https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie obchody 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. "13 grudnia rozpoczęła się noc beznadziejności i bezsilności".

Aleksandra Łabędź
Krakowskie obchody 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
Krakowskie obchody 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego Anna Kaczmarz
Nocą z 12 na 13 grudnia 1981 roku Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego na czele z generałem Wojciechem Jaruzelskim wprowadziła stan wojenny. Krakowianie uczcili 41. rocznicę zamachu na wolność Polaków. Obchody zorganizowane przez Region Małopolski NSZZ „Solidarność” rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w katedrze na Wawelu w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego, której przewodniczył arcybiskup Marek Jędraszewski.

„Przed piątą rano nagle budzenie. To mama. Zdenerwowana mówi, że przyszła Magda i Dorota - jest wojna. (…) Szybko ubieram się i rozmawiam z dziewczynami. Ogłoszono stan wojenny, aresztują ludzi, powinienem się gdzieś szybko ukryć. Mogą po mnie przyjść. Wychodzę z domu. Zimno, nawet bardzo zimo”… – tak wyglądał zimowy poranek 13 grudnia 1981 r. w domu krakowianina Adama Kality. Jeszcze przed północą SB stanęło natomiast u drzwi Andrzeja Szkaradka. Jak wspomina, zmęczony i zaspany otworzył i stało się! Pomimo upływu 41 lat, oni wciąż noszą w sobie wspomnienie każdej godziny, każdego dnia i nocy ówczesnych represji, aresztowań, a przede wszystkim wszechobecnego poczucia terroru, a zarazem coraz mocniej wyzwalającego się buntu przeciwko temu zniewoleniu. Uczestniczenie w łańcuchu pamięci o tamtych wydarzeniach jest naszym zobowiązaniem wobec przyszłych pokoleń, ale także wobec poszkodowanych i zabitych przez reżim komunistyczny – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Krakowskie obchody rozpoczęły się mszą świętą w katedrze na Wawelu o godz. 16.30. Tuż po zakończeniu eucharystii zgromadzeni wzięli udział w przemarszu na plac. o. A. Studzińskiego pod Krzyż Katyński, gdzie złożono wiązanki i wieńce, a także zapalono znicze.

- Podtrzymywanie pamięci o wydarzeniach sprzed 41 lat jest naszym zobowiązaniem. Tylko naród świadomy swej historii może rozwijać się i kształtować przyszłość mądrze i odpowiedzialnie – mówił wojewoda Łukasz Kmita.

Wzorem ubiegłych lat, 13 grudnia prowadzona jest kampania społeczna upamiętniająca rocznicę grudniowych wydarzeń z 1981. Akcję pod hasłem „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” – koordynuje Instytut Pamięci Narodowej. Nawiązuje ona do apelu, jaki tamtej zimy wystosowali ówczesny prezydent USA Ronald Reagan oraz polski papież Jan Paweł II. W geście solidarności, w oknach Białego Domu oraz w Pałacu Apostolskim w Watykanie zapalone zostały świece. Był to symbol przypominający, że światła wolności nie można ugasić. Za tym przykładem świece zapalone zostały w wielu domach także w Polsce.

Także w gabinecie wojewody Łukasza Kmity, przy Basztowej w oknie zapłonie świeca. - Niech w naszych domach – dziś o godz. 19.30 – zapłonie symboliczne światło. Światło pamięci o Ofiarach Stanu Wojennego – mówił wojewoda Łukasz Kmita.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
odkąd rządzi PIS mamy być może pełzający stan wojenny...wszystkie ograniczenia stosowane w stanie wojennym są powoli i sukcesywnie wprowadzane! dla niepoznaki! ....nawet szkolenie wojska tuż przed wyborami jest dla mnie podejrzane czy nie do walki z tłumem podczas wyborów i ewentualnych zamieszek
E
Ehh
Kiedy Straż Miejska sobie nie radzi, to wkracza Policja, jak Policja sobie nie radzi, to wkracza Wojsko. Historia opozycjonistów .Stefan chciał zyc w burdelu a inni z LICHWY ze ,,światowych rynków " i sprzedaży niemieckim

,, inwestorom " Ziem Odzyskanych a tu Komuniści budowali jakiś nikomu niepotrzebny przemysł, elektrownie w Zarnowcu,spółdzielczość i wspólnotę. Co lichwarz ma wspólnego ze społeczeństwem?
Z
Z Onetu
13 grudnia, 21:45, Rudy z Budy:

Jaruzel z Komuchami zafundowal nam poczatki tego co bylo pozniej kiedy do wladzy doszedl Rudy Tusk z postkomunistami i zafundowali nam grabeiz Polski i masowa emigracje mlodych na zmywak. Do kotla smutku dolozyl sie Balcerowicz rujnujac to co nie zostalo sprzedane za darmo Niemcom i Holendrom. I dzieci znow zaczelo chodzic glodne a Polacy stali sie paupersami we wlasnycm kraju. A teraz Rudy Tusk wrocil z Brukseli i znow za niemieckie i kacapskie pieniadze knowa przeciw Polsce.

„Na elektronicznej tablicy wrocławskiego autobusu nie pojawił się numer linii, a napis: "Je*** PiS". Była to inicjatywa kierowcy pojazdu.”

R
Rudy z Budy
Jaruzel z Komuchami zafundowal nam poczatki tego co bylo pozniej kiedy do wladzy doszedl Rudy Tusk z postkomunistami i zafundowali nam grabeiz Polski i masowa emigracje mlodych na zmywak. Do kotla smutku dolozyl sie Balcerowicz rujnujac to co nie zostalo sprzedane za darmo Niemcom i Holendrom. I dzieci znow zaczelo chodzic glodne a Polacy stali sie paupersami we wlasnycm kraju. A teraz Rudy Tusk wrocil z Brukseli i znow za niemieckie i kacapskie pieniadze knowa przeciw Polsce.
G
Gość
Stan wojenny w porównaniu do tego, co nam zafundował dzisiaj POPiS, to był „pikuś”. Dzisiaj dopiero mamy prawdziwy „stan beznadziejności i bezsilności”.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska