszy klub w radzie, czyli Kraków dla Mieszkańców, skupiony wokół Łukasza Gibały. To wielki krytyk Jacka Majchrowskiego od kilku lat. Rok temu po raz drugi przegrał z nim walkę o fotel prezydenta, ale osiągnął sukces, bo do rady miasta wprowadził czworo radnych na czele z sobą.

Łukasz Gibała jak radny nieco się "uspokoił" i skupia się na merytorycznej pracy. On, jak i jego klub składają wiele projektów uchwał. Dominują wśród nich działania proekologiczne - dzięki nim udało się uchwalić uchwałę ws. stworzenia krakowskiego klastra energii. Z klubu wyróżnia się przede wszystkim Łukasz Maślona, wcześniej aktywista miejski.

WIDEO: Krótki wywiad

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska