https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie Centrum Rehabilitacji zoperuje kolano, ale w 2016 r.

Anna Górska
Pani Ewa cierpi z bólu. Tabletki jej nie pomagają
Pani Ewa cierpi z bólu. Tabletki jej nie pomagają Adam Wojnar
Choć w Krakowie aż sześć szpitali ma podpisany kontrakt na chirurgię ortopedyczną, starsza kobieta musi cierpieć z bólu i leżeć w łóżku. Na szybką pomoc nie ma szans. - W Krakowskim Centrum Rehabilitacji (KCR) powiedzieli, że wolny termin mają w... 2016 roku - opowiada nam 63-letnia pani Ewa (nazwisko do wiadomości redakcji).

Czytaj także: Turnusy rehabilitacyjne nie dla opiekunów

- To jakaś kpina - nie kryje żalu. - Przecież ta operacja jest niezbędna, bym mogła chodzić i nie wyć z bólu. Tymczasem nie mogę na nic liczyć - rozkłada ręce.

Pani Ewa od kilku lat leczy się i rehabilituje chore kolano. W ostatnim czasie jej stan się pogorszył. - Mam uszkodzoną łękotkę i więzadła, od kilku tygodni kolano jest zablokowane, nie mogę go wyprostować, chodzić też nie - wylicza pani Ewa.

Wszystko to oznacza jedno: piekielny ból, który nie da się uśmierzyć tabletkami. Do poradni chirugicznej przy Olszańskiej kobieta już nie była w stanie dojść, została zawieziona karetką, którą zorganizował lekarz rodzinny. Tam od chirurga otrzymała skierowanie na zabieg. I wówczas zaczęły się schody, czyli kolejki.

Sprawdziliśmy, rekordowa kolejka jest w KCR. 700 dni trzeba czekać na artroskopię kolana. W kolejce jest zapisanych już 1044 osób. Teresa Zalewińska, szefowa KCR, twierdzi, że nic nie poradzi w tej sytuacji. - Na te zabiegi mamy bardzo mały kontrakt. Wykonujemy zaledwie 3-4 miesięcznie. Stąd kolejki - tłumaczy.

Czekać kilka miesięcy trzeba także w szpitalu im. Narutowicza, w "Wojskowym" wolne miejsce znajdzie się dopiero pod koniec roku. W "Żeromskim" konsultacja ortopedyczna, owszem, może odbyć się w ciągu 3-4 tygodni, ale na operację w tym roku już nie ma co liczyć. - Terminów brak - usłyszeliśmy na "ortopedii".

Leszek Gora, rzecznik szpitala im. Żeromskiego podkreśla, że oddział chirurgii ortopedyczno-urazowej już dawno przekroczył limity i realizuje świadczenia ponadkontraktowe. Przyczyny? - Dramatycznie niedoszacowany kontrakt - mówi Gora. Wyczerpanie kontraktu może spowodować sytuację, że przyjmowane będą tylko osoby z zagrożeniem życia, a niewykonywane będą przyjęcia i zabiegi planowane, tylko ostre - kwituje rzecznik.

Współpraca Paweł Paciorek


Co sądzi o kolejkach NFZ?

Jolanta Pulchna, rzecznik małopolskiego NFZ:
Czas oczekiwania na zabieg jest różny (np. szpital Rydygiera wykazuje 76 dni), dlatego znalezienie innej placówki to jedyne, co możemy zaproponować. Artroskopia kolana może być też wykonywana w ramach chirurgii jednego dnia, a kontrakt (500 tys. zł) otrzymało Centrum Zdrowia Tuchów. Nakłady na tego typu zabiegi są porównywalne z ubiegłorocznymi, a na razie nie mamy środków na zwiększenie kontraktów. Po raz pierwszy w tym roku dostaliśmy dodatkowe pieniądze na leczenie szpitalne, ale to zaledwie 698 tys. zł. Nie zdołają zabezpieczyć większości potrzeb w regionie.

Kraków: rozpoczęła się**rekrutacja na studia 2011**

Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? **Rozdajemy bilety**

Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**

Wszystko o Euro2012 na**www.drogadoeuro2012.pl**

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dora
W roku 2016 nie było lepiej. Dostałam termin na koniec 2017 - paranoja. Nie było mnie stać na prywatą operację, ale udało mi się uciułać na prywatną rehabilitację. Musiałam coś zrobić, bo ból był paskudny. W sumie przypadkowo poznana osoba poleciła mi osteopatę jako ostatnią deskę ratunku, a może nawet sposób na uniknięcie operacji. Poszukałam, popytałam i znalazłam dobrego osteopatę w Krakowie w Fizjomedzie. Wzięłam cały cykl terapii u niego. Zapłaciłam 1.4 ceny prywatnej operacji i jestem zdrowa. Bez kładzenia się pod skalpel. Polecam!
B
Bartosz Klimek
Fe, zapachniało brzydkim socjalizmem :( Niemniej jednak rem poważnie się myli. Ten limit dotyczy składki na ubezpieczenie społeczne (czyli np. emerytalne, rentowe), natomiast nie dotyczy ubezpieczenia zdrowotnego. Od _każdej_ złotówki zarobionej na umowę o pracę NFZ dostaje 9 gr - to mało? Poza tym bogatsi i tak poważnie odciążają NFZ korzystając z prywatnej służby zdrowia. Inna sprawa że przedsiębiorcy płacą ok. 200 zł miesięcznie, niezależnie od dochodu.
B
Bartek
Bo leczenie mających wyższe dochody nie kosztuje więcej. Dlaczego płacenie więcej przez bogatszych jest dla Ciebie takie oczywiste?
r
rem
Chodzi mi o to, że składka jest pobierana tylko do momentu gdy przychód podatnika przekroczy próg 98000zł. Dlaczego wyższe dochody już nie są obciążone składką na NFZ?? W skali kraju to są gigantyczne pieniądze!
B
Bartel
Leczenie kolana bogatego kosztuje więcej?
r
rem
składkę na NFZ pobiera się do progu dochodów 98000zł, to nie dziwne, że brakuje kasy.
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Krakowskie Centrum Rehabilitacji zoperuje kolano, ale w 2016 r.
e
emeryt
Przecież chorzy ludzie to nie fabryka, dla produkcji której można zaplanować limity. Czy już teraz zdrowy człowiek powinien ustawiać się w kolejce do specjalisty i otrzymać termin za kilka lat???? Chore państwo polskie!!!!!!!!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska