https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kuczka żydowska w Nowym Sączu pod specjalną pieczą

Jerzy Wideł
Drewniana kuczka na balkonie kamienicy przy ul. Sobieskiego
Drewniana kuczka na balkonie kamienicy przy ul. Sobieskiego Jerzy Wideł
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków wpisał do rejestru zabytków wiekową kamienicę w Nowym Sączu i mieszczącą się w niej tzw. kuczkę żydowską. Kamienica na rogu ulic Sobieskiego i Lwowskiej podlega ścisłej ochronie, zaś kuczka jest pod nadzorem nie tylko konserwatorów, ale i symbolicznym nadzorem Żydów, pielgrzymujących co roku do grobu cadyka Dywre Chaima Halberstama.

- Kamienica przy Sobieskiego stanowi fragment całego Śródmieścia, które jest objęte ochroną ze względu historyczno-urbanistycznych - wyjaśnia Maria Manna, zastępca kierownika delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Nowym Sączu. - Każdy najdrobniejszy nawet remont musi być uzgadniany z nami. Tak samo ochronie podlega kuczka.

Kuczka to spolszczona nazwa hebrajskiego słowa sukkot, czyli namiot. Służyła dawnym, żydowskim właścicielom kamienicy podczas święta namiotów, zwykle obchodzonego we wrześniu. W tym pomieszczeniu pobożni Żydzi przez siedem dni modlili się, śpiewali i spożywali posiłki. Święto obchodzono na pamiątkę wyjścia narodu żydowskiego z niewoli egipskiej na pustynię na Synaju w XIII wieku p.n.e.
- Wszystkie remonty dostosowujemy do zaleceń konserwatorskich ze względu na zabytkowy charakter tego budynku - zapewnia Leokadia Pomarańska, prezes spółki Posesja, zarządzającej nieruchomością. - Niedawno kuczkę pokryliśmy farbą konserwującą drewno.

Nowy Sącz to jedno z nielicznych miast w Małopolsce, gdzie zachowały się dwie kuczki. Pierwsza mieści się przy ul. Jagiellońskiej 50. Obie świadczą o wielowiekowiej obecności Żydów na Sądecczyźnie.

Miss Polonia z dawnych lat! Zobacz archiwalne zdjęcia kandydatek

"Super pies, super kot!". Zgłoś zwierzaka w plebiscycie i wygraj nagrody!

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
GRANIWID SIKORSKI
Forum w Obronie Godności Kraków, 20 października 2011r.
i Jedności Lokatorów i Bezdomnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3468-11
Forum w Obronie Praw Emerytów,
Rencistów i Bezrobotnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3509-68

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
Skwer Kardynała Wyszyńskiego 01-015 Warszawa

Szanowni Państwo

Niniejszym Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych oraz Forum w Obronie Praw Emerytów, Rencistów i Bezrobotnych składa skargę na decyzję Oddziału Telewizji Polskiej S.A. w Krakowie z dnia 14 lipca 2011 r. o odmowie sprostowania treści przekazu telewizyjnego.
W dniu 6 lipca 2011r. podczas emisji lokalnego programu informacyjnego „Kronika” o godz. 18.30 i 21.45 podano informację o czekających krakowian podwyżkach cen i opłat. Wśród tych podwyżek wymieniono podwyżkę czynszów w lokalach komunalnych. Tymczasem wśród przyjętych tego dnia uchwałach Rady Miasta Krakowa nie było uchwały o podwyżce czynszów. W tej sprawie Forum zwróciło się do Oddziału Telewizji Polskiej S.A. w Krakowie o sprostowanie tej nieprawdziwej informacji. W imieniu redakcji Telewizji Polskiej Oddział Terenowy w Krakowie pismem z dnia 14 lipca 2011 r. odmówiono Forum publikacji
żądanego sprostowania. W piśmie podano „ że informację dziennikarz oparł na wiarygodnych informacjach z Urzędu Miasta Krakowa oraz od samych radnych.
Termin podwyżki z początkiem przyszłego roku jest terminem aktualnym i jak najbardziej prawdopodobnym z uwagi na jednoznaczną wolę Prezydenta Miasta Krakowa” oraz aktualny stan prawny. Ponieważ publikacja wiązała się z przygotowaniami do „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego” Forum zwróciło się pismem z dnia 2 sierpnia 2011 r. wyrażając przy tym głębokie zaniepokojenie postawą Pana Prezydenta Jacka Majchrowskiego.
Prezydent Miasta Krakowa pismem z dnia 10 października 2011 r. poinformował Forum że „w styczniu 2012 r. nie przewiduje się podwyżek czynszów w mieszkaniowym zasobie Gminy Miejskiej Kraków.
W świetle tego pisma uważamy, że wyemitowany w dniu 6 lipca 2011 r. materiał autorstwa redaktora Rafała Nowaka – Bończy nie odpowiada prawdzie.
Pan Prezydent nie potwierdził sugerowanego przez dziennikarza zamiaru podwyżki czynszu w mieszkaniowym zasobie Gminy w najbliższym okresie Rada Miasta Krakowa zagadnienia mieszkaniowe przekazała do konsultacji do „ Okrągłego Stołu Mieszkaniowego” który rozpoczął działalność w dniu 11 października 2011 r. W świetle tych faktów postawa dziennikarza była wysoce nieodpowiedzialna, dążąca wręcz do wywołania niepokoju
i nieporozumień między stronami „OSM”.
Zamiast szukać sensacji dziennikarz winien obiektywnie i rzetelnie przedstawić informację
z obradującej Rady Miasta Krakowa. Dziwi nas także upór Telewizji odmawiającej sprostowania tej nieprawdziwej informacji, tym bardziej że wzbudziła duże zaniepokojenie wśród mieszkańców Krakowa. Wielkość czynszów w zasobach komunalnych jest wysoka
i dalszy wzrost kwoty czynszu budzi przerażenie mieszkańców. Przyczyniła się do tego nieodpowiedzialna postawa dziennikarza.
Składamy zatem skargę na działalność redakcji Telewizji Polskiej S.A. Oddział Terenowy w Krakowie oraz wnosimy o sprostowanie tej nieprawdziwej informacji.

Załączniki:
1.Pismo Forum do Dyrektora Oddziału Telewizji Polskiej S.A. w Krakowie
z dnia 9 lipca 2011 r.
2.Pismo skierowane do Forum w imieniu redakcji Telewizji Polskiej S.A. Oddział Terenowy w Krakowie z dnia 14 lipca 2011 r.
3.Pismo Forum do Prezydenta Jacka Majchrowskiego z dnia 2 sierpnia 2011 r.
4.Pismo skierowane do Forum przez Z-cę Prezydenta Miasta Krakowa
z dnia 10 października 2011 r.


Za Forum: Przewodniczący Forum

Graniwid Sikorski

Otrzymują:
1 x Adresat
1 x Pan Marian Zalewski Członek Zarządu TVP S.A. ul. Jan Pawła Woronicza 17,
00-999 Warszawa
1 x a/a
L
Lach
Kamienica nie jest zabytkowa, ani jej "wyposażenie" też nie. Zabudowany balkon trzeba chronić. Tako rzecze p. Manna. Gdyby iść ta drogą, to powinniśmy mieszkać w skansenie na Falkowej i chodzić za stodołę. O obecności Żydów w Sączu nie stanowi zabudowany ganek, ale cmentarz, synagoga i - coraz odleglejąca - pamięć.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska