Spis treści
Tożsamość i przyszłość Europy
- Europa stoi w obliczu fundamentalnych pytań dotyczących tożsamości i przyszłości. Europa czy Unia Europejska to nie tylko projekt polityczno-gospodarczy. Polityka, gospodarka i bezpieczeństwo, to elementy strukturalne, zatem bez spójnego systemu wartości, który integruje mieszkańców i państwa, te fundamenty tracą na sile – podkreśla prof. Jerzy Hausner, przewodniczący Rady Programowej OEES 2024.

I dodaje: - Podczas Kongresu, wraz z wybitnymi liderami opinii z kraju i zagranicy, będziemy rozmawiać o położeniu geopolitycznym, gospodarczym i społecznym Europy, o jej intelektualnej i etycznej witalności. Europa potrzebuje bowiem zredefiniowania w kontekście współczesnych zagrożeń: militarnego, migracyjnego, energetycznego, klimatycznego i gospodarczego.
Zrównoważone – a więc odpowiedzialne – inwestowanie, polityka klimatyczna, edukacja oraz kompetencje przyszłości, krajobraz miast i ich cyfrowa przyszłość oraz cyberbezpieczeństwo, ale też etyka w życiu publicznym – to będą najważniejsze ścieżki tematyczne kongresu. Ścierać się na nich będą nie tylko przedsiębiorcy, szefowie wielkich koncernów, ale także przedstawiciele świata nauki i kultury.
Czy Europa gra va banque?
Zielone inwestycje wszędzie są równie zielone? Kto zyskuje na zrównoważonym inwestowaniu. Jakie są strategie transformacji i wzrostu firm w Zielonym Biznesie? Które czynniki wpływają na konkurencyjność Polski w strefie euro? To pytania, które zapewne padną podczas dyskusji na „ścieżce” zrównoważonego inwestowania.
Zbrodnia na krajobrazie. Gdy słyszymy te słowa każdemu z nas od razu nasuwa się, co najmniej kilka przykładów takich zbrodni. Podczas Open Eyes Economy Summit dowiemy się nie tylko czy w polskim systemie prawnym można skutecznie chronić krajobraz, co zrobić by zmniejszyć presję na otoczenie, ale także jak uchronić przed chaosem, brzydotą i degradacją skarby natury i kultury – nie tylko te w miastach, ale także na wsiach.
Kongres Ekonomii Wartości, będzie również próbą odpowiedzi na pytania dotyczące świadomości technologicznej, wykorzystania nowoczesnych technologii w przemyśle, roli zielonej energii w sprawiedliwej transformacji, bezpieczeństwa żywieniowego miast… To ledwie parę przykładów z listy kilkudziesięciu zagadnień, które będą rozważane podczas dwudniowego spotkania w Krakowie.
Dusza Europy na rozdrożu wartości
„Dusza Europy. Co dzieli i jednoczy nas Europejczyków?” - to główna publikacja tegorocznej edycji OEES, będąca jednocześnie zbiorem esejów dotyczących wielowymiarowej kondycji Starego Kontynentu.
- Europa zmaga się obecnie z licznymi kryzysami – od wojny w Ukrainie po wzrost eurosceptycyzmu. Teraz, gdy Rosja realizuje swoją neoimperialną strategię, atakując tzw. kolektywny Zachód, refleksja nad przyszłością europejskiej wspólnoty staje się kluczowa – nie ukrywa prof. Jerzy Hausner, pod którego redakcją powstał ów zbiór.

Mocno też podkreśla: - Europejska integracja od dekad nie miała tak złych notowań, a debata na temat jej przyszłości i kształtu już dawno przestała być technokratyczna i nudna. Wróciły emocje i zarysowują się nowe podziały polityczne. Na Zachodzie Europy coraz częściej słychać nawoływania do przywracania suwerenności w klasycznym sensie, a nawet apele o zamykanie granic. W kontekście narastających zagrożeń, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, powraca pytanie o wspólnotowy charakter Europy – co miałoby ją jednoczyć w obliczu rosnących podziałów. By odpowiedzieć na to pytanie, trzeba powrócić do dyskusji o podstawowych wartościach, które ją zbudowały.
I od tej niełatwej dyskusji, często kontrowersyjnych a zarazem fundamentalnych pytań, na pewno nie uciekną uczestnicy kongresu. „Czy Ukraina jest potrzebna Europie?”, „Europa i Unia – szanse i zagrożenia”, „Europejski Zielony Ład czy Nieład”, „Gospodarka Obiegu Zamkniętego”, „Nowe źródła dochodów Unii Europejskiej”, „Czy etyka publiczna jest zanikającym dobrem i jakie mogą być tego skutki”, „Wartości mają znaczenie, czyli skąd biorą się kryzysy polityczne?” „Czy designerom i awatarom wszystko wolno? Etyka VR i sztucznej inteligencji”, „Telefon jak narkotyk. Jak chronić dzieci przed uzależnieniem od algorytmów i urządzeń cyfrowych?”, „Duchowa geografia Europy dzisiaj” - oto tematy, z którymi zmierzą się uczestnicy m.in. podczas drugiego dnia kongresu.
Indeks Wiarygodności Ekonomicznej Polski
Podczas OEES tradycyjnie poznamy również „Indeks Wiarygodności Ekonomicznej Polski”.
- To forma niezależnego i obiektywnego obywatelskiego doradztwa, które ma ułatwić i porządkować dyskurs publiczny na temat pożądanych kierunków prowadzenia polityki gospodarczej i społecznej – zaznacza Jakub Perkowski z Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej.
To już trzecia edycja tego wyjątkowego raportu. Eksperci uwzględnili w niej, oczywiście oprócz Polski, także sytuację ekonomiczną Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii. W Krakowie zostanie również zaprezentowany specjalny raport Orlenu dotyczący transformacji energetycznej.
Krakowski ICE zamieni się również w wyjątkową scenę, na której odbędzie się ceremonia wręczenia prestiżowej Nagrody Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Vincenza. W tym roku, za wybitne osiągnięcia w popularyzacji kultury Europy Środkowo-Wschodniej, uhonorowano Rasę Rimickaite, teatrolożkę, tłumaczkę, wykładowczynię literatury i kultury litewskiej, a także attache ds. kultury w ambasadzie Republiki Litewskiej.
Nie można też zapomnieć o Fuzji Folkloru, podczas której zaprezentują się Kapela ze Wsi Warszawa, Kapela Maliszów oraz Hirundo Maris. Będzie też wyjątkowy performance - HOT ART IN ICE.
Patronat honorowy nad IX Międzynarodowym Kongresem Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit 2024 objęły Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Przemysłu oraz Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny.
- Podczas OEES spróbujemy określić siły mentalne i społeczne, które mogą przysłużyć się do przezwyciężenia wielowymiarowego kryzysu Europy – podkreśla prof. Jerzy Hausner.

