Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zakończenie procesu beatyfikacyjnego augustiańskich męczenników na szczeblu diecezji [ZDJĘCIA]

Adam Wojnar
Uroczysta sesja miała miejsce w kaplicy Krakowskich Arcybiskupów.
Uroczysta sesja miała miejsce w kaplicy Krakowskich Arcybiskupów. Adam Wojnar
W sobotę, 14 listopada w kaplicy Krakowskich Arcybiskupów miała miejsce uroczysta sesja pod przewodnictwem metropolity abp. Marka Jędraszewskiego, która kończy proces beatyfikacyjny augustiańskich męczenników na etapie diecezji.

FLESZ - Apel do ozdrowieńców: oddawajcie krew

Na wstępie wicepostulator o. Marek Donaj (duchowny opracowujący materiały wymagane do przeprowadzenia procesu beatyfikacyjnego lub kanonizacyjnego) zaprezentował przebieg procesu beatyfikacyjnego, który trwał ponad dwa lata i trzy miesiące.

Stwierdził on, że bracia augustianie: o. Wilhelm Gaczek, o. Krzysztof Olszewski, o. Edmund Wilucki i br. Kazimierz Lipka, żyli według zakonnej reguły, wypełniali swe powołanie, a w 1940 roku w klasztorze na Kazimierzu pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej udzielili schronienia wysiedleńcom, a także okazywali pomoc mieszkańcom, którzy w większości byli ludnością żydowską.

Zostali aresztowani w okresie II wojny światowej i zanim przewieziono ich do obozów w Auschwitz i Dachau, torturowało ich Gestapo. Zmarli na przestrzeni lat 1941-1942.

W czasie procesu przesłuchano wielu świadków, powołano biegłych z zakresu historii i archiwistyki, opisano przebieg życia i męczeńską śmierć Sług Bożych.

Zakończenie procesu beatyfikacyjnego na szczeblu diecezji, dzięki krakowskiemu Kościołowi w osobie metropolity abp. Marka Jędraszewskiego i członków Trybunału Beatyfikacyjnego, pozwoli na przekazanie przez o. Marka Donaja, którego metropolita mianował portatorem, dokumentów procesowych do Kongregacji Spraw Kanonicznych w Rzymie.

Jak podkreślił Arcybiskup Marek Jędraszewski:

Dzisiejsza uroczystość świadczy, że augustiańscy męczennicy są godni być błogosławionymi naszego Kościoła. Dzisiejsze czasy wymagają zdecydowanych i jednoznacznych świadków, aby ci błogosławieni tego królewskiego miasta i polskiej ziemi, stali się natchnieniem dla tych, którzy są teraz i po nas przyjdą świadczyć o Chrystusie. Byli ofiarami hitlerowskiego terroru, dzieląc los tysiąca polskich Księży. Trzeba przypominać tych świadków Kościoła, trzeba pokazywać ich światu jako wzorce do naśladowania, zwłaszcza, kiedy dzisiaj kwestionuje się jakiekolwiek obiektywnej prawdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska