https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowski ZUS cofnął świadczenia na 8,8 mln zł

Marcin Banasik
21.11.2014 krakow ul. pedzichow 27, zus nz fot. andrzej banas / gazeta krakowska
21.11.2014 krakow ul. pedzichow 27, zus nz fot. andrzej banas / gazeta krakowska Andrzej Banas
Krakowski ZUS w 2018 r. obniżył i cofnął świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa na kwotę 8,8 mln złotych. W całym kraju zaoszczędzono ponad 195 mln złotych.

Zgodnie z przepisami Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi dwa typy kontroli: dotyczącą prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy i prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich. W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują, czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora i tym samym niezdolna do pracy. Przy drugim typie kontroli pracownicy ZUS sprawdzają, czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem, a nie np. pracuje.

Krakowski ZUS w efekcie kontroli przeprowadzonych od stycznia do grudnia 2018 r. wydał 989 decyzji wstrzymujących wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę niemal 1,4 mln złotych.

ZUS ma również obowiązek obniżenia podstawy obliczenia wypłacanego zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego w przypadku, gdy u danej osoby ustał tytuł ubezpieczenia, czyli np. rozwiązała umowę o pracę lub umowa ta wygasła. Wysokość świadczenia jest ograniczana w takim przypadku do 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Z tego powodu w ubiegłym roku krakowski ZUS obniżył wypłaty przeszło 5 tys. osób, w wysokości niemal 7,3 mln zł.

Do wprowadzenia obowiązkowego elektronicznego zwolnienia lekarskiego, co nastąpiło 1 grudnia 2018 r., każdy musiał w ciągu 7 dni od otrzymania zwolnienia przedstawić je pracodawcy. Jeżeli tego nie zrobił, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych miał obowiązek obniżyć o 25 proc. świadczenie za każdy kolejny dzień spóźnienia, począwszy od 8 dnia zwolnienia, aż do momentu dostarczenia zwolnienia. Z tego tytułu w poprzednim roku ograniczone wypłaty w Krakowie sięgnęły 173 tys. zł i dotknęły 2,2 tys. osób. Od 1 grudnia, czyli od momentu uruchomienia obowiązkowych e-zwolnień, takie sytuacje nie mają już miejsca.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Nowa siedziba Polska Press Kraków

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

d
dfw
W Polsce przepisy pisane są przez urzędników dla urzędników
SKoro każdy objaw aktywności zawodowej jest dla ZUS podstawą do cofnięcia zasiłku to dlaczego przepisy nie przesuwają obowiązku podatkowego przedsiębiorcy do czasu aż wyzdrowieje . Tymczasem przelałwterminie w czasie choroby czyli pracował i zabrać mu zasiek .

Z orzecznictwa : inspektor nadzoru nie jest niezdolny do pracy w rozumieniu przepisów o rentach bo wprawdzie stracił obie nogi ,ale może pracować jako inżynier kucając w biurze ,wobec tego renta mu ne przysługuje. Takie absurdy mamy obecnie w Polsce. Mamy kilka milionów urzędników ,którym trzeba płacić pensje ,więc na renty juz nie wystarcza
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska