https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dusza Europy na rozdrożach. Czy odnajdziemy ją w Krakowie? 19 listopada rozpoczyna się prestiżowy Open Eyes Economy Summit 2024

Marek Długopolski
Międzynarodowy Kongres Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit 2024 rozpocznie się 19 listopada
Międzynarodowy Kongres Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit 2024 rozpocznie się 19 listopada Archiwum OEES
Wspólnota wartości czy interesów? Zielony Ład a może zielony nieład? Świat imigrantów czy robotów? Rozum kontra „dzikie pola” sztucznej inteligencji. Permanentny kryzys czy jednak świetlana przyszłość? Co czeka Stary Kontynent? O tym wszystkim dyskutować będą uczestnicy IX Międzynarodowego Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit 2024. Dwudniowe spotkanie, jedyne takie w Polsce, rozpocznie się 19 listopada, a odbywać się będzie pod hasłem „Dusza Europy”.

Spis treści

Tożsamość i przyszłość Europy

- Europa stoi w obliczu fundamentalnych pytań dotyczących tożsamości i przyszłości. Europa czy Unia Europejska to nie tylko projekt polityczno-gospodarczy. Polityka, gospodarka i bezpieczeństwo, to elementy strukturalne, zatem bez spójnego systemu wartości, który integruje mieszkańców i państwa, te fundamenty tracą na sile – podkreśla prof. Jerzy Hausner, przewodniczący Rady Programowej OEES 2024.

Prof. Jerzy Hausner: - Europejska integracja od dekad nie miała tak złych notowań, a debata na temat jej przyszłości i kształtu już dawno przestała być
Prof. Jerzy Hausner: - Europejska integracja od dekad nie miała tak złych notowań, a debata na temat jej przyszłości i kształtu już dawno przestała być technokratyczna i nudna. Wróciły emocje i zarysowują się nowe podziały polityczne Archiwum OEES

I dodaje: - Podczas Kongresu, wraz z wybitnymi liderami opinii z kraju i zagranicy, będziemy rozmawiać o położeniu geopolitycznym, gospodarczym i społecznym Europy, o jej intelektualnej i etycznej witalności. Europa potrzebuje bowiem zredefiniowania w kontekście współczesnych zagrożeń: militarnego, migracyjnego, energetycznego, klimatycznego i gospodarczego.

Zrównoważone – a więc odpowiedzialne – inwestowanie, polityka klimatyczna, edukacja oraz kompetencje przyszłości, krajobraz miast i ich cyfrowa przyszłość oraz cyberbezpieczeństwo, ale też etyka w życiu publicznym – to będą najważniejsze ścieżki tematyczne kongresu. Ścierać się na nich będą nie tylko przedsiębiorcy, szefowie wielkich koncernów, ale także przedstawiciele świata nauki i kultury.

Czy Europa gra va banque?

Zielone inwestycje wszędzie są równie zielone? Kto zyskuje na zrównoważonym inwestowaniu. Jakie są strategie transformacji i wzrostu firm w Zielonym Biznesie? Które czynniki wpływają na konkurencyjność Polski w strefie euro? To pytania, które zapewne padną podczas dyskusji na „ścieżce” zrównoważonego inwestowania.

Zbrodnia na krajobrazie. Gdy słyszymy te słowa każdemu z nas od razu nasuwa się, co najmniej kilka przykładów takich zbrodni. Podczas Open Eyes Economy Summit dowiemy się nie tylko czy w polskim systemie prawnym można skutecznie chronić krajobraz, co zrobić by zmniejszyć presję na otoczenie, ale także jak uchronić przed chaosem, brzydotą i degradacją skarby natury i kultury – nie tylko te w miastach, ale także na wsiach.

Kongres Ekonomii Wartości, będzie również próbą odpowiedzi na pytania dotyczące świadomości technologicznej, wykorzystania nowoczesnych technologii w przemyśle, roli zielonej energii w sprawiedliwej transformacji, bezpieczeństwa żywieniowego miast… To ledwie parę przykładów z listy kilkudziesięciu zagadnień, które będą rozważane podczas dwudniowego spotkania w Krakowie.

Dusza Europy na rozdrożu wartości

„Dusza Europy. Co dzieli i jednoczy nas Europejczyków?” - to główna publikacja tegorocznej edycji OEES, będąca jednocześnie zbiorem esejów dotyczących wielowymiarowej kondycji Starego Kontynentu.

- Europa zmaga się obecnie z licznymi kryzysami – od wojny w Ukrainie po wzrost eurosceptycyzmu. Teraz, gdy Rosja realizuje swoją neoimperialną strategię, atakując tzw. kolektywny Zachód, refleksja nad przyszłością europejskiej wspólnoty staje się kluczowa – nie ukrywa prof. Jerzy Hausner, pod którego redakcją powstał ów zbiór.

Zrównoważone – a więc odpowiedzialne – inwestowanie, polityka klimatyczna, edukacja oraz kompetencje przyszłości, krajobraz miast i ich cyfrowa przyszłość
Zrównoważone – a więc odpowiedzialne – inwestowanie, polityka klimatyczna, edukacja oraz kompetencje przyszłości, krajobraz miast i ich cyfrowa przyszłość oraz cyberbezpieczeństwo, ale też etyka w życiu publicznym – to będą najważniejsze ścieżki tematyczne kongresu Archiwum OEES

Mocno też podkreśla: - Europejska integracja od dekad nie miała tak złych notowań, a debata na temat jej przyszłości i kształtu już dawno przestała być technokratyczna i nudna. Wróciły emocje i zarysowują się nowe podziały polityczne. Na Zachodzie Europy coraz częściej słychać nawoływania do przywracania suwerenności w klasycznym sensie, a nawet apele o zamykanie granic. W kontekście narastających zagrożeń, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, powraca pytanie o wspólnotowy charakter Europy – co miałoby ją jednoczyć w obliczu rosnących podziałów. By odpowiedzieć na to pytanie, trzeba powrócić do dyskusji o podstawowych wartościach, które ją zbudowały.

I od tej niełatwej dyskusji, często kontrowersyjnych a zarazem fundamentalnych pytań, na pewno nie uciekną uczestnicy kongresu. „Czy Ukraina jest potrzebna Europie?”, „Europa i Unia – szanse i zagrożenia”, „Europejski Zielony Ład czy Nieład”, „Gospodarka Obiegu Zamkniętego”, „Nowe źródła dochodów Unii Europejskiej”, „Czy etyka publiczna jest zanikającym dobrem i jakie mogą być tego skutki”, „Wartości mają znaczenie, czyli skąd biorą się kryzysy polityczne?” „Czy designerom i awatarom wszystko wolno? Etyka VR i sztucznej inteligencji”, „Telefon jak narkotyk. Jak chronić dzieci przed uzależnieniem od algorytmów i urządzeń cyfrowych?”, „Duchowa geografia Europy dzisiaj” - oto tematy, z którymi zmierzą się uczestnicy m.in. podczas drugiego dnia kongresu.

Indeks Wiarygodności Ekonomicznej Polski

Podczas OEES tradycyjnie poznamy również „Indeks Wiarygodności Ekonomicznej Polski”.

- To forma niezależnego i obiektywnego obywatelskiego doradztwa, które ma ułatwić i porządkować dyskurs publiczny na temat pożądanych kierunków prowadzenia polityki gospodarczej i społecznej – zaznacza Jakub Perkowski z Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej.

To już trzecia edycja tego wyjątkowego raportu. Eksperci uwzględnili w niej, oczywiście oprócz Polski, także sytuację ekonomiczną Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii. W Krakowie zostanie również zaprezentowany specjalny raport Orlenu dotyczący transformacji energetycznej.

Krakowski ICE zamieni się również w wyjątkową scenę, na której odbędzie się ceremonia wręczenia prestiżowej Nagrody Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Vincenza. W tym roku, za wybitne osiągnięcia w popularyzacji kultury Europy Środkowo-Wschodniej, uhonorowano Rasę Rimickaite, teatrolożkę, tłumaczkę, wykładowczynię literatury i kultury litewskiej, a także attache ds. kultury w ambasadzie Republiki Litewskiej.

Nie można też zapomnieć o Fuzji Folkloru, podczas której zaprezentują się Kapela ze Wsi Warszawa, Kapela Maliszów oraz Hirundo Maris. Będzie też wyjątkowy performance - HOT ART IN ICE.

Patronat honorowy nad IX Międzynarodowym Kongresem Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit 2024 objęły Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Przemysłu oraz Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny.

- Podczas OEES spróbujemy określić siły mentalne i społeczne, które mogą przysłużyć się do przezwyciężenia wielowymiarowego kryzysu Europy – podkreśla prof. Jerzy Hausner.

Międzynarodowy Kongres Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit 2024 odbędzie się w krakowskim ICE
Międzynarodowy Kongres Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit 2024 odbędzie się w krakowskim ICE Archiwum OEES
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska