
Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało dla miłośników sztuki nowy, wyjątkowy cykl zatytułowany „Gimnastyka w domowym zaciszu”. To zachęta do ćwiczeń inspirowanych dziełami sztuki.
Oglądając filmy na facebookowym profilu muzeum – https://www.facebook.com/muzeum.narodowe.krakow – można nie tylko potrenować, ale także dowiedzieć się, że sposób przedstawiania ruchu zmieniał się na przestrzeni lat, zgodnie z kolejnymi kierunkami w sztuce.
Pierwszym dziełem, które ma zainspirować do gimnastyki, jest „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci. Z kolei do wykonania ćwiczeń na kręgosłup zachęca drewniana figura z XV wieku, przedstawiająca Matkę Boską z Dzieciątkiem (z kościoła parafialnego Narodzenia Marii Panny w Krużlowej Wyżnej).
Natomiast chcąc wzmocnić i rozciągnąć ręce, warto poćwiczyć z „Wernyhorą” Jana Matejki. Cykl „Gimnastyka w domowym zaciszu” prowadzi Ewa Kalita-Garstka, koordynatorka wystaw w MNK, a jednocześnie tancerka, trenerka pilatesu i strechingu. Kolejne odcinki pojawiają się na facebookowym profilu MNK w poniedziałki.

Teatr Łaźnia Nowa nie zwalnia tempa i wciąż przygotowuje niespodzianki dla swych widzów. W maju też ich sporo na nas czeka. W ramach wtorkowych pokazów online publiczność będzie mogła obejrzeć cztery wyjątkowe premiery. Jakie?
„Miłosna wojna stulecia”, „Fuck… Sceny buntu”, „Łaźnia Nowa 10xTAK” oraz „Równina wątłych mięśni”. Teatr rozwija również cykle wideo – wśród nich np. miniserial literacki „W związku z zaistniałą sytuacją”. Natomiast w ramach cyklu „Łaźnia TV”, prowadzonego przez Małgorzatę Wach, powstają nowe programy.
Będziemy mogli zobaczyć np. materiał o hitowym „Wejściu smoka” z archiwalnymi, niepublikowanymi dotąd nagraniami „making of” oraz wspomnieniami i komentarzami Jana Peszka, odtwórcy roli Bruce’a Lee. Więcej: https://www.laznianowa.pl.

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK zaprasza na swój profil w serwisie Spotify. To nowy projekt zatytułowany MOCAK Sounds, który wprowadza muzykę do muzeum.
Do wyboru mamy cztery listy utworów: „Bliżej natury” (przygotowana na bazie muzyki filmowej nawiązującej do świata przyrody), „MOCAK Café Sounds” (przenosząca słuchacza do MOCAK-owej kawiarni), „Art Sounds” (zestaw piosenek odnoszących się do sztuki) oraz „MOCAK Home Office” (to piosenki słuchane przez pracowników muzeum w czasie pracy zdalnej).
Więcej: https://www.mocak.pl/mocak-sounds-mocakonline.

Wirtualne Muzea Małopolski – to miejsce, w którym bez wychodzenia z domu możemy obejrzeć ponad 1200 zgigitalizowanych eksponatów z aż 42 placówek muzealnych w naszym województwie. Są to zarówno obiekty w formie 3D i 2D, jak i ukazujące je w szerszym kontekście teksty i nagrania audio (w tym nagrania w technice audiodeskrypcji). Adres portalu Wirtualne Muzea Małopolski to http://muzea.malopolska.pl.