Kto zostanie metropolitą po kardynale Dziwiszu?

  Kto zostanie metropolitą po kardynale Dziwiszu?

  Dominika Cicha

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego
  1/5
  przejdź do galerii

  Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego ©fot. Piotr Smoliński

  Jutro upłynie 11 lat, odkąd archidiecezją krakowską rządzi kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita osiągnął już wiek emerytalny i dwa lata temu złożył rezygnację z urzędu. Papież Franciszek zdecydował się odłożyć zmiany personalne do czasu po Światowych Dniach Młodzieży. Teraz, kiedy katolickie święto już się zakończyło, w Krakowie wracają pytania: kiedy nastąpi zmiana na funkcji biskupa krakowskiego i kto będzie następcą kardynała?

  Zgodnie z prawem kanonicznym „biskup diecezjalny, który ukończył 75. rok życia, jest proszony o złożenie na ręce papieża rezygnacji z zajmowanego urzędu. Po rozważeniu wszystkich okoliczności, papież podejmie decyzję” (kanon 401). Kard. Dziwisz wiek emerytalny osiągnął 27 kwietnia 2014 r. Obecnie ma 77 lat.

  Podczas pobytu w Krakowie Franciszka temat dymisji kardynała w ogóle się nie pojawił. Również i teraz krakowska kuria oficjalnych informacji w tej sprawie póki co nie udziela, ale wg naszych rozmówców jest szansa, że Franciszek nowego metropolitę powoła jeszcze tej jesieni.

  Wyrośli z tej diecezji
  Jeden z potencjalnych następców kard. Dziwisza to pochodzący z Wadowic 60-letni bp Józef Guzdek, ordynariusz polowy Wojska Polskiego. Funkcję tę pełni od 2010 r. Wcześniej był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej (2001-2004) i biskupem pomocniczym krakowskim (2004-2010). Diecezję zna więc dobrze.

  W Krakowie dobrze znany jest też Grzegorz Ryś (52 lata), jeden z najmłodszych polskich biskupów. Od 2011 r. pełni funkcję biskupa pomocniczego. Wcześniej był rektorem krakowskiego seminarium (2007-2011). Jest znanym rekolekcjonistą i autorem książek, wykłada na Uniwersytecie Papieskim.

  W odpowiedzi na pytanie, który kandydat najlepiej sprawdziłby się na stanowisku metropolity, Artur Sporniak, kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”, wymienia właśnie tych dwóch biskupów. - Obaj wyrośli z tej diecezji, obaj byli rektorami seminarium, są biskupami: bp Guzdek w Ordynariacie Polowym WP, a bp Ryś jest biskupem pomocniczym. Pierwszy świetnie by się sprawdził jako metropolita, bo ma doświadczenie administracyjne - mówi.

  Bp Ryś za to, zdaniem Sporniaka, wiedzie prym w Kościele polskim, jeśli chodzi o Nową Ewangelizację. - Chyba w największym stopniu próbuje przełożyć na konkret polski papieską wizję Kościoła. Ma tu olbrzymie zasługi - mówi Sporniak.

  Kandydaci z Włoch
  Na liście potencjalnych kandydatów są i inni duchowni - Polacy pracujący w Watykanie. Taka nominacja nie jest niemożliwa - przecież sam kard. Dziwisz, zanim został metropolitą krakowskim, spędził lata w Rzymie, jako sekretarz Jana Pawła II.

  Tuż po rezygnacji kard. Dziwisza mówiło się o nominacji dla pochodzącego z Andrychowa kard. Stanisława Ryłki, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Świeckich. Teraz temat powraca, zwłaszcza że od 1 września Rada zostanie wcielona w inną kościelną strukturę i nie wiadomo, co w związku z tym będzie dalej robił kardynał. Ma ogromne doświadczenie, ale nigdy nie był biskupem diecezjalnym. Gdyby został metropolitą krakowskim, pełniłby tę funkcję krótko, bo niedawno skończył 71 lat.

  Kolejnym z potencjalnych następców kard. Dziwisza jest urodzony w podkrakowskich Węgrzcach Wielkich 54-letni ks. Paweł Ptasznik, prałat, kierownik Sekcji Polskiej watykańskiego Sekretariatu Stanu. Był bliskim współpracownikiem Jana Pawła II i Benedykta XVI.

  Wśród kandydatów wymienia się także abp. Konrada Krajewskiego (52 l.), pochodzącego z Łodzi jałmużnika papieskiego. - Jest bardzo bliski papieżowi. Dlatego nie sądzę, żeby to akurat on dostał nową funkcję - komentuje Artur Sporniak.

  To wciąż tylko domysły
  Ostrożność w typowaniu nazwisk zaleca jednak Michał Lewandowski, dziennikarz katolickiego portalu deon.pl. - Niewątpliwie powinien to być biskup, który rozumie znaczenie Bożego miłosierdzia i wie, jak konkretnie wprowadzać je w życie. Troszczy się o ubogich, wykluczonych, biednych, potrzebujących. Jest otwarty na innych i „wstał z kanapy”, by wyjść do ludzi - wymienia.

  Podobnego zdania jest Miłosz Kluba, kierownik krakowskiego oddziału „Gościa Niedzielnego”. - Pamiętajmy, że ta lista jest nieoficjalna i nie zdziwiłbym się, gdyby metropolitą krakowskim został ktoś spoza niej - mówi. Jak dodaje, wymienianych w gronie kandydatów różni wiek, stopień święceń, miejsce dotychczasowej posługi.

  - Dla każdego z kandydatów objęcie funkcji biskupa krakowskiego, nawet jeśli zostałby nim dotychczasowy biskup innej diecezji, oznaczałoby nowy rodzaj odpowiedzialności. Zarówno ze względu na samą funkcję i wybitnych poprzedników, jak i znaczenie diecezji, jej historię. To nie są wybory prezydenckie czy samorządowe, decyzja należy do Ojca Świętego i nie należy jej uprzedzać - podkreśla Miłosz Kluba.

  Zdaniem Artura Sporniaka prawdopodobieństwo, że następcą kard. Dziwisza będzie ktoś z innej diecezji, jest minimalne. - Papież krytykował podejście, że to jest awans w Kościele, robienie kariery. Stara się więc nie przenosić nikogo z jednej metropolii do drugiej, bardziej znaczącej - mówi. Jak dodaje, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nazwisko nowego metropolity poznamy nawet na początku września.

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (26)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nastepca kardynała dziwisza

  loopi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Powinien zostać Grzegorz Ryś.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Obstawiam księdza Natanka

  Czesio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Obstawiam ks dr-a Piotra Natanka z Grzechyni. Zrobi prawdziwy porządek w Kurii.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Następca wielkiego poprzednika

  gorszy sort (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Następcą Dziwisza powinien być człowiek bez pokus pedofilskich, nie uwikłany w politykę i natychmiast po objęciu stanowiska WINIEN CAŁEJ ZDROWEJ CZĘŚCI POLAKÓW wyprowadzenia króla męczennika Lecha...rozwiń całość

  Następcą Dziwisza powinien być człowiek bez pokus pedofilskich, nie uwikłany w politykę i natychmiast po objęciu stanowiska WINIEN CAŁEJ ZDROWEJ CZĘŚCI POLAKÓW wyprowadzenia króla męczennika Lecha Kaczyńskiego poza Wawel!!!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  widac zes gorszy sort

  rzeklbym ze (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  nawet parszywy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Krajewski

  Ktos (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Już wiemy ze abp Krajewski to pewne wyszedł przeciek z Watykanu

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Amen?

  AJAk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  „Wystrzegajcie się uczonych w Piśmie, którzy chętnie chodzą w długich szatach i lubią pozdrowienia na rynkach i pierwsze krzesła w synagogach, i pierwsze miejsca na ucztach; Którzy pożerają domy...rozwiń całość

  „Wystrzegajcie się uczonych w Piśmie, którzy chętnie chodzą w długich szatach i lubią pozdrowienia na rynkach i pierwsze krzesła w synagogach, i pierwsze miejsca na ucztach; Którzy pożerają domy wdów i dla pozoru długo się modlą; tych spotka szczególnie surowy wyrok” (Marka 12:38-40).zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kosciol z synagoga

  pomyliles (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  rabinczyku, takich jak ty uczonych w pismie tez trzeba sie wystrzegac, i to najbardziej.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nieoficjalnie - nominacja dziś

  Petrus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Bardzo nieoficjalnie, dziś będzie taki komunikat o godz. 12

  Ojciec Święty Franciszek:
  Przyjął rezygnację Księdza Stanisława Kardynała Dziwisza z posługi arcybiskupa metropolity krakowskiego,...rozwiń całość

  Bardzo nieoficjalnie, dziś będzie taki komunikat o godz. 12

  Ojciec Święty Franciszek:
  Przyjął rezygnację Księdza Stanisława Kardynała Dziwisza z posługi arcybiskupa metropolity krakowskiego, złożoną zgodnie z kan. 401 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
  Mianował arcybiskupem metropolitą krakowskim dotychczasowego dyrektora rozgłośni radiowej Radio Maryja oraz Telewizji Trwam, członka Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela, Ojca Tadeusza Rydzyka CSsR

  ks. prał. Mykhaylo Tkhorovskyy
  Chargé d’Affaire

  Warszawa, 10 września 2016 r.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kard Ryłko

  Adamo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  A ja obstawiam że nowym metropolitą Krakowskim zostanie Kardynał Stanisław Ryłko

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bp czaja

  lukasz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  A ja obstawiam nominację dla biskupa Andrzeja z Opola.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kard. Ryłko

  mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Moim zdaniem nowym metropolitą krakowskim zostanie kardynał Stanisław Ryłko.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  GNOJ

  WACEK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 10

  FURA Z GNOJEM JUZ NA WIEPRZA CZEKA

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce