Nasza Loteria

18 Forum Przedsiębiorców Małopolski. Mądrze rządzone państwo słucha przedsiębiorców i ekspertów. Dobre prawo wymaga dialogu i zaufania

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Doradca czy saper podatkowy. Czy możliwe są proste i stabilne przepisy podatkowe? – Justyna Zając-Wysocka, przewodnicząca zarządu Małopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
Doradca czy saper podatkowy. Czy możliwe są proste i stabilne przepisy podatkowe? – Justyna Zając-Wysocka, przewodnicząca zarządu Małopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Anna Kaczmarz / Polska Press
Nie da się tworzyć dobrego prawa oraz sprawnie i racjonalnie zarządzać państwem bez wsłuchania się w głos przedstawicieli wszystkich grup społecznych oraz uczciwego dialogu z nimi. Partnerska współpraca z przedsiębiorcami i ekspertami gospodarczymi, uwzględnianie ich opinii, to podstawa dobrej polityki publicznej – mówili zgodnie uczestnicy 18. Forum Przedsiębiorców Małopolski.

W sztandarowym wydarzeniu gospodarczym regionu, zorganizowanym w Krakowskim Salonie Ekonomicznym NBP przez Dziennik Polski i Gazetę Krakowską wraz z czołowymi organizacjami gospodarczymi i instytucjami otoczenia biznesu, wzięło udział liczne grono przedsiębiorców, liderów organizacji, uczonych, radców prawnych, doradców podatkowych, ekspertów od zarządzania i administracji, szefów instytucji wspierających firmy, przedstawicieli urzędów i władzy legislacyjnej. Zgodnie z tytułowym hasłem – (Mało)Polska prosta w obsłudze (autorstwa Stefana Życzkowskiego z firmy ASTOR), rozmawialiśmy o tym, jak tworzyć i upowszechniać dobre wzorce służące upraszaniu świata, ułatwianiu działalności gospodarczej – a przynajmniej: nieprzeszkadzaniu przedsiębiorcom w rozwoju, zwłaszcza w sytuacji, gdy pandemia, a teraz wojna i kryzys energetyczny utrudniły działalność większości firm. Jak nie dokładać im problemów?

Forum rozpoczęliśmy od wystąpienia niezawodnego Andrzeja Bańki, wiceszefa Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki UMWM, który pokazał, w jaki sposób agendy Województwa Małopolskiego – z determinacją Jamesa Bonda - starają się ułatwiać i upraszczać życie przedsiębiorcom.

Dużym wydarzeniem była - otwierająca część dyskusyjną – rozmowa z Jackiem Przybylskim, szefem krakowskiego Cisco Global Services Center, reprezentującym najdynamiczniej rozwijający się sektor małopolskiej gospodarki, zatrudniający już tylko w Krakowie ponad 100 tys. osób. Szeroką relację z tej rozmowy przedstawimy niebawem.

Zmiany przepisów gospodarczych muszą być NAPRAWDĘ konsultowane z przedsiębiorcami i ekspertami

- Władza centralna powinna podejmować decyzje i tworzyć prawo w sposób bardziej przejrzysty. Wydaje się oczywiste, że zmiany przepisów powinny być dokładnie konsultowane z tymi, których dotyczą. Dzisiaj tak nie jest, więc nie mamy poczucia, że jesteśmy podmiotowo traktowani – ocenił zasiadający w Loży Liderów Hubert Kardasz, wiceprezydent Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie.

Wtórowali mu przedstawiciele pozostałych organizacji współtworzących Forum, m.in. BCC, MZP Lewiatan, Małopolskiego Porozumienia Organizacji Gospodarczych, Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, ASPIRE, Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Wcześniej identyczną opinię wygłosili uczestnicy dwóch paneli dyskusyjnych, a także Justyna Zając-Wysocka, małopolska liderka Krajowej Izby Doradców Podatkowych, w rozmowie „Doradca czy saper podatkowy”.

- Świat jest niezwykle skomplikowany, więc żadna władza nie poradzi sobie samodzielnie z zarządzaniem i kreowaniem poprawnej polityki publicznej. Potrzebuje uczelni, biznesu, organizacji społecznych. Musi codziennie czerpać od nich wiedzę i dzielić się władzą. Niestety, dialog społeczny jest piętą achillesową tego rządu - przez lata karlał i w tej chwili pozostała czysta atrapa. A przecież widać, że państwa stawiające na integrację społeczną najharmonijniej się rozwijają, zaś te, które tkwią w XIX-wiecznych schematach, popadają w etatyzm i arogancję, co prowadzi do nieszczęścia – przestrzegał prof. Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Apelował też o więcej zaufania w życiu publicznym, zwłaszcza – o zaufanie władzy do uczciwości i czystych intencji zdecydowanej większości przedsiębiorców.

- Proste prawo oznacza dla mnie sytuację, w której ja w każdym przypadku będę w stanie klientowi powiedzieć, że np. po żmudnym procesie, po udowodnieniu kwestii A, B i C, mamy graniczącą z pewnością szansę na wygraną, Dziś, przy tak fatalnej jakości przepisów i chaosie prawnym wywołanym sporami z instytucjami unijnymi, radcowie prawni muszą coraz częściej odpowiadać: nie wiem. Taki stan ogromnie zwiększa ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej i zniechęca do inwestycji – stwierdził dr Marcin Sala-Szczypiński, dziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie. Akcentował przy tym coraz większą rolę, jaką w tych trudnych czasach mają do odegrania radcowie prawni w celu zapewnienia elementarnego bezpieczeństwa przedsiębiorcom.

To rozwój gospodarczy napędzany przez przedsiębiorczość realnie zwiększa zamożność mieszkańców

- To rozwój gospodarczy napędzany przez przedsiębiorczość zwiększa zamożność obywateli, a nie działalność socjalna państwa. Jesteśmy wciąż krajem na dorobku i powinniśmy o tym szczególnie pamiętać – podkreślił prof. Adam Mariański, szef rady podatkowej Business Centre Clubu.

Wyraził przy tym ubolewanie, że kolejne ekipy rządzące odchodziły od korzystania z wiedzy ekspertów przy tworzeniu prawa i nowelizacjach. Jego zdaniem, za klasyczny przykład tego zjawiska można uznać „Polski (Nie)Ład”. - Przedsiębiorcy mówią wprost, że marzą o tym, by państwo przestało im przeszkadzać. Nie chcemy nadregulacji, nie chcemy ingerencji w wolność gospodarczą – dodał prof. Adam Mariański.

Wszyscy przyznali, że wśród aktywnych uczestników Forum są przedstawiciele instytucji, które potrafią świetnie współpracować z przedsiębiorcami, tworząc odpowiednie usługi i produkty, a zarazem – w miarę możliwości – upraszczając procedury. Fundamentem jest stały dialog z organizacjami przedsiębiorców i ekspertami, uwzględnianie ich uwag i propozycji. Małopolska rozwija się lepiej niż inne regiony przede wszystkim dzięki dobrej współpracy, w której biorą udział takie instytucje, jak Krakowski Park Technologiczny, Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości, BGK czy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ogromną rolę w tym ekosystemie odgrywają uczelnie, na czele z Uniwersytetem Ekonomicznym, Politechniką Krakowską, AGH, UJ i UR, współpracujące z ekspertami, organizacjami gospodarczymi i samorządami zawodów zaufania publicznego (OIRP, KIDP), wzorcowymi firmami, jak ASTOR czy CISCO, a także banki, w tym PKO BP.

Prostota w działaniu: banki stworzyły nowoczesny i przyjazny system korzystania w usług, bo cały czas wsłuchują się w potrzeby klientów

Polski system bankowy przeistoczył się szybko z najbardziej zacofanego w Europie w najbardziej zaawansowany technologicznie. Ułatwiło to korzystanie z usług bankowych, także przedsiębiorcom. Mówił o tym podczas Forum Jarosław Sułkowski, dyrektor Regionalnego Centrum Korporacyjnego PKO BP w Krakowie, próbując przy tym przewidzieć przyszłość.

- Jeszcze przez długi czas przedsiębiorca, który zechce w swojej firmie zrealizować duży proces inwestycyjny, będzie wymagał osobistego kontaktu z człowiekiem z banku, a to dlatego, żeby upewnić się, iż wybiera instytucje i ludzi z gwarancją bezpieczeństwa, a nie algorytm operujący tylko danymi - wyjaśnił Jarosław Sułkowski.

Dr Kazimierz Koprowski, prezes WFOŚiGW w Krakowie, przyznał z kolei, że publiczne programy, takie jak Czyste Powietrze, mają do odegrania kluczową rolę w transformacji energetycznej polskich gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw. Szybka transformacja jest warunkiem dalszego rozwoju i zachowania konkurencyjności, zaś w przypadku mniejszych podmiotów – wręcz przetrwania. Dlatego zmiany w programach idą w kierunku uatrakcyjnienia, upowszechnienia – i upraszczania procedur.

- Jedną z naszych szczególnych ofert są pożyczki: wyjątkowe, bo bezpieczne, atrakcyjne, bo niskooprocentowane, a przy tym realnie przyjazne – zachęcał dr Kazimierz Koprowski.

18 Forum Przedsiębiorców Małopolski. Mądrze rządzone państwo słucha przedsiębiorców i ekspertów. Dobre prawo wymaga dialogu i zaufania
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska