- Kamienica przy Sobieskiego stanowi fragment całego Śródmieścia, które jest objęte ochroną ze względu historyczno-urbanistycznych - wyjaśnia Maria Manna, zastępca kierownika delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Nowym Sączu. - Każdy najdrobniejszy nawet remont musi być uzgadniany z nami. Tak samo ochronie podlega kuczka.
Kuczka to spolszczona nazwa hebrajskiego słowa sukkot, czyli namiot. Służyła dawnym, żydowskim właścicielom kamienicy podczas święta namiotów, zwykle obchodzonego we wrześniu. W tym pomieszczeniu pobożni Żydzi przez siedem dni modlili się, śpiewali i spożywali posiłki. Święto obchodzono na pamiątkę wyjścia narodu żydowskiego z niewoli egipskiej na pustynię na Synaju w XIII wieku p.n.e.
- Wszystkie remonty dostosowujemy do zaleceń konserwatorskich ze względu na zabytkowy charakter tego budynku - zapewnia Leokadia Pomarańska, prezes spółki Posesja, zarządzającej nieruchomością. - Niedawno kuczkę pokryliśmy farbą konserwującą drewno.
Nowy Sącz to jedno z nielicznych miast w Małopolsce, gdzie zachowały się dwie kuczki. Pierwsza mieści się przy ul. Jagiellońskiej 50. Obie świadczą o wielowiekowiej obecności Żydów na Sądecczyźnie.
Miss Polonia z dawnych lat! Zobacz archiwalne zdjęcia kandydatek
"Super pies, super kot!". Zgłoś zwierzaka w plebiscycie i wygraj nagrody!
Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!