Król kurkowy Piotr M. Mikosz "Europejczyk" z marszałkiem Dobiesławem Gałą wręczyli ks. biskupowi medal królewski. W uroczystości uczestniczyli także straszy Bractwa Henryk Kuśnierz i jego zastępcy Józef Hojda i Kazimierz Loranc, a także Tadeusz Ryś, Maciej Żółciński, Jacek Czepczyk, Andrzej Zborowski, Zbigniew Kwater i Wojciech Ogonowski.
Przypomnijmy, że godność honorowego brata kurkowego ks. Grzegorz Ryś otrzymał w środę 29 maja 2013 roku, w dniach jubileuszu 25-lecia kapłaństwa. Podczas uroczystości, która odbyła się w krakowskim Pałacu Biskupim kustosz Bractwa Kurkowego prof. Czesław Dźwigaj przypomniał historię tego wyróżnienia. Godność honorowego Brata Kurkowego otrzymał m.in. papież Jan Paweł, a w międzywojniu Ignacy Jan Paderewski, b. premier RP, światowej sławy pianista i jeden z głównych budowniczych polskiej niepodległości.
Wtorkowej mszy św. dziękczynnej za posługę bp. Rysia w archidiecezji krakowskiej przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Przypomniał on m.in., że bp Ryś przez ponad sześć lat pełnił posługę w archidiecezji krakowskiej, jest także przewodniczącym Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski.
Kazanie wygłosił ks. biskup Grzegorz Ryś. Mówił o tożsamości chrześcijanina, która powinna się przejawiać w codziennych, zwyczajnych czynnościach, o posłudze kapłana, który ma służyć i uczyć wiernych, jak mają zapraszać do siebie Jezusa. Wspominając dzień swojego chrztu w kościele Mariackim 1 marca 1964 r. dziękował Kościołowi krakowskiemu, który - jak podkreślił - ukształtował go.
Ks. biskup Grzegorz Rys zaprezentował wiernym pierścień, który otrzymał od kard. Stanisława Dziwisza. To pierścień, który otrzymał od mnichów z Mogiły z okazji swoich święceń biskupich kard. Franciszek Macharski. Jak powiedział biskup, jest on świadectwem zakorzeniania w kościele krakowskim. To nie jeden prezent jaki otrzymał metropolita nominant. Od władz Papieskiego Uniwersytetu św. Jana Pawła II dostał obraz z widokiem ulicy Kanoniczej z budynkiem rektoratu uczelni, w którym mieszkał Jan Długosz. Przewodniczący Rady Miasta Bogusław Kośmider w imieniu mieszkańców podarował biskupowi miniaturę dzwonu Zygmunta.
Dlaczego ta pożegnalna uroczystość odbyła się w Bazylice Mariackiej uzasadnił archiprezbiter, ks. Dariusz Raś. - Biskup Ryś tutaj został ochrzczony, przy ul. Pijarskiej mieszkali jego rodzice i on sam. Ostatnio w „Zielonej Kamienicy” przy placu Mariackim.