Kraków. Zaułek Estreichera zaprasza do odwiedzin [ZDJĘCIA]

  Kraków. Zaułek Estreichera zaprasza do odwiedzin [ZDJĘCIA]

  Małgorzata Mrowiec

  Gazeta Krakowska

  Gazeta Krakowska

  Kraków. Zaułek Estreichera zaprasza do odwiedzin [ZDJĘCIA]
  1/10

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Andrzej Banaś

  Kraków zyskuje nową atrakcyjną przestrzeń spotkań - dziedziniec Huta Collegium Maius, przemianowany na Zaułek Estreichera. Jego zagospodarowanie i udostępnienie odbywa się w ramach tegorocznych obchodów 50-lecia działalności Muzeum UJ w budynku Collegium Maius.
  Wyremontowany dwa lata temu dziedziniec (z wejściem z ul. św. Anny) zapełnia się rzeźbiarskimi portretami krakowskich sław związanych z Uniwersytetem Jagiellońskim. Dla odwiedzających ustawiono tam właśnie stoliki, przy których będzie można napić się kawy. Brama odtąd ma być otwarta na oścież od rana do wieczora. - Planujemy, że na dziedzińcu będą się też odbywać rozmaite imprezy, koncerty. To miejsce ma ożyć - mówi dr Franciszek Wasyl z Muzeum UJ.

  Autorem rzeźb na dziedzińcu jest Karol Badyna, profesor ASP.
  Są tu już uwiecznieni w brązie: Julian Aleksandrowicz, Antoni Kępiński i Karol Estreicher - współtwórca i dyrektor Muzeum UJ. W głębi dziedzińca umieszczono rzeźbę króla Kazimierza Wielkiego, inspirowaną witrażem Stanisława Wyspiańskiego. W pracowni Karola Badyny powstają teraz dwie kolejne rzeźby do tej galerii: Jana Pawła II (był studentem tej uczelni) i ks. prof. Józefa Tischnera. Na dziedziniec trafią pod koniec maja.

  Wkrótce też tymczasowe cokoły rzeźb zostaną zamienione na kamienne, prawdopodobnie w rdzawym kolorze, by komponowały się z nawierzchnią dziedzińca (jest on wyłożony czerwonawym porfirem oraz wapieniem). Rzeźb ma doglądać monitoring. Pojawi się również pylon informacyjny, dzięki któremu każdy będzie mógł się dowiedzieć m.in., kim był Estreicher, wybrany na patrona tego miejsca. Zaułek będzie można odwiedzać od jutra, a w październiku planowane jest oficjalne otwarcie.

  Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
  "Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo