Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą". Rozpoczęła się policyjna akcja

(PSZ)
Kąpielisko nad krakowskim zalewem Bagry Wielkie
Kąpielisko nad krakowskim zalewem Bagry Wielkie Anna Kaczmarz
Lato i wakacje to czas błogiego wypoczynku nad wodą. Jest to jednak również czas, kiedy znacząco wzrasta liczba utonięć. Dlatego policja już po raz drugi rozpoczęła kampanię „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

Głównym celem tej akcji informacyjno-edukacyjnej jest zapewnienie bezpiecznego wypoczynku osobom przebywającym w wodzie lub nad wodą oraz ograniczenie wypadków i utonięć zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Aż do września akcja będzie realizowana w miejscach letniego wypoczynku (kolonie, obozy itp.), a także na piknikach, festynach i spotkaniach plenerowych.

Statystyki policji pokazują, że w ciągu ostatnich trzech lat w Polsce utonęły 1524 osoby (2015 – 571, 2016 – 504, 2017 – 449). Najczęściej do tragicznych sytuacji nad wodą dochodziło z powodu kąpieli w niestrzeżonym albo zabronionym miejscu i nieostrożności w czasie łowienia ryb. Osoby odpoczywające nad wodą wielokrotnie przeceniają swoje umiejętności, nie mają dostatecznej wiedzy o możliwych zagrożeniach i bagatelizują je.

W ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” MSWiA i PZU przekazały policji materiały dotyczące akcji. Opracowane zostały informatory (330 tys. egzemplarzy), plakaty (7,5 tys.) oraz naklejki (80 tys.), które otrzymały komendy wojewódzkie i Komenda Stołeczna Policji.

W ramach kampanii policja ogłosiła również konkurs „FILMOWY przeWODNIK”, promujący bezpieczne przebywanie w wodzie lub nad wodą oraz zdrowy i aktywny tryb życia. W konkursie mogą wziąć udział zespoły pod opieką dorosłego opiekuna liczące do trzech osób w wieku do 18 lat. Prace konkursowe można przesyłać do 7 września, na adres Biura Prewencji Komendy Głównej Policji. Szczegóły dotyczące konkursu, a także całej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” są dostępne na stronie policja.pl.

Policja zachęca również do korzystania podczas wakacji z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie można wskazywać dzikie kąpieliska. Przed sezonem wakacyjnym funkcjonariusze odwiedzać będą także szkoły, by przekazywać najmłodszym wiedzę dotyczącą zasad bezpiecznego spędzania wolnego czasu w trakcie letniego wypoczynku, w tym m.in. bezpieczeństwa w domu, w podróży, podczas gier i zabaw w terenie, a także nad wodą i w wodzie.

Policjanci, jak co roku, będą też pełnić służbę na wodzie. W miejscach, gdzie kąpiel może być niebezpieczna, pojawiać się będą również strażacy. Obie te służby przewidują wzmocnienie obsady jednostek w miejscowościach turystycznych. Ponadto do miejsc wypoczynku na praktyki zawodowe skierowani zostaną słuchacze szkół pożarniczych. Do działań gotowych jest 127 specjalistycznych grup wodno-nurkowych.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą". Rozpoczęła się policyjna akcja - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska