- W naszej szkole mamy bardzo wielu uczniów dojeżdżających na lekcje rowerami. Dlatego gdy dowiedzieliśmy się o głosowaniu, w którym można było wywalczyć takie stojaki dla swojej szkoły, nie wahaliśmy się ani chwili - mówi Kornelia Szklarska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 67 w im. Władysława Łokietka w Krakowie. - Bierzemy udział w wielu inicjatywach, które pozwalają dbać o środowisko. Ta nie tylko zachęca krakowian do wymiany starych pieców, ale także pozwala te piece ponownie przetworzyć. A skorzystają nasze dzieci – dodaje dyrektor Szklarska.
Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 67 zmobilizowali rodziny i znajomych do głosowania na stronie internetowej jutrobezsmogu.pl. – Do głosowania zaangażowaliśmy się wszyscy: uczniowie, nauczyciele i nasze rodziny. Zdobyliśmy najwięcej głosów i zajęliśmy pierwsze miejsce, dzięki czemu to właśnie przed naszą szkołą zostało zamontowanych 10 pierwszych stojaków. Będą służyć uczniom i staną się pretekstem do edukacji ekologicznej. – podkreśla Kornelia Szklarska, dyrektor zwycięskiej szkoły.
Po pięć stojaków dostanie także kolejnych 19 szkół, które w internetowym głosowaniu otrzymało najwięcej głosów. Lokalizację stojaków mieszkańcy wybrali poprzez głosowanie, podobnie jak projekt stojaka wyłoniony spośród blisko 200 zgłoszonych propozycji.
150 zł w bonusie, a stojak w gratisie
Nietypowa współpraca na rzecz czystszego powietrza w Krakowie to inicjatywa krakowskiej huty ArcelorMittal Poland i Urzędu Miasta Krakowa. Od początku roku firma wypłaca 150 zł bonusu mieszkańcom, którzy po 1 stycznia 2018 roku postanowili wymienić piece opalane węglem lub drewnem na niskoemisyjne źródło ciepła z dotacją z urzędu miasta.
- Od lat inwestujemy w projekty, które pozwalają ograniczyć wpływ naszych zakładów na środowisko. Na ten cel wydaliśmy już 3 mld złotych. Wiemy, jak duży wpływ na jakość powietrza ma tzw. niska emisja powstająca podczas ogrzewania mieszkań i domów paliwem niskiej jakości, chcieliśmy wesprzeć działania Urzędu Miasta zmierzające do jej ograniczenia – mówi Geert Verbeeck, dyrektor generalny i wiceprezes zarządu ArcelorMittal Poland. – Ten projekt to też doskonała okazja, aby
pokazać, że stal towarzyszy nam od świtu do zmierzchu i że można przetwarzać ją w nieskończoność.
Krakowska huta zebrała do tej pory prawie 600 starych pieców, które sukcesywnie przetapia na stojaki rowerowe. – Nie z każdego pieca udało nam się uzyskać równie dużą ilość złomu, a i jakość materiału nie zawsze była odpowiednia, żebyśmy mogli przetopić go w naszej hucie – tłumaczy Geert Verbeeck, dyrektor generalny i wiceprezes zarządu ArcelorMittal Poland. Po oczyszczeniu i usunięciu wszystkich niemetalowych elementów z jednego pieca udało się wykonać średnio dwa stojaki, z których każdy waży około 30 kilogramów. Produkcja pierwszej partii stojaków rozpoczęła się we wrześniu i trwała ponad miesiąc. – Pierwsze 120 stojaków rowerowych oddajemy do użytku głównie krakowskim szkołom, ale z pozostałych pieców już produkujemy kolejne, bo wymiana pieców znacznie przyspieszyła przed nowym sezonem grzewczym – zaznacza Geert Verbeeck.
- Kraków konsekwentnie realizuje program wymiany palenisk węglowych i wśród innych miast jest w tym działaniu liderem. Mimo tego zdajemy sobie sprawę, że został nam niespełna rok, żeby pozbyć się jeszcze ok. 4 tysięcy palenisk. Doceniamy każdą formę wsparcia, która pomaga zmobilizować mieszkańców do wymiany pieców – podkreśla prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski. – Bonusy od krakowskiej huty to jest forma zachęty dla wciąż niezdecydowanych, a dodatkową korzyścią są stojaki rowerowe, które powstają z tych pieców. Dzięki nim szybciej wyposażymy szkoły zgłaszające deficyt stojaków – dodaje prezydent.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
