Podczas poniedziałkowego zgromadzenia sędziowie poparli również m.in. wotum nieufności wobec Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Dagmary Pawełczyk-Woickiej, wyrażone przez Zebranie Sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie 24 maja, wraz z wezwaniem jej do natychmiastowego ustąpienia ze sprawowanej funkcji.
Zgromadzenie sędziów krakowskiego SO to kolejny etap walki części krakowskich sędziów z reformą sądownictwa i działaniami prezes SO w Krakowie Dagmarą Pawełczyk-Woicką. Szefowa sadu została mianowana przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.
Jedna z podjętych w poniedziałek uchwał wyraża też „zdecydowany sprzeciw wobec insynuacji zawartej w wywiadzie premiera Mateusza Morawieckiego z 13 czerwca dla „Gazety Polskiej”, jakoby wśród sędziów sądów krakowskich działała zorganizowana grupa przestępcza.”
„Fakt, że kilku dyrektorom sądów okręgu krakowskiego postawiono zarzuty w żaden sposób nie przekłada się na odpowiedzialność sędziów. (...) Próby przypisania odpowiedzialności zbiorowej całym grupom zawodowym zasługują na potępienie jako charakterystyczne dla systemów autorytarnych” – napisali sędziowie w uchwale.
W wielką aferą korupcyjną zamieszany jest jednak były prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie, który oskarżony został o przyjęcie łapówki 376 ty. zł i pranie brudnych pieniędzy.
Podczas zgromadzenia wybrano trzech kandydatów na zastępców rzecznika dyscyplinarnego oraz 40 przedstawicieli na Zgromadzenie Sędziów Okręgu SO w Krakowie przyszłej kadencji.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: "Otrzymałem informacje, które będę analizował". F. Timmermans po spotkaniu z premierem M. Morawieckim
Źródło: TVN24