Krakowska czarna lista barier i absurdów 2019. Nowak do Dudy: Co przeszkadza w prowadzeniu działalności gospodarczej

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Wiesław Nowak regularnie przedstawia swoje opinie prezydentowi Andrzejowi Dudzie i jego współpracownikom odpowiedzialnym za sprawy gospodarcze. Kancelaria Prezydenta RP
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii z mozołem zabiega o zniesienie barier dla firm, a tymczasem inne resorty oraz parlamentarzyści tworzą kolejne lub utrwalają stare. Oto najświeższa czarna lista przeszkód i absurdów utrudniających prowadzenie działalności gospodarczej, zwłaszcza małym i średnim przedsiębiorcom.

W oparciu o własne doświadczenia oraz opinie zabrane od innych przedsiębiorców przygotował ją Wiesław Nowak, właściciel i prezes cenionej na całym świecie (a właściwie: rozchwytywanej przez kontrahentów) krakowskiej firmy NOVMAR, działającej od prawie trzech dekad w branży konstrukcji stalowych i specjalistycznych instalacji. Wiesław Nowak znany jest dobrze krakowskim i małopolskim artystom, bo od lat sponsoruje lokalne instytucje kultury i sztuki. Wspiera także swoją Alma Mater – czyli AGH. Zarazem od 2015 r. zasiada w Narodowej Radzie Rozwoju przy Prezydencie RP. Regularnie przedstawia tam kolejne listy barier i absurdów. Jak mówi, coraz bardziej przypomina to wołanie na puszczy…

W najnowszym liście do prezydenta Andrzeja Dudy pisze: „Moi pracownicy są znakomitymi ambasadorami naszego kraju, bo swoją ciężką pracą potwierdzają za każdym razem, że usługi świadczone przez specjalistów z Polski gwarantują wysoką jakość, niezawodność i terminowość. Mógłbym rozszerzać tę działalność, pozyskiwać nowych kontrahentów, ale powstrzymują nas biurokratyczne, administracyjne ograniczenia, które musimy pokonywać każdego dnia i ponosić dodatkowe i jak nam się wydaje - niepotrzebne koszty."

- Marzą nam się czasy prostych, spójnych i logicznych przepisów, w których wszyscy będziemy się czuli komfortowo i będziemy się nastawiać na rozwijanie gospodarki, a nie nieustanne pokonywanie biurokratycznych barier - komentuje Wiesław Nowak, szefo krakowskiego Novmaru i członek Narodowej Rady Rozwoju.

A oto najnowsza czarna lista Wiesława Nowaka:

1. Podatek w Polsce płacony jest nadal od faktury wystawionej, a nie od zapłaconej, co przy coraz większych trudnościach w uzyskaniu zapłaty uderza w uczciwych przedsiębiorców

2. Wymogi dotyczące składania przez firmy sprawozdań w formie elektronicznej wprowadzono bez przygotowania odpowiedniej infrastruktury informatycznej do obsługi takich sprawozdań finansowych (do marca brakowało narzędzi do odczytywania dokumentów w formacie XML) oraz bez rzetelnych informacji w tym zakresie, co spowodowało w większości przedsiębiorstw olbrzymie perturbacje i naraziło firmy na niepotrzebne koszty (m.in. zakupu podpisu kwalifikowanego); po raz kolejny też, zatruwając życie właścicielom firm i ich załogom, zabrało im cenny czas, który normalnie mogliby przeznaczyć na rozwija nie biznesu

3. Polski przedsiębiorca ma obowiązek informowania fiskusa o optymalizacjach podatkowych (raporty doradców o wprowadzonych w firmie schematach podatkowych). Tak naprawdę każde działanie firmy skarbówka może zinterpretować jako optymalizację, co podnosi ryzyko gospodarcze i zaburza normalne funkcjonowanie przedsiębiorstw

4. Nowe zasady ograniczające zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów wykorzystywania samochodów osobowych w firmie, jeżeli nie jest prowadzona szczegółowa ewidencja przebiegu pojazdu, oznaczają, że 25 proc. wartości poniesionego wydatku nie jest kosztem podatkowym. Zapewne od przyszłego roku będzie to nawet 50 proc., bo takie były zamierzenia. To również winduje obciążenia firm.

5. Wprowadzenie limitu do 150 tys. zł do wliczenia w koszty wartości poniesionego wydatku związanego z wynajmem samochodu np. za granicą; aby móc zaksięgować taki wydatek, niezbędne jest przedstawienie wartości najętego samochodu z polisy ubezpieczeniowej, a jest to… dokument nie do zdobycia.

6. Państwo chwali się, że od tego roku rozliczyło podatnika i sporządziło za niego PIT, a tymczasem zaufanie takiemu rozliczeniu naraża wielu nieświadomych zagrożenia podatników na kosztowny błąd, wzywanie do przedstawienia korekt (i kary?); część podatników nigdy nie otrzyma zwrotu podatku, który im przysługiwał w sytuacji prawidłowego rozliczenia.

7. Wcześniej pracownik, by wyjechać do pracy za granicę, mógł wystąpić o druk A1 na podstawie art. 13 stosownej ustawy i nie było żadnych obostrzeń, obecnie do otrzymania druku wymagane jest 25 proc. obrotu krajowego, tak jak do art. 12 ustawy; dawniej samozatrudnieni otrzymywali druk A1 właśnie z art.12, a teraz ZUS odrzuca stare wnioski i nakazuje im wystąpić z art.13 i rozlicza z tego 25 proc. obrotu każdego Kowalskiego

8. Pomimo istnienia i ważności (?) umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, coraz częstsze są przypadki zapłaty podwójnego podatku – w Polsce oraz krajach, w których pracujemy, pomimo nieprzekraczania 183 dni pobytu. By odzyskać ten podatek, musimy występować o jego zwrot i czekać… nawet dwa lata! Każdy kraj ciągnie w swoją stronę. Co robi nasz kraj, by nas obronić?

9. Od 2020 roku wejdzie w życie split payment, czyli rozdzielenie płatności na 2 osobne konta (zapłata netto na konto obrotowe firmy, a na osobne konto VAT, z którego będzie można korzystać tylko do rozliczeń VAT). Firmy z takim profilem działalności, jak Novmar, obejmie ten obowiązek, więc kontrahenci będą płacić im w sposób podzielony. To klasyczne ułatwienie dla administracji okupione zwiększeniem obciążeń dla przedsiębiorców.

10. PPK – Pracownicze Plany Kapitałowe: od lipca tego roku pracownicy i pracodawcy zrzucą się na dodatkową składkę emerytalną, w tym ci pierwsi przeznaczą na to minimum 1,5 proc. z podstawy brutto; czyli od wynagrodzenia w wysokości 3500 brutto państwo zabierze w sumie ok. 1000 zł; zapewnia, że to zwiększy emeryturę, ale należy wątpić: skoro dzisiaj od takiego wynagrodzenia płacimy 700 zł składki emerytalnej, a coraz mniej przekłada się to na wysokość świadczeń – z uwagi na tendencję do komunistycznej „urawniłowki”. Nic dodane do niczego da po prostu nic. A oznacza nowe, niemałe, obciążenia finansowe i biurokratyczne dla przedsiębiorców.

11. Skrócono termin sporządzenia informacji PIT-11 do końca stycznia, wcześniej było termin mijał z końcem lutego. Znów priorytetem jest wygoda urzędów, przedsiębiorcy musieli wykonać zadanie „na wczoraj”, część zapłaciło kary.

12. Od 1 lipca wchodzi kara w wysokości 500 zł za każdy błąd w deklaracji JPK, czyli elektronicznym sprawozdaniu wprowadzonym w miejsce deklaracji VAT, przesyłanym co miesiąc do skarbówki; pracując na tak dużej liczbie dokumentów, wprowadzając daty, numery i kwoty, trudno się nie pomylić. Chodzi więc o to, by fiskus uczynił sobie z kar stałe źródło dochodów od przedsiębiorców.

13. Dotychczasowe uproszczenia i ułatwienia podatkowe objęły marginalną grupę przedsiębiorców. Brak jakichkolwiek uproszczeń w podatkach dla reszty. W miejsce tego: nowe obciążenia i bariery.

Listę niniejszą przekażemy Jadwidze Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, podczas najbliższego Forum Przedsiębiorców Małopolski, 3 czerwca w EXPO Kraków. Trafi ona także do rzecznika praw przedsiębiorców. Zachęcamy do zgłaszania kolejnych barier i absurdów na adres: [email protected]

WIDEO: ZAKAZ WSTĘPU - Wieża Kontroli Ruchu Lotniczego Kraków Airport

Wideo

Materiał oryginalny: Krakowska czarna lista barier i absurdów 2019. Nowak do Dudy: Co przeszkadza w prowadzeniu działalności gospodarczej - Dziennik Polski

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gd
Prostym sposobem na socjalistów, jest po prostu przestać na nich pracować i cała ta utopia zawiali się jak domek z kart przy małym podmuchu.
g
gosc
Ale kto jeszcze wierzy w przedsiębiorczość ?

Dom postawić, sad zasadzić, firmę sprzedać i niech młodzi się martwią.
g
gosc
Komuna zrobiła swoje, urzędnikom bardzo przeszkadza to że ktoś żyje dostatnie z własnej pracy ale nie przeszkadza że ktoś nie pracując żyje i dostaje wszelkie socjalne dodatki łącznie z mieszkaniem.
Dodaj ogłoszenie