Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie murale będą chronione? Teraz ruch należy do prezydenta

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Miejscy radni chcą, by krakowskie murale były chronione i zabezpieczone przed aktami wandalizmu. Podjęli uchwałę kierunkową do prezydenta Jacka Majchrowskiego.

Pomysłodawczynią jest Alicja Szczepańska z klubu radnych Kraków dla Mieszkańców. Przygotował projekt uchwały w sprawie ochrony i zabezpieczania murali w przestrzeni publicznej przed aktami wandalizmu.

- Mural "Podróżni ul. Wielickiej i tramwaj", zobaczy każdy, który jedzie ulicą Wielicką lub czeka na przystanku "Bieżanowska". Znajduje się w Krakowie na budynku o numerze 2b przy ul. Wolskiej. Jego autorem jest krakowski artysta malarz Tomasz Wełna - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Mural przedstawia kilkadziesiąt sportretowanych osób, krakowianek i krakowian. - Dzieło powstało w 2015 roku. W 2018 roku Tomasz Wełna namalował kontynuację muralu pod tytułem "Ulica Wielicka 100 lat temu". Na nim również można znaleźć sportretowanych mieszkańców Krakowa. Murale te cieszą się bardzo pozytywnym odbiorem wśród mieszkańców Bieżanowa i tysięcy podróżnych przemieszczających się ulicą Wielicką - podkreśla Szczepańska.

W kwietniu 2019 roku wandal zniszczył mural czerwoną farbą. - Krakowianie, poprzez media społecznościowe, wyrazili swoje ogromne oburzenie tym barbarzyńskim aktem wandalizmu, niszczącym naszą wspólną przestrzeń - czytamy w uchwale.

- Obecnie, dzieło to zostało pieczołowicie odtworzone przez autora, który przywrócił mu pierwotny wygląd, choć z pewnymi modyfikacjami wynikającymi z przemalowań - dodaje radna.

Przypomina, że w przeszłości również dochodziło do zniszczenia innych cennych murali.

- W 2012 roku uszkodzono mural "Triumfalna Brama Miasta Victoria Grunwaldzka" na estakadzie przy skrzyżowaniu ulic Wielickiej i Powstańców Śląskich, który stał się celem pseudo grafficiarzy. W 2014 roku, mural na przychodni przy ulicy Pachońskiego w Krakowie, który powstał aby zakryć szpecące budynek malunki, również został uszkodzony przez wandali. To tylko kilka przykładów strat, jakie ponosi Kraków na wskutek bezmyślnego działania pseudomalarzy - pisze Szczepańska.

Zwraca uwagę, że murale nie są zjawiskami czysto estetycznymi. - Z czasem stają się zjawiskiem społecznym, wrastając w codzienność, mają wpływ na życie mieszkańców miasta. Murale to dzieła sztuki, tworzone przez artystów. Są zauważalne przez wszystkich, a z uwagi na ogólnodostępność przestrzeni publicznej, stanowią cenne uzupełnienie silnie zurbanizowanej i podporządkowanej swej funkcji, tkanki miejskiej - dodaje Szczepańska.

- Tak jak powstały kilka tygodni temu mural na rondzie Mogilskim, autorstwa Walle Walle, w ramach New Earth International Film Festival, z okazji 90-lecia polsko-meksykańskich stosunków dyplomatycznych. Dlatego jest niezwykle ważne, podjęcie starań o zachowanie i zabezpieczenie murali przed zniszczeniem - czytamy w uzasadnieniu.

Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta, przyznała, że Jacek Majchrowski jest za tym, aby chronić murale. - Miasto ma jednak wpływ tylko na te, które powstały w miejscach należących do gminy. Trzeba też wziąć pod uwagę, że mural z założenia jest dziełem czasowym i naturalne jest, że później tą samą powierzchnię przekazuje się kolejnym artystom, którzy chcą realizować swoje projekty - mówiła Chylaszek do dziennikarzy.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska