Europa ma problem z cyfrowym rozwojem z powodu przeregulowania
Podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie, Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji, podjął temat pozycji Europy w globalnym wyścigu technologicznym. W trakcie panelu dyskusyjnego „Jak Europa może odzyskać pozycję lidera technologicznego i globalną konkurencyjność?”, Gawkowski zwrócił uwagę na wszechobecność cyfrowej przyszłości i jej wpływ na zmiany społeczne oraz gospodarcze.
Wicepremier podkreślił, że nadchodzące polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej od stycznia 2025 roku stanowi szansę na wzmocnienie roli Polski w procesie transformacji cyfrowej. Jednakże zaznaczył, że Europa jako całość nie jest obecnie liderem cyfrowej innowacji, głównie z powodu nadmiernej regulacji, która hamuje rozwój.
– Europa nie jest dzisiaj w miejscu, które jest liderem tych przemian na świecie, a państwa tworzące Unię Europejską i szerzej całą Europę mają dzisiaj problem, dlatego że jadą przy zaciągniętym hamulcu – mówił Gawkowski i dodał, że tym hamulcem, który w Europie wyhamował (…), to wynik tego, że nie dostrzegaliśmy tego problemu – przeregulowania (…).
Gawkowski wskazał na potrzebę znalezienia równowagi między legislacją a inwestycjami w technologie, co może być kluczowe dla odzyskania przez Europę pozycji lidera. Podczas dyskusji, wicepremier zwrócił także uwagę na kwestie cyberbezpieczeństwa, podkreślając, że Polska jest obecnie najbardziej narażonym krajem w UE na ataki ze strony rosyjskich służb.
Ogłosił również plany inwestycyjne w edukację i rozwój specjalistów IT w Polsce, podkreślając, że brakuje ich zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Wicepremier pochwalił polskich specjalistów IT, przywołując usługę mObywatel jako przykład udanego projektu. Dodał, że Polska jest jednym z najlepiej ocenianych krajów pod względem cyberbezpieczeństwa na świecie.
Rozmowy na Europejskim Forum Nowych Idei w Sopocie ukazały wyzwania oraz możliwości, przed którymi stoi Europa w kontekście cyfrowej transformacji. Gawkowski podkreślił znaczenie zbliżającej się prezydencji Polski w Radzie UE, jako okazji do podkreślenia roli naszego kraju w kształtowaniu cyfrowej przyszłości kontynentu.
Partnerem medialnym Europejskiego Forum Nowych Idei są „Strefa Biznesu” i „Dziennik Bałtycki”, należące do Polska Press Grupy – wydawcy m.in. ponad 500 serwisów miejskich skonsolidowanych pod marką NaszeMiasto.pl, ogólnopolskiego portalu informacyjnego i.pl, 22 serwisów i 20 dzienników regionalnych oraz serwisów e-commerce, branżowych i tematycznych, w tym: Strefaobrony.pl, Stronapodrozy.pl i Strefaedukacji.pl.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Źródło:
