Były świąteczne życzenia i łamanie się opłatkiem, a harcerze ZHP Chorągwi Krakowskiej tradycyjnie przekazali metropolicie krakowskiemu oraz marszałkowi Województwa Małopolskiego i wojewodzie Betlejemskie Światło Pokoju.
- Zastanawiałem się, jakimi słowami się do Was zwrócić, jak złożyć te życzenia, aby były tak wyjątkowe, jak wyjątkowy jest ten czas. Chciałbym wyrazić ogromną wdzięczność za miniony rok. Słowa szczerej wdzięczności kieruję do Was samorządowcy, przedstawiciele administracji i służb. Przechodząc do życzeń - pozwólcie, że odwołam się do starej indiańskiej legendy. W każdym z nas są dwa wilki i każdego dnia toczą pomiędzy sobą walkę. Jeden jest biały - dobry, mądry i życzliwy. Drugi jest czarny i symbolizuje to, czego w sobie najbardziej nie lubimy: złość, zawiść, małostkowość, nienawiść, gniew i agresję. Wygrywa ten, którego karmimy. Dlatego życzę Wam, Drodzy Koledzy, życzę tego także sobie, abyśmy każdego dnia karmili w sobie tego białego wilka - stwierdził wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Spotkanie uświetnił koncert kolęd w wykonaniu Akademii Ciupaga z Łącka, która w sobotę, 21 grudnia, wystąpi podczas rozświetlenia 18. Choinki pod Oknem Papieskim.
- Miejsce, w którym się spotykamy, Opera Krakowska, jest wyjątkowe. Pokazuje, że kultura w Małopolsce dynamicznie się rozwija. Małopolska to Wy! Małopolska to nasze dzieci i nie bez powodu Sejmik poprzedniej kadencji przyjął strategię rodziny w centrum. Bardzo dziękuję opiekunom Akademii Ciupaga, że jesteście z nami, bo to pokazuje ze Małopolska inwestuje w młodzież. Chciałbym, aby Małopolska była tradycyjna, nowoczesna i innowacyjna - dodał marszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.
Z kolei abp Marek Jędraszewski w swoim wystąpieniu podczas spotkania opłatkowego nawiązał do sytuacji społeczno-politycznej w Polsce.
- O Bogu chce się zapomnieć. W niektórych urzędach chce się zdejmować krzyże. Jak się patrzy na reklamy, to widać, że jest mowa o świętach, ale nie wiadomo jakich - mówił metropolita krakowski. - Ponadto ograniczenia religii w szkołach, program, który wzbudzi ogromne emocje. Jakby Boga nie było albo nie miało być. W programach szkolnych okraja się liczbę lekcji z historii języka polskiego, a gdy chodzi o Ojczyznę, to słowo dla wielu staje się passé, minione, niepostępowe, nieaktualne - stwierdził abp Jędraszewski.
Dalej hierarcha mówił: - Jeżeli będziemy otwarci na Boże błogosławieństwo, na Bożą moc, te święta, ale i ten rozpoczynający się nowy 2025 rok na pewno będą dla nas prawdziwie błogosławione. Tego Państwu, wszystkim z osobna i wszystkim tu obecnym z całego serca życzę - zakończył metropolita.
171495
Czytaj też:
