To, że teren między ulicami Kurczaba oraz Wielicką w Krakowie zmienia się nie do poznania, to zasługa mieszkańców i projektów złożonych w ramach budżetu obywatelskiego.
Jak opisuje internetowa społeczność "Zróbmy park Dolina Kurczaba": - Pierwszym krokiem w celu utworzenia parku było uporządkowanie tego terenu. Trzeba było poprzycinać rośliny, usunąć powalone drzewa, wywieźć śmieci. Udało się to wykonać dzięki państwa głosom oddanym w 2020 roku na projekt w ramach budżetu obywatelskiego „Zróbmy sobie park”.
W następnym roku został złożony kolejny projekt - „Zróbmy sobie park etap II” - który z kolei miał na celu utworzenie w tym miejscu parku z prawdziwego zdarzenia.
I tak oto zielony teren w Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim gruntownie się zmienia.
W marcu 2024 roku Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie ogłosił przetarg na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych i nasadzeń zieleni. Prace rozpoczęły się w minionym roku.
Park w miejscu dawnego wyrobiska
- Prawdopodobnie istniało tam dawne wyrobisko w latach 60 i 70-tych, co może potwierdzać zdjęcie-ortofotomapa z 1970 r (na stronie Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej). Niestety również ze względu na ukształtowanie terenu miejsce bywało zanieczyszczane, o czym świadczą widoczne do dnia dzisiejszego betonowe płyty, gruz, śmieci, czy cegły - opisywała w minionym roku miejska jednostka.
Nasadzenia, mała architektura i plac zabaw
- W ramach projektu powstaną alejki, ławeczki, kosze na śmieci, zostanie zamontowane oświetlenie, a część przyrody zgodnie z założeniami wniosku złożonego w ramach BO na tym terenie zostanie nienaruszona. Dodatkowo zostaną nasadzone 142 szt. drzew (lipa drobnolistna 35 szt., grab pospolity 20 szt., klon czerwony 33 szt., jesion 8 szt., wierzba biała 24 szt., wierzba iwa 22 szt.) - wylicza grupa "Zróbmy park Dolina Kurczaba".
Już teraz widać efekty prowadzonych prac, a wśród nich utwardzone alejki spacerowe i latarnie. Przygotowywana jest także strefa dla najmłodszych.
Kluczowe jest, by park był dostępny dla wszystkich, dlatego wykonano także pochylnie zabezpieczone balustradą z poręczami.
W parku pojawią się także tablice edukacyjne.
- Ponadto wydzielona zostanie strefa biocenotyczna z pozostawionymi zamierającymi drzewami, w której zabiegi pielęgnacyjne ograniczone są do niezbędnego minimum - informował w minionym roku Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.
Otwarcie parku planowane jest na drugi kwartał 2025 r.
