
Nowohuckie Centrum Kultury poleca wirtualne spacery po swoich wystawach, a także zaprasza na spektakle i koncerty online – przypominające wydarzenia, które odbyły się na Scenie NCK. To jednak nie wszystko.
Warto także zafundować sobie trochę ruchu: już 6 maja druga odsłona „Akrobatyki”. Instruktor Łukasz Buczek zaprezentuje zestaw ćwiczeń, które pomogą nabrać akrobatycznej wprawy (materiał będzie dostępny od godz. 10).
To samego dnia o godz. 18 NCK zaprasza na webinar z dietetykiem pt. „Co jeść w czasie pandemii?”. Ewa Karpęcka odpowie m.in. na pytania, jak utrzymać właściwą wagę, jak unikać przekąsek i zamienić je na wartościowe posiłki, albo jak mądrze planować zakupy w dobie pandemii.
Natomiast 8 maja odbędą się kolejne zajęcia Nowohuckiego Uniwersytetu Dzieci. Tym razem najmłodsi dowiedzą się wszystkiego o bańkach mydlanych.
Tego samego dnia wieczorem (godz. 20) będzie można zobaczyć spektakl online „Wind Dancer Eriu&Sheeban” – Zespołowi Tańca Irlandzkiego Eriu będzie towarzyszyć muzyka na żywo w wykonaniu Sheeban Celtic Band. Wszystko to w przestrzeni wirtualnej: www.nck.krakow.pl.

Muzeum Krakowa zaprasza na nową wystawę online. Nosi ona tytuł „My chcemy Boga. 60. rocznica obrony krzyża w Nowej Hucie” i przypomina o wydarzeniach sprzed 60 lat, kiedy to mieszkańcy Nowej Huty stanęli do walki w obronie krzyża na osiedlu Teatralnym. Został on postawiony w miejscu, gdzie miał być wybudowany pierwszy nowohucki kościół.
Wbrew wcześniejszej obietnicy komuniści zdecydowali o utworzeniu w tym miejscu szkoły. 27 kwietnia 1960 r. na plac wjechały koparki, które miały wykopać krzyż, w wyniku czego doszło do rozruchów i walk między broniącymi go mieszkańcami a milicją. Nowa wystawa jest dostępna tylko online – pod adresem www.krzyznowohucki.muzeumkrakowa.pl.

Zamek Królewski na Wawelu zaprasza do udziału w akcji #zostańwdomu i do wirtualnego zwiedzania swych bogatych zbiorów. Prócz tego przygotowano wiele innych atrakcji, wśród nich np. muzealne opowieści online #przezdziurkęodklucza (to ciekawostki o zbiorach, nowych nabytkach itp.), animowane gry edukacyjne, słuchowiska edukacyjne i ciekawe filmy. Dostępny jest także cyfrowy katalog zbiórów artystycznych muzeum. Więcej: wawel.krakow.pl/zostanwdomu.

Żydowskie Muzeum Galicja zachęca do udziału w wirtualnych oprowadzaniach po wystawach i innych ciekawych wydarzeniach, które można śledzić online – na facebookowej stronie muzeum: https://www.facebook.com/zydowskiemuzeumgalicja.
Można wybrać się np. na wirtualny spacer po Kazimierzu albo zwiedzić wystawę „Od domu do domu. Opowieść o wojennej tułaczce i przetrwaniu rodziny Pisków” – po wystawie wirtualnie oprowadza jej kuratorka Paulina Banasik.
Muzeum Galicja pamięta także o najmłodszych miłośnikach sztuki i przygotowało specjalną dziecięcą wystawę pt. „Co Ty sobie wyobrażasz?”. To wydarzenie towarzyszące przygotowywanej wystawie „Szancer, wyobraź sobie!”, opowiadającej o życiu i twórczości wybitnego polskiego ilustratora Jana Marcina Szancera.
Więcej: http://www.galiciajewishmuseum.org.