Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowska Ekospalarnia odpadów zostanie rozbudowana. Miasto otrzyma na to zadanie ponad 270 mln zł dofinansowania

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Krakowska Ekospalarnia zostanie rozbudowa. Dzięki inwestycji będą dodatkowe możliwości zaopatrywania miasta w energię.
Krakowska Ekospalarnia zostanie rozbudowa. Dzięki inwestycji będą dodatkowe możliwości zaopatrywania miasta w energię. Anna Kaczmarz
Krakowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w ubiegłym roku odebrało z posesji krakowian ponad 360 tys. ton śmieci. Mieszkańców przybywa, w kolejnych latach liczba odpadów może wzrosnąć. Podjęto więc decyzję o rozbudowie Ekospalarni. Dzięki inwestycji będą dodatkowe możliwości zaopatrywania miasta w energię. Przedsięwzięcie otrzymało dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kwota bezzwrotnej dotacji wynosi ponad 72 mln zł, a pożyczki na preferencyjnych warunkach - 200 mln zł. Inwestycja ma się zakończyć w 2027 roku.

Ponad 272 mln zł dofinansowania na budowę Zakładu Odzysku Energii z NFOŚiGW otrzyma gminna spółka Krakowski Holding Komunalny, która jest operatorem Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów (Ekospalarni) przy ul. Jerzego Giedroycia w Krakowie.

Umowę ws. dofinansowania ze strony KHK podpisał prezes tej spółki Tadeusz Trzmiel oraz Jakub Bator, członek zarządu ds. produkcji. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej reprezentował jego wiceprezes Dominik Bąk.

- Wobec kryzysu energetycznego, widać wyraźne potrzebę budowania niezależności energetycznej samorządów. Dzisiaj, widząc trudności wynikające choćby ze względu na wojnę w Ukrainie, jesteśmy przekonani, że transformacja energetyczna nie może się opierać jedynie na dużych, gazowych źródłach – skomentował Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Wiceprezes NFOŚiGW Dominik Bąk wyliczał plusy nowej inwestycji: - Po pierwsze obywatele będą mieli czysto, bo śmieci są i będą odbierane na czas. Po drugie, wobec rosnącej świadomości społecznej dotyczącej ekologii, mamy świadomość, że instalacje
nie obciążają środowiska, bo odpady nie są składowane, za to wykorzystywana jest zawarta w nich energia. Po trzecie będziemy mieli szansę mniej płacić za odpad i jednocześnie za ciepło w naszych domach bez uszczerbku dla recyklingu, który jest podstawowym kierunkiem zagospodarowania odpadów.

Rośnie krakowski strumień odpadów

Przypomnijmy, że krakowska spalarnia rozpoczęła pracę w 2015 roku. Przetwarza odpady nienadające się już do recyklingu i jednocześnie produkuje dla mieszkańców Krakowa prąd i ciepło.

W KHK podkreślają, że cały czas rośnie strumień odpadów produkowanych w Krakowie – śmieci przybywa szybciej, niż zakładała wieloletnia prognoza, dlatego rozbudowę Ekospalarni o Zakład Odzysku Energii uznano za uzasadnioną.

Dotychczas krakowska Ekospalarnia mogła poddać termicznemu przekształceniu do 245 tys. ton odpadów komunalnych nienadających się do recyklingu. Po wybudowaniu Zakładu Odzysku Energii – trzeciej linii termicznego przekształcania odpadów, te możliwości zwiększą się o 100 tys. ton. Działanie nowego ZOE pozwoli na zmniejszenie rocznej emisji CO2 do atmosfery o 12 600 ton i ograniczenie masy odpadów kierowanych na wysypiska o 99 tys. ton rocznie.

Rozbudowa krakowskiego ZTPO o Zakład Odzysku Energii - trzecią linię to realizacja planów sięgających już 2009 roku. Dzięki tej inwestycji Ekospalarnia będzie mogła przekazać do miejskiej sieci znacznie więcej energii cieplnej, oraz więcej energii elektrycznej, tym samym zwiększając niezależność energetyczną Krakowa.

- Uruchamiając trzecią linię zakład zapewni ciągłość zasilania – dostaw energii dla Krakowa, ponieważ będąc niezależnym elementem instalacji, będzie produkowała energię cieplną i elektryczną podczas postoju technologicznego pierwszej i drugiej linii – podkreśla Tadeusz Trzmiel, prezes KHK.

Inwestycja wpłynie na poprawę jakości powietrza w Krakowie

Co nie jest bez znaczenia, wybudowanie ZOE umożliwi uruchomienie dostaw odpadów nienadających się do recyklingu z gmin ościennych, co znacznie wpłynie na poprawę jakości powietrza w Krakowie. Dzięki tej inwestycji ma zminimalizować się składowanie odpadów w pobliżu granic Krakowa.

Przypomnijmy, że krakowska Ekospalarnia należy do najbardziej nowoczesnych zakładów tego typu w Europie. Koszt budowy obiektu wyniósł ok. 666 mln zł netto. Z czego ok. 372 mln zł czyli ok. 55,8 proc. pochodziło z dotacji Unii Europejskiej.

Wkład własny KHK w kwocie ok. 294 mln zł został pokryty ze środków własnych i pożyczki z NFOŚiGW udzielonej na zasadach preferencyjnych.

Dzięki Ekospalarni Kraków sprostał standardom ekologicznym i prawnym obowiązującym w Unii Europejskiej, radykalnie ograniczył składowanie odpadów oraz zwiększył swoje bezpieczeństwo energetyczne.

Polska należy do państw zagrożonych deficytem wody.

Zagrożenie brakiem wody w domach. Akademia Górniczo-Hutnicza...

Niedawno Europejskie Stowarzyszenie Operatorów Zakładów Przetwarzania Odpadów na Energię (CEWEP) ogłosiło nominacje do nagród w dziedzinach integracji, komunikacji i innowacji najnowocześniejszych tego typu zakładów w Europie. Ekospalarnia została nominowana w dwóch z trzech kategorii.

Międzynarodowe jury doceniło starania krakowskiego ZTPO w zakresie integracji ze społecznością lokalną. W tej kategorii nominacje otrzymała też instalacja Valo’Marn w Paryżu (Francja) oraz zakład MVB w Hamburgu (Niemcy).

Drugą kategorią, w której dostrzeżono krakowską Ekospalarnię jest innowacyjność. Doceniono realizowane zadania związane z wdrożonym scentralizowanym systemem zarządzania zakładem i rozwiązaniami technologicznymi (instalacja odzysku ciepła ze spalin, fotowoltaika, wykorzystanie sztucznej inteligencji w procesach przemysłowych). Konkurentami w tej kategorii są: zakład EEW Hannover (Niemcy) oraz Hafslund Oslo Celsio (Norwegia).

Prezes KHK Tadeusz Trzmiel przyznaje: - Kiedyś to my jeździliśmy po Europie przyglądając się jak funkcjonują tego typu zakłady, ostatnie lata pozwalają mi stwierdzić, że teraz sytuacja jest odwrotna – to krakowska instalacja jest modelowym zakładem, do którego po wiedzę i doświadczenie przyjeżdżają samorządowcy i przedstawiciele biznesu z całej Polski i z zagranicy.

Wzrasta popyt na rynku nieruchomości

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska