W samej kaplicy złożone są wielkie obrazy, które na czas remontu zdjęte są ze ścian. W święcie złotników uczestniczyli m.in. prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Janusz Kowalski, dyrektor Izby Anna Adamczyk, cechmistrze krakowskich cechów. Był też Jerzy Kurczok, cechmistrz złotników, jubilerów i grawerów z Katowic. Krakowska Kongregację Kupiecką reprezentował prezes Wiesław Jopek z zastępcami Janem Wiesławem Nalepą i Jackiem Fortuną.
W mszy świętej uczestniczyło ponad 50 osób, złotników, pracowników firm złotniczych i ich rodzin. Wszyscy ucieszyli się z informacji o tym, że remont krużganków klasztornych dobiega końca. W przyszłym roku święto złotników powinno odbyć się już w komfortowych warunkach. Co więcej zostanie wyeksponowany witraż ze świętym Eligiuszem przechodzący w tej chwili renowację.
Prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Janusz Kowalski, który w przeszłości był starszym cechu złotników przekazał obecnemu cechmistrzowi Jackowi Kurczabowi pamiątkowy tłok pieczętny cechu. Ta pieczęć wykonana została w warsztacie śp. Mariana Cichonia z inicjatywy Janusza Kowalskiego, Mariana Cichonia i Andrzeja Włocha, którzy doprowadzili do wyodrębnienia się z Cechu Rzemiosł Metalowych historycznego Cechu Złotników, Jubilerów i Pokrewnych Zawodów w Krakowie przed ponad 30 laty.
Jerzy Kurczok, cechmistrz z Katowic otrzymał okolicznościowy grawerton z okazji 15. rocznicy utworzenia Cechu Złotników, Jubilerów i Grawerów w Katowicach.
W kaplicy św. Eligiusza w krakowskim kościele Franciszkanów w roku 2011 z inicjatywy Janusza Kowalskiego, ówczesnego cechmistrza Cechu Złotników, Jubilerów i Pokrewnych Zawodów w Krakowie, zgromadzono pamiątki po mistrzach i warsztatach złotniczych. Stanowi to zalążek małego muzeum, które tworzone będzie w tej kaplicy. - Zgromadziliśmy tu narzędzia, m.in. ręczne walce do walcowania złota na drut i blachy, dmuchawki do lutowania, palniki, prymusy - mówi Janusz Kowalski. - Dzięki zaangażowaniu Krzysztofa Gubały i Barbary Kańskiej-Bielak udało się też stworzyć galerię zasłużonych mistrzów złotnictwa krakowskiego.
Święty Eligiusz, zanim został biskupem francuskiego Noyonu, był złotnikiem i dziś jest patronem tej gałęzi rzemiosła. U franciszkanów od 2008 r., w dniu św. Eligiusza (przypada 1 grudnia) odprawiana jest msza św. i wręczane są wyróżnienia cechowe. W tym roku w związku z 15-leciem śląskiego cechu złotników uroczystość odbyła się z jednodniowym wyprzedzeniem.
Po nabożeństwie kolejna część spotkania złotników odbyła się w restauracji klubu garnizonowego przy ul. Zyblikiewicza.
KONIECZNIE SPRAWDŹ: