https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskim studentom udało się nawiązać kontakt z satelitą orbitującym wokół Ziemi

Iwona Krzywda
fot. KRAKsat
Po dwóch tygodniach krakowskim studentom udało się nawiązać kontakt ze swoim satelitą, który krąży w przestrzeni kosmicznej.

Młodzi konstruktorzy odebrali sygnał ze swojej konstrukcji w nocy z wtorku na środę. Obecnie trwają analizy danych przesłanych przez satelitę na Ziemię.

KRAKsat to jeden z pierwszych w Polsce satelitów typu Cubesat i piąty zbudowany w Polsce, który trafił na orbitę okołoziemską. Stworzyli go studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ich konstrukcja wykorzystuje ciecz magnetyczną. Młodzi badacze chcą sprawdzić, jak zachowa się ona w kosmosie i czy ciekły magnes można zastosować jako koło zamachowe pozwalające zmniejszyć prędkość obrotową satelity.

Krakowski satelita 3 lipca został wystrzelony z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w przestrzeń kosmiczną na wysokość ok. 400 km. Obecnie krąży wokół Ziemi, nad Polską przelatuje w środku nocy. Będzie przebywał na orbicie ok. 6-14 miesięcy. Po takim czasie konstrukcje tego typu spadają i spalają się w atmosferze.

WIDEO: Dzieci mówią jak jest

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska