Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków znów stolicą lirycznego kabaretu

Monika Jagiełło
Maciej Kwiatkowski (z lewej) i Ścibor Szpak: Kraków to polska stolica kabaretu artystycznego i zabawnego zarazem
Maciej Kwiatkowski (z lewej) i Ścibor Szpak: Kraków to polska stolica kabaretu artystycznego i zabawnego zarazem Andrzej Banaś
Takiego kabaretu nie zobaczymy dziś w telewizji. Festiwal Podgórek stawia sobie odważny cel: przywrócić ducha Zielonego Balonika!

Z dala od kabaretonów telewizyjnych rośnie w siłę kabaret inteligencki i liryczny. O tym, że ma się dobrze i potrafi rozbawić do łez, przekonamy się w ten weekend. Jak podkreślają organizatorzy Festiwalu Kabaretu Podgórek, mamy w Polsce silną ligę telewizyjnych kabaretów, jak NeoNówka czy Paranienormalni. Jednak coś zmieniło się w myśleniu Polaków o dyżurnych satyrykach kraju.

- Kiedyś powiedzenie "jestem kabareciarzem" nie niosło negatywnych emocji. Dziś kabaret częściej kojarzy się z przaśnym dowcipem, niewiele ciekawszym od disco polo. Chcemy to zmienić - tłumaczą organizatorzy Podgórka, Maciej Kwiatkowski i Ścibor Szpak. Stąd pomysł na przywołanie słynnego Zielonego Balonika. Jego twórczość uczyniła z Krakowa stolicę kabaretu przed stu laty. Festiwal odbędzie się w dniach 16-18 stycznia. Wystąpią kabaret Inaczej, Michał Kempa, Czołówka Piekła i nowy skład grupy Łowcy.B. oraz związani z Krakowem 7 Minut Po, Ścibor Szpak i Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn z Olą. - To utytułowane na przeglądzie PAKA talenty, chwalone przez autorytety, jak Jaślar czy Fedorowicz - mówią Szpak i Kwiatkowski.

Festiwal rozpocznie w piątek kabaretowo-teatralny spektakl teatru Kikimora dla dzieci w Kinoteatrze Wrzos (ul. Zamoyskiego 50, godz. 11). Piątek zamknie koncert bardów pt. "4 x bardziej" (Klub Kabaret, ul. Krakowska 5, godz. 23). W sobotę we Wrzosie odbędą się otwarte wykłady kabaretowo-naukowe o prawie karnym, fizyce kwantowej czy... wokalizie koni (godz. 16). Na niedzielę zaplanowano wycieczkę po Starym Mieście śladami dawnego kabaretu - zbiórka pod Jamą Michalika o godz. 16. Wycieczka zakończy się w Brasserie Sztuka (ul. św Jana 6), gdzie o 20 rozpocznie się finał Podgórka, podczas którego wystąpią wszystkie kabarety.

- Skecze wybierze publiczność ze specjalnie przygotowanego na tę okazję menu. Będą one płatne, wedle uznania. Jak się komuś nie spodobają, to będzie można wykupić przeprosiny - zapowiadają Szpak i Kwiatkowski. Na koniec zostanie przyznana statuetka "Złotego Boya". Szczegóły na stronie festiwalu na serwisie Facebooku.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtube'ie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska