https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezcenne Krakowskie Dukaty mają już swoich właścicieli. Izba Przemysłowo-Handlowa świętowała 174. rocznicę powstania

Marek Długopolski
Prestiżowe Krakowskie Dukaty Izby Przemysłowo-Handlowej wręczono w krakowskim Magistracie
Prestiżowe Krakowskie Dukaty Izby Przemysłowo-Handlowej wręczono w krakowskim Magistracie Anna Kaczmarz
Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa; Adam Zając, założyciel firmy Finezja; Renata Deptała, dyrektor Regionu Małopolskiego Banku Gospodarstwa Krajowego oraz dr hab. Marek Dudek, prof. AGH, dziekan Wydziału Zarządzania AGH, zostali uhonorowani prestiżowymi Krakowskimi Dukatami Izby Przemysłowo-Handlowej. Nagroda Loży Kobiet Biznesu IPH trafiła do Pierwszego Krakowskiego Klubu Soroptimist International. 15 listopada wyróżniono również nadzieje, nie tylko małopolskiego, ale także polskiego biznesu.

Spis treści

Krakowskie Dukaty – za świetne wyniki i serce

Sebastian Chwedeczko, prezydent Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, podsumował dwie kadencje
Sebastian Chwedeczko, prezydent Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, podsumował dwie kadencje Anna Kaczmarz

- Krakowski Dukat to nagroda, która ma swoją wagę… Honorujemy nim tych, którzy w tym niełatwym czasie osiągnęli imponujące wyniki ekonomiczne, wykazali się niezwykłą inwencją, ale też byli w stanie podzielić się sukcesami, ukazując otwarte na ludzkie potrzeby serca - podkreślił Sebastian Chwedeczko, prezydent Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie.

- Samorząd gospodarczy, którego Państwo jesteście krakowską ostoją, ma olbrzymią rolę do spełnienia. Wszyscy bowiem budujecie duże, mocne stowarzyszenie, którego głos się liczy. Życzę Państwu dalszego rozwoju firm, które prowadzicie – zaznaczył Aleksander Miszalski, prezydent Miasta Krakowa. Wrócił również pamięcią 10 lat wstecz, gdy otrzymał Krakowskiego Dukata, jako Kreator Przedsiębiorczości w kategorii średnich firm.

IPH czci w tym roku 174. rocznicę powstania. Pierwsze jej konstytucyjne posiedzenie odbyło się 14 listopada 1850 roku – jak odnotowano w kronikach - w domu władz rządowych przy kościele św. Piotra przy ul. Grodzkiej 52. Jej pierwszym prezesem został Wincenty Kirchmajer.

- Samorząd gospodarczy, którego Państwo jesteście krakowską ostoją, ma olbrzymią rolę do spełnienia – zaznaczył Aleksander Miszalski, prezydent Miasta
- Samorząd gospodarczy, którego Państwo jesteście krakowską ostoją, ma olbrzymią rolę do spełnienia – zaznaczył Aleksander Miszalski, prezydent Miasta Krakowa Anna Kaczmarz

Niezwykła rocznica była również świetną okazją do przypomnienia innego niesłychanie ważnego jubileuszu. Blisko 35 lat temu, po kilkudziesięcioletnim okresie niebytu, nastąpiła reaktywacja Izby. - 11 grudnia 1989 roku w Nowohuckim Centrum Kultury, z inicjatywy Edwarda Nowaka, posła na Sejm RP, krakowscy przedsiębiorcy postanowili powołać wspólną reprezentację. To wtedy z ust Edwarda padły pamiętne słowa: „Jak ognia boję się polityki w gospodarce”. I do dziś nie straciły one nic ze swojej aktualności – zaznaczył prezydent Sebastian Chwedeczko.

- Rok 1989 zapoczątkował okres, chyba najszczęśliwszy - największego dobrobytu i poczucia bezpieczeństwa - w historii naszego narodu, naszego państwa. Polska, przez ponad 1000 lat, nigdy nie miała się tak dobrze. I zawdzięczamy to wszystkim, którzy przez te lata ją budowali... Pamiętajmy o nich, pamiętajmy o tych, którzy stworzyli dobrobyt Polski - zaapelował Edward Nowak, pierwszy po II wojnie światowej prezydent IPH w Krakowie.

- Pamiętajmy o tych, którzy stworzyli dobrobyt Polski - podkreślił Edward Nowak, pierwszy po II wojnie światowej prezydent IPH w Krakowie
- Pamiętajmy o tych, którzy stworzyli dobrobyt Polski - podkreślił Edward Nowak, pierwszy po II wojnie światowej prezydent IPH w Krakowie Anna Kaczmarz

Po nim tę zaszczytną funkcję piastowali Tomasz Szczypiński (1992-2001), Andrzej Zdebski (2001-2017) oraz Sebastian Chwedeczko (od 2017).

15 listopada świętowano w krakowskim Magistracie, w zacnym gronie kilkuset przedstawicieli świata biznesu, nauki, kultury i sztuki, a także władz miejskich i samorządowych.

- To dzięki Państwa działalności rozwijają się Małopolska, Kraków i Polska. My jesteśmy po to, aby wspierać Was w różnego rodzaju przedsięwzięciach, by promowoć innowacje, nowoczesne technologie, pokazywać, że biznes w Małopolsce rozwija się bardzo dynamicznie. Życzę dużo kontraktów i pieniędzy. Jeśli bowiem będziecie mieli więcej pieniędzy, to i budżet poszczególnych samorządów, będzie okazalszy - zaznaczył Łukasz Smółka, marszałek Województwa Małopolskiego. - Mam też takie marzenie, oczywiście do wspólnej realizacji, aby Małopolska stała się polską Doliną Krzemową. Nasz region ma olbrzymi potencjał, tak w firmach, samorządach jak i środowisku akademickim. Stawiam zatem na współpracę.

- To dzięki Państwa działalności rozwijają się Małopolska, Kraków i Polska - zaznaczył Łukasz Smółka, marszałek Województwa Małopolskiego
- To dzięki Państwa działalności rozwijają się Małopolska, Kraków i Polska - zaznaczył Łukasz Smółka, marszałek Województwa Małopolskiego Anna Kaczmarz

„Moneta księcia” dla wizjonerów

Dukat, czyli „moneta księcia” lub „moneta księstwa”, był cenny i pożądany już przed wiekami. Tłoczono go w złocie, choć niekiedy także w srebrze. Pierwsze, o których wiadomo, były „własnością” Rogera II, króla Sycylii i zarazem księcia Apulii i Kalabrii, a pojawiły się już w XII stuleciu.

Pierwsze polskie dukaty wybito w czasach Władysława Łokietka, a te najcenniejsza – także obecnie – jak „studukatówka” pochodzą z 1621 r., czyli okresu panowania Zygmunta III Wazy. Krakowski Dukat, choć nie ze złota, jest bezcenny.

Oto laureaci oraz laudacje do Nagrody Krakowskiego Dukata 2024

Kategoria: Samorządowy Kreator Przedsiębiorczości

Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa

Bezcenne Krakowskie Dukaty mają już swoich właścicieli
Anna Kaczmarz

Małgorzata Małuch kieruje gminą Sękowa od 2006 roku. Jest postrzegana jako wzorowy gospodarz, rewitalizuje jej przestrzeń, dba o środowisko, skutecznie pozyskuje środki zewnętrzne, a przede wszystkim trafnie definiuje potrzeby lokalnej społeczności, stawiając na pierwszym miejscu troskę o rozwój gospodarczy. Gmina otrzymała wiele nagród i wyróżnień, w tym m.in. została laureatem: „Rankingu wydatków inwestycyjnych w latach 2019-2022” (3624 zł na mieszkańca), „Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej” - 3. miejsce w Polsce w kategorii „Najlepsza Gmina Wiejska” oraz 7. miejsce w Polsce w kategorii „Przedsiębiorczy samorząd - gminy wiejskie”. Sękowa została również wyróżniona jako najbardziej innowacyjna gmina w Polsce w rankingu samorządów „Rzeczypospolitej”.

Kategoria: Kreator Przedsiębiorczości

Renata Deptała, dyrektor Regionu Małopolskiego Bank Gospodarstwa Krajowego

Bezcenne Krakowskie Dukaty mają już swoich właścicieli
Anna Kaczmarz

Posiada ponad 25-letnie doświadczenie pracy w uznanych instytucjach finansowych. Z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, polskim bankiem rozwoju, związana jest od 2018 roku. Jako dyrektor Regionu Małopolskiego BGK współpracuje z sektorem publicznym i samorządowym. Finansuje inwestycje, ze szczególnym uwzględnieniem tych zrównoważonych, np. inicjatywy na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym. Region Małopolski BGK, udzielając efektywnego finansowania, zachęca przedsiębiorców do prowadzenia zrównoważonych inwestycji, również do ekspansji na rynki zagraniczne. Gwarancje BGK dla przedsiębiorców - de minimis, Biznesmax - pozwalają im rozwinąć skrzydła. Blisko dwóch na trzech beneficjentów gwarancji Biznesmax (63%) przyznaje, że bez zabezpieczenia ze strony BGK nie otrzymaliby kredytu lub musieliby zaakceptować gorsze warunki finansowania. Według danych na koniec sierpnia 2024 r. w Małopolsce BGK udzielił 65 125 gwarancji de minimis o łącznej wartości 20,6 mld zł (dane podane narastająco od początku funkcjonowania programu gwarancji de minimis, tj. od 2013 r.). BGK edukuje - podczas konferencji i spotkań - we współpracy z instytucjami otoczenia biznesu, takimi jak Izba Przemysłowo-Handlowa, izby gospodarcze i agencje rozwoju. Aktywnie też odpowiada na potrzeby małopolskich przedsiębiorców, szuka rozwiązań, inicjuje zmiany w dostępnych produktach, tak aby były one prostsze w aplikowaniu i efektywniejsze w wykorzystaniu.

Kategoria: Kreator Przedsiębiorczości

dr hab. Marek Dudek, prof. AGH - dziekan Wydziału Zarządzania AGH

Bezcenne Krakowskie Dukaty mają już swoich właścicieli
Anna Kaczmarz

Propaguje aktywne metody wspierania rozwoju przedsiębiorczości poprzez wykorzystywanie np. do analizy opcji decyzyjnych narzędzi opartych na symulacji i sztucznej inteligencji. Współtworzył nie tylko cykliczne spotkania młodzieży akademickiej z przedsiębiorcami, laboratorium grywalizacji biznesowej - kreującej aktywne formy zwiększania kompetencji przedsiębiorczych - ale także markę MBA Tech, a więc studiów typu MBA o profilu technicznym, nastawionych na rozwijanie kompetencji menedżerskich i przedsiębiorczych wśród pracowników firm z branży wysokich technologii. Zwolennik nowoczesnych metod nauczania przedsiębiorczości wśród młodzieży szkolnej i akademickiej, opartych na symulatorach biznesu i grywalizacji, propagator idei przedsiębiorczości spółdzielczej poprzez inicjowanie i wspieranie działań spółdzielczych wśród studentów, a także współtwórca idei certyfikacji menedżerskiej polskich przedsiębiorców. Jest także kreatorem postaw przedsiębiorczych wśród naukowców, studentów i absolwentów poprzez wspieranie inicjatyw tworzenia firm technologicznych spin-off i spin-out.

Kategoria: Właściciel firmy

Adam Zając, założyciel firmy Finezja

Bezcenne Krakowskie Dukaty mają już swoich właścicieli
Anna Kaczmarz

Wspólnik, założyciel, a także pełnomocnik zarządu. Zarządzał procesem projektowania i budowy ponad 200 oczyszczalni ścieków i systemów kanalizacji dla Jednostek Samorządu Terytorialnego w latach 1993-2019, a także projektowaniem i budową inwestycji służących ochronie środowiska dla WSK PZL Rzeszów, ZM „Krakmeat” Kraków, ZM „Jandar” Woźniki, ZSD FSO „Nysa” w Nysie, FSO „Daewoo” w Lublinie. Nie tylko doprowadził do powstania Stowarzyszenia Ochrony i Promocji Zdrowia w Szczyrzycu, ale także skutecznie przeprowadził procesu reorganizacji i prywatyzacji szczyrzyckiego szpitala. Jako Kawaler Maltański, z ramienia Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, sprawuje nadzór nad Maltańskim Centrum Pomocy Niepełnosprawnym Dzieciom i ich Rodzinom na Woli Justowskiej w Krakowie. Uhonorowany został m.in. tytułem „Oferenta Roku 2002” – Nagrodą Miesięcznika „Zamówienia Publiczne Doradca” oraz Urzędu Zamówień Publicznych.

Kultura Media Biznes

Anna Dymna, Nigel Kennedy, Andrzej Mleczko, Piwnica pod Baranami, Krzysztof Penderecki, Mariusz Kwiecień, Andrzej Sikorowski, Opera Krakowska, Skaldowie, Marek Stryszowski, Anna Polony, Jerzy Trela, Joanna Kulig... Co ich łączy? Oczywiście szeroko pojęta kultura, ale także „Kultura Media Biznes”, specjalna nagroda IPH w Krakowie.

Bezcenne Krakowskie Dukaty mają już swoich właścicieli
Anna Kaczmarz

Prestiżowe wyróżnienie, w postaci statuetki - za każdym razem innej – przyznawane jest za „pełne pasji działania, które przez swoją nieszablonowość i atrakcyjność przyczyniają się do promocji Krakowa i budowania wspaniałej krakowskiej atmosfery”. W tym roku unikatowym dziełem Kazimierza Adamskiego uhonorowano Teresę i Andrzeja Starmachów za „wspaniałomyślny dar dla Krakowa w postaci kolekcji malarstwa i rzeźby największych współczesnych polskich artystów”.

Krakowski Klub Soroptimist International

Bezcenne Krakowskie Dukaty mają już swoich właścicieli
Anna Kaczmarz

Po raz pierwszy specjalną nagrodę przyznała Loża Kobiet Biznesu IPH w Krakowie. Wyróżniono nią Pierwszy Krakowski Klub Soroptimist International.

- Misją soroptymizmu jest edukowanie, wzmacnianie i umożliwienie kobietom i dziewczętom osiągania ich pełnego potencjału. To także dążenie do równouprawnienia kobiet i poprawy ich sytuacji społecznej, zawodowej i ekonomicznej, a także promowanie etycznego postępowania w życiu publicznym i prywatnym – wyjaśniła Ewa Fabisiewicz, prezydentka Pierwszego Krakowskiego Klubu Soroptimist International.

Soroptimist International to organizacja o charakterze społecznym i zarazem wolontariackim. Pierwszy klub powstał w 1921 roku w Kalifornii. Obecnie jest ich blisko 65 000, a działają w 118 krajach. Skąd nazwa? Ta wywodzi się od łacińskich słów „sorore” i „optime”. Niegdyś „Soroptimist” tłumaczono jak „najlepsze siostry”, dzisiaj bardziej jako „najlepsze dla kobiet”.

Pierwszy Krakowski Klub Soroptimist International powstał w 1996 roku, a był on dziełem Ewy Nowickiej. To za jego sprawą w Krakowie odbyły się tak spektakularne projekty jak m.in. wybór „Krakowianki Roku”. Wśród wyróżnionych tym wyjątkowym tytułem znajdziemy tak znane krakowianki jak: Elżbieta Penderecka, Anna Dymna, Zofia Gołubiew, Anna Treter, dr n. med. Maria Kopczyńska-Kowalczyk, Łucja Kłańska-Kanarek. To także 10. edycji słynnego „Rajdu Baby Jagi”, kobiecego rajdu samochodowego. Nie można też oczywiście zapomnieć o spektakularnej akcji, „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny, noś odblaski”. To dzięki niej (włączył się w nią m.in. świetny kierowca rajdowy Michał Kościuszko) udało się uratować zapewne wiele ludzkich żyć.

Mój pierwszy biznes i… pierwsze pieniądze. Na start!

- Nagradzamy dzisiaj również nadzieje naszego biznesu. To wyjątkowe diamenty na małopolskiej scenie gospodarczej. Mocno wierzymy, że to oni będą pracowali na nasze… emerytury – stwierdził prezydent Sebastian Chwedeczko. I nie były to słowa rzucone na wiatr…

Celem konkursu „Mój pierwszy biznes” jest bowiem nie tylko popularyzacja wiedzy wśród młodzieży, ale przede wszystkim pobudzenie ich aktywności gospodarczej oraz kształtowanie postaw biznesowych.

Bezcenne Krakowskie Dukaty mają już swoich właścicieli
Anna Kaczmarz

W konkursie tym równych sobie nie mieli Bartosz Trojan, Michał Karp, Tomasz Płonka. Ich LexAdiutor Enterprise podbił biznesowe serca wymagającego jury konkursu „Mój pierwszy biznes”.

Bezcenne Krakowskie Dukaty mają już swoich właścicieli
Anna Kaczmarz

Zacne jury doceniło również biznesplan „Onii” Hanny Jaworskiej oraz Władysława Demczenko

Bezcenne Krakowskie Dukaty mają już swoich właścicieli
Anna Kaczmarz

Weronika Błachowicz i jej „Harmonia dotyku” podbiła serca nie tylko jury, ale także wszystkich na sali krakowskiego Magistratu; podczas spotkania przedsiębiorców nie było równie długiej owacji.

Bezcenne Krakowskie Dukaty mają już swoich właścicieli
Anna Kaczmarz

Nagroda Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) – za najbardziej innowacyjny biznesplan – również trafiła do rąk Bartosza Trojana, Michała Karpa i Tomasza Płonki. Jest więc nadzieja, że ich LexAdiutor Enterprise, stanie się wehikułem, który wyniesie ich na wyżyny biznesu.

Bezcenne Krakowskie Dukaty mają już swoich właścicieli
Anna Kaczmarz

Specjalną nagrodą uhonorowano także Barbarę Wakszyńską, która od strony merytorycznej opiekowała się uczniami podczas tworzenia biznesplanu „LexAdiutor Enterprise”.

Bezcenne Krakowskie Dukaty mają już swoich właścicieli
Anna Kaczmarz

Biznesowe serca przedsiębiorców z Izby Przemysłowo-Handlowej zwróciły się z kolei w kierunku „Medioru” Piotra Choińskiego. To oznaczało nagrodę w kategorii „Młody Przedsiębiorca Odpowiedzialny Społecznie”.

Grywalizacja Biznesowa

Czym jest „Biznesowa grywalizacja”? To konkurs, w którym młodzi ludzie zarządzają wirtualnym przedsiębiorstwem. Podejmują decyzje, popełniają błędy... Jak w realnym świecie. To niezwykłe przedsięwzięcie organizowane jest przez Izbę Przemysłowo-Handlową oraz Wydział Zarządzania AGH. Kto w tym roku wykazał się największym talentem menedżerskim?

Bezcenne Krakowskie Dukaty mają już swoich właścicieli
Anna Kaczmarz

Rywalom szans nie dali Jakub Ruman, Jakub Podraza i Dominik Gazda - czyli Goated - z Technikum Energetyczno-Elektryczne im. Tadeusza Kościuszki nr 9 w Krakowie.

Bezcenne Krakowskie Dukaty mają już swoich właścicieli
Anna Kaczmarz

Stopień niżej znaleźli się PCMajstry – Filip Ziarko, Krzysztof Węgrzyn oraz Radosław Stachura z Technikum Łączności nr 14 w Krakowie.

Bezcenne Krakowskie Dukaty mają już swoich właścicieli
Anna Kaczmarz

Podium dopełnili Oliwier Policht, Jakub Dzięgielewski i Mikołaj Marasek - Militech inc. – z XXXI Liceum Ogólnokształcące im. Romana Ingardena w Krakowie.

Stanisław Mazur, I zastępca prezydenta Miasta Krakowa: - Gospodarka potrzebuje firm, kapitału, inwestycji, ale przede wszystkim potrzebuje ducha prz
Stanisław Mazur, I zastępca prezydenta Miasta Krakowa: - Gospodarka potrzebuje firm, kapitału, inwestycji, ale przede wszystkim potrzebuje ducha przedsiębiorczości Anna Kaczmarz

- Gospodarka potrzebuje firm, kapitału, inwestycji, ale przede wszystkim potrzebuje ducha przedsiębiorczości – zaznaczył Stanisław Mazur, I zastępca prezydenta Miasta Krakowa. - IPH buduje poczucie, że działalność gospodarcza ma sens, a jednocześnie wzmacnia środowisko biznesowe. Laureatom gratuluję, a Izbie dziękują za to, że podejmuje trud budowania przedsiębiorczości.

Tradycyjne święto IPH, które zgromadziło przeszło 200 uczestników, było nie tylko podsumowaniem dwóch kadencji prezydenta Sebastiana Chwedeczki, towarzyskim spotkaniem, wymianą myśli i poglądów, ale przede wszystkim - tak cenionym w biznesie – networkingiem. Za rok Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie, będzie czciła okrągłą 175. rocznicę powstanie. To się nazywa cud gospodarczy!

Bezcenne Krakowskie Dukaty mają już swoich właścicieli
Anna Kaczmarz
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska