- Tworzymy warunki, w których firmy mogą rosnąć i osiągać sukcesy na skalę międzynarodową. Codziennie obserwujemy, jak przedsiębiorcy podejmują odważne decyzje i inwestują w przyszłość. Wiemy, że dla wielu z nich każda inwestycja to ogromne wyzwanie, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby była ona łatwiejsza i bardziej opłacalna – podkreślił Andrzej Kulig, prezes zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego.
Przypomniał też, że 60 decyzji wydanych w 2024 roku - które objęły małe i średnie zakłady oraz duże koncerny - przekłada się na blisko 2 miliardy nakładów inwestycyjnych oraz kilkaset nowych miejsc pracy w Małopolsce i powiecie jędrzejowskim w województwie świętokrzyskim. - To jest miarą sukcesu programu Polska Strefa Inwestycji, którego operatorem w naszym regionie jest Krakowski Park Technologiczny – przypomniał prezes KPT.
Przedsiębiorcy napędzają Małopolskę
Inwestują miliony złotych, rozbudowują firmy, zapewniają tysiące miejsc pracy, wprowadzają innowacyjne rozwiązania, automatyzują i robotyzują, podbijają krajowe i zagraniczne rynki, odpowiadają na wyzwania przemysłu 4.0... To oni napędzają gospodarkę Małopolski, przestawiają ją na nowe, innowacyjne tory. Wśród nich są nie tylko ci, którzy kładą na szali swoje pieniądze, często dorobek życia, ale także wszyscy, którzy pomagają przedsiębiorcom, budując jednocześnie przyszłość i potęgę gospodarczą swoich miejscowości oraz Małopolski.
- Małopolska i jej gospodarka już od wielu lat rozwijają się bardzo dynamicznie, stają się też coraz bardziej konkurencyjne. Dzieje się tak dzięki państwa pracy, wytrwałości i zaangażowaniu. Jako Samorząd Województwa Małopolskiego konsekwentnie wspieramy przedsiębiorczość, pomagamy w rozwijaniu działalności, ułatwiamy lokowanie biznesu, przyciągamy inwestorów. Chcemy, by Małopolska była najlepszym miejscem dla wszystkich przedsiębiorców, którzy chcą osiągnąć sukces. – zaznaczył Łukasz Smółka, marszałek Województwa Małopolskiego. - Mam nadzieję, że Małopolska stanie się „polską Dolina Krzemową”.
Marszałek przypomniał również, że Małopolska jest Europejskim Regionem Przedsiębiorczości. - To co Państwo zrobiliście w ostatnim czasie zasługuje na wielkie słowa uznania – dodał.
Sześć prestiżowych drzewek KPT
Krakowski Park Technologiczny wręczył w tym roku prestiżowe statuetki w aż sześciu kategoriach. Po raz pierwszy nagrodzono przedsiębiorstwo, które z sukcesem rozwija swoje projekty w stolicy Małopolski, przyczyniając się do jej imponującego rozwoju. „Drzewkami” uhonorowano także firmy, które realizują strategiczne przedsięwzięcia na największą skalę, wpływając tym samym na rozwój regionu. Nagrody trafiły również do rąk właścicieli firm, które mają wielkie znaczenie dla lokalnych społeczności. Przedstawiamy liderów małopolskiego biznesu oraz stosowne laudacje Krakowskiego Parku Technologicznego.
Pionier w gminie
KABANOS Mirosław Kojs i Joanna Kojs-Kowalczyk

Kabanos jest pierwszą firmą, która zainwestowała w ramach Polskiej Strefy Inwestycji w gminie Jabłonka. Rozwój zakładu produkcyjnego to nie tylko lepsza jakość wędlin, ale także wsparcie lokalnego rynku pracy. Misją spółki jest: „Dzielenie się z ludźmi najlepszymi wędlinami w oryginalnej, góralskiej oprawie”. Firma powstała w 2009 roku, zajmuje się produkcją i dystrybucją wędlin, mięsa wieprzowego, wołowego oraz drobiowego.
Odważny marzyciel
AKSAM

To firma, która z małego, rodzinnego zakładu przekształciła się - w ciągu trzech dekad - w czołowego gracza na rynku przekąsek spożywczych. Od lat konsekwentnie łączy nowoczesne technologie z wieloletnią tradycją i wartościami firmy rodzinnej. AKSAM, obecna na rynku od 1993 roku, nieustannie inwestuje w rozwój. Najnowszy projekt, o wartości ponad 94 miliony złotych, obejmuje modernizację parku maszynowego oraz dalszą automatyzację i cyfryzację procesów produkcyjnych. Miniony rok był dla firmy okresem pełnym wyzwań, które wymagały szybkich i zdecydowanych działań. Mimo trudności związanych z pożarem hali produkcyjnej, zarząd nie tylko utrzymał pełne zatrudnienie, ale także kontynuował ambitne plany inwestycyjne. Dzięki temu AKSAM powraca do pełnej sprawności i umacnia pozycję na rynku. To przykład odpowiedzialnego zarządzania i odporności biznesowej, które powinny stanowić wzór dla całej branży.
Największa inwestycja w Krakowie
Linde Gaz Polska

Laureat nagrody, przy wsparciu uzyskanym w ramach programu Polska Strefa Inwestycji, utworzy nowy zakład, który będzie się specjalizował w produkcji sprężonego wodoru. Technologie gazowe Linde wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu, a także w medycynie i placówkach badawczych. Firma nie tylko dostarcza gaz, ale także wdraża specjalistyczne technologie dopasowane do indywidualnych potrzeb klientów. Patrząc w bardziej zrównoważoną przyszłość, innowacyjne mieszaniny gazów i technologie aplikacji oferowane przez Linde Gaz Polska pomagają oszczędzać zasoby, zwiększać efektywność energetyczną, napędzać cyfryzację i dekarbonizować wiele sektorów przemysłu. Linde Gaz Polska planuje zainwestować minimum 100 milionów złotych.
Największa inwestycja
Stryker Poland Manufacturing

Laureat to gigant. Zarówno ze względu na pozycję na rynku międzynarodowym jak i skalę inwestycji w Małopolsce. W zeszłym roku firma otrzymała od KPT nie jedną, nie dwie, ale aż trzy decyzje o wsparciu w ramach PSI! Rozbudowa polskiego zakładu tej dużej, międzynarodowej firmy, będzie się wiązała z nakładami inwestycyjnymi w wysokości ponad 475 milionów złotych i utworzeniem ponad 70 nowych miejsc pracy w zakładzie położonym w Skawinie. Stryker to globalny lider na światowym rynku technologii medycznych, który wspólnie ze swoimi klientami dąży do uczynienia opieki medycznej lepszą.
Nagroda KPT 2025. Największa inwestycja SSE/PSI
Valeo Autosystemy

Specjalne strefy ekonomiczne oraz program Polska Strefa Inwestycji wspierają przedsiębiorców w ich rozwoju już od ponad 30 lat. W tym czasie, z ich udziałem, zainwestowało w Małopolsce ponad 300 firm, ale jedna z nich szczególnie zasłużyła na wyróżnienie, za największe inwestycje jakie poczyniła w naszym regionie. Inwestycje Valeo Autosystemy są imponujące – to 1 011 797 000 zł przeznaczonych na rozwój infrastruktury, nowoczesnych technologii oraz zwiększenie mocy produkcyjnych zakładów. Valeo Autosystemy jest globalnym liderem w produkcji zaawansowanych technologii dla sektora motoryzacyjnego, specjalizującym się w rozwiązaniach zwiększających bezpieczeństwo, komfort i efektywność pojazdów. Polska jest jednym z kluczowych filarów działalności Valeo, a inwestycje realizowane w naszym województwie znacząco przyczyniają się do rozwoju lokalnej gospodarki i rynku pracy. Dzięki nowoczesnym zakładom produkcyjnym w Skawinie i Chrzanowie firma dostarcza innowacyjne komponenty dla największych światowych producentów samochodów. Każda z jej inwestycji to także nowe miejsca pracy, rozwój kompetencji pracowników oraz impuls dla lokalnego ekosystemu biznesowego i naukowego.
Gmina przyjazna inwestorom
Gmina Skawina

Małopolska rozwija się siłą przedsiębiorców, ale ten rozwój byłby znacznie trudniejszy, jeśli wręcz nie niemożliwy, gdyby nie lokalne samorządy. To właśnie one odgrywają kluczową rolę w pozyskiwaniu inwestycji i wspieraniu przedsiębiorczości, tworząc dogodne warunki dla biznesu: wskazując możliwości rozwoju, pomagając w realizacji inicjatyw oraz przygotowując tereny inwestycyjne. Gmina Skawina już od dawna jest miejscem, które przyciąga inwestorów zarówno atrakcyjną ofertą terenów, wsparciem pracowników, jak i otwartością władz. Jest gospodarzem jednej z największych w Małopolsce stref gospodarczych - na jej terenie funkcjonuje ich aż pięć, o łącznej powierzchni 370 ha, które przyciągają inwestorów z różnych sektorów – od przemysłu, przez logistykę, aż po działalność naukowo-techniczną. Wszystko to sprawia, że Skawina staje się bardzo atrakcyjnym miejscem do lokowania biznesu w Małopolsce.

Krakowski Park Technologiczny i Polska Strefa Inwestycji
- Dzięki programowi Polska Strefa Inwestycji możemy wspierać liderów rynku i pokazywać, że Małopolska to najlepsze miejsce dla biznesu. Każdy z tegorocznych laureatów udowadnia, że inwestycje w nowoczesne technologie, automatyzację i ekologiczne rozwiązania są przyszłością polskiego biznesu. Współpracujemy z firmami, które nie tylko inwestują w rozwój, ale także w ludzi – tworząc stabilne miejsca pracy i przyczyniając się do wzrostu całego regionu – zaznaczył Łukasz Blacha, dyrektor działu obsługi inwestora Krakowskiego Parku Technologicznego.
- Krakowski Park Technologiczny. Ta piękna, historyczna nazwa nie oddaje specyfiki tego przedsiębiorstwa. Jest to bowiem instytucja, która łączy w sobie szereg zadań. Nie tylko dba o obsługę inwestorów, zarządza nieruchomościami, wspiera samorządy, ale przede wszystkim buduje klimat wokół inwestycji. Potrafi też zachęcić, aby inwestorzy – mając do wyboru wiele lokalizacji - wybrali Małopolskę – stwierdził Krzysztof Jan Klęczar, wojewoda Małopolski. - To jest zasługa załogi, ludzi na najwyższym poziomie. To Państwo budujecie potencjał i markę regionu.
Gali Biznesu Krakowskiego Parku Technologicznego towarzyszyły również ostre, rockowe brzmienia. Wszystko za sprawą Katarzyny Chlebny, jej zespołu oraz utworów ze spektaklu „Kora. Boska”.


