
KR210610JU_047.jpg
Zarząd STRABAG SE złożył jasną deklarację o zaniechaniu wypłaty dywidendy, aby uniemożliwić przepływ zysków do rosyjskiego akcjonariusza. Oznacza to, że nie otrzyma on ani jednego EURO z tytułu posiadania mniejszościowego pakietu akcji w spółce. Zarząd STRABAG SE podjął również decyzję o zakończeniu aktywności biznesowej Grupy na terenie Rosji”. Co więcej, Austriacy chcą wykupić udziały Deripaski. Co ciekawe, ich decyzje chwali Dmytro Kuleba, minister spraw zagranicznych Ukrainy. Wygląda na to, że oligarcha nie zarobi już na realizowanych przez Strabag w Polsce i Europie inwestycjach. Strabag z kolei nie zamierza realizować żadnych przedsięwzięć w Rosji.

KR210310AB_081.JPG
Można rzec, że narrację na temat rosyjskiej inwazji ustawił w logistyce, przemyśle i handlu Rafał Brzoska, szef InPostu, czyli trzeciego największego pracodawcy w Krakowie (ponad 8.000 pracowników). Centrala grupy InPost mieści się w EQUAL BUSINESS PARK przy Wielickiej 28. Już na początku wojny Brzoska poinformował, że zarząd firmy podjął „trudną i konieczną decyzję o nie kupowaniu usług/towarów firm rosyjskich i białoruskich, także tych firm, w których akcjonariacie jest kapitał tych krajów”.

KR160121MG_001.jpg
Na nieustannie aktualizowanej przez profesora Yale „liście wstydu”, w zakładce „kupowanie czasu” („buying time”) obejmującej globalne korporacje, które nie wycofały się z Rosji, ale ograniczyły tam działalność, wciąż figurują m.in. hotele sieci Hilton oraz innych potężnych grup hotelarskich - Accor (w Krakowie ma dziesięć hoteli pod szyldem Ibis, Novotel i Mercure) i Hyatt. Pod coraz silniejszym naciskiem opinii publicznej (ryzyko bojkotu obiektów w Europie) Accor wstrzymał nowe inwestycje i rozwój sieci w Rosji. Hilton również wstrzymał inwestycje w Rosji i zamknął siedzibę firmy, a Hyatt wstrzymał obecne i nowe inwestycje. Marriott zawiesił nową inwestycję i zamknął biuro.

KR140226JU_046.jpg
Philip Morris International, kierowany przez Polaka, Jacka Olczaka, amerykański potentat tytoniowy, zaostrzył kurs wobec Rosji, skąd czerpie sporo, bo 6 proc. swych globalnych przychodów, a zarazem zwiększył i wsparcie dla ofiar (koordynacją globalnych działań humanitarnych zajmuje się spółka Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie) po tym, jak prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w kolejnym dramatycznym apelu wezwał zachodnie koncerny do definitywnego wyjścia z Rosji – wymieniając z nazwy m.in. Nestle, Raiffeisena oraz PMI.