https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krowy dają mniej mleka, drób się gorzej niesie. Zwierzęta mogą nawet padać! Przez meszki

Strefa AGRO
Liczba pokoleń meszek w roku waha się od jednego do czterech
Liczba pokoleń meszek w roku waha się od jednego do czterech pixabay.com
Aż 17 tysięcy sztuk bydła padło, 95 lat temu, nad Dunajem w Rumunii. Odpowiedzialna za to była plaga meszek. Jak chronić wypasające się zwierzęta przed tymi owadami?

Meszki atakują nie tylko ludzi, ale i bydło, konie, owce, świnie oraz drób.

- Chmarami latają wokół zwierząt wchodząc do uszu, nosa i w sierść. Przedostają się do jamy nosowej, pod powieki i do gardła. Kłują w miejscach pokrytych cieńszą – delikatniejszą skórą, a więc atakują okolice pyska, oczu, uszu, narządów płciowych. Rozszarpujące skórę ukłucia są bolesne i pozostawiają wyraźny, krwawiący ślad, któremu towarzyszą obrzęki - wylicza Beata Ośka z Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach (oddział w Sandomierzu).

Sprawdź także:**Kleszcze - jak usunąć, jak się chronić? Z roku na rok rośnie liczba zachorowań na boreliozę**

Natarczywe owady mają ulubione porę i miejsca. Najczęściej występują na wilgotnych i lesistych terenach. W ogromnych ilościach można je spotkać na pastwiskach oraz w okolicach obfitujących w czyste wody.

Meszki aktywne są od rana do zachodu słońca, szczególnie o zmierzchu oraz w czasie pochmurnej burzowej pogody, sporadycznie przy świetle księżyca. Najbardziej dokuczliwe bywają przy temperaturach od 12 do 25 stopni Celsjusza i przy bezwietrznej pogodzie, zwłaszcza przed burzą - opisuje Beata Ośka.

Jak podkreśla, atakowane krowy dają znacznie mniej mleka, drób gorzej się niesie.

Następstwa ukąszeń meszek:

U zwierząt mogą wystąpić utrata apetytu, osłabienie i ociężałość, podwyższona temperatura, przedwczesne porody. Z oczu, otworu gębowego i nozdrzy może wydzielać się obfity żółtawy śluz. Gruczoły limfatyczne mogą być znacznie powiększone.

W czasie masowej inwazji zwierzęta giną w czasie kilku godzin. Przyczyna? Zawarty w ślinie trujący jad powodujący alergiczne obrzmienia dróg oddechowych, a w następstwie - śmierć przez uduszenie i znaczny ubytek krwi.

Dodać trzeba, że meszki mogą przenosić pasożyty krwi ptactwa oraz różne robaczyce.

Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas

Zwalczanie meszek:

Najprostszy i najskuteczniejszy sposób na uniknięcie strat w pogłowiu? Wypędzanie zwierząt na pastwiska po zachodzie słońca i odprowadzanie ich do obór przed wschodem. Duże znaczenie ma również stosowanie różnych działań profilaktycznych, takich jak czyszczenie rowów melioracyjnych i kanałów z roślinności, która może stanowić siedlisko dla larw meszek - wskazuje Marta Ośka.

Jeśli zaś chodzi o rozpylanie na otwartym terenie insektycydów, należy zachować szczególną ostrożność. Dobór preparatów powinien być niezwykle staranny, ze względu na potencjalne zagrożenie dla pożytecznych gatunków zwierząt.

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska