Pięć lat temu w siedzibie Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej hucznie świętowano 90. urodziny Jerzego Brzezińskiego - Honorowego Prezesa. Był tort i szampan. Były wspomnienia.
Jerzy Brzeziński urodził się w Krakowie. W okresie międzywojennym w klubie sportowym „Cracovia” uprawiał pływanie, zdobywając mistrzostwo okręgu. W czasie okupacji hitlerowskiej uczył się w Szkole Handlowej i współpracował z ruchem oporu.
11 czerwca 1967 roku przy ul. Praskiej otworzył kawiarnię, którą nazwał Cafe Milano. Była to druga w tym okresie prywatna kawiarnia w Krakowie. Za bufetem pracował syn, córka była kelnerką, żona nadzorowała kuchnię a jej wypieki, zwłaszcza torty słynne były nawet w Warszawie.
Cafe Milano stało się mekką nie tylko krakowskich artystów. Bywali tu m.in.: Leszek Herdegen, Lidia Zamkow, Halina Czerny-Stefańska, Ewa Demarczyk, Brunon Rajca, Zygmunt Konieczny, Krzysztof Litwin, Piotr Skrzynecki, Jerzy Waldorf, Skaldowie, Niebiesko Czarni.
W Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej był wieloletnim przewodniczącym Branży Gastronomicznej.
Jerzy Brzeziński w 1977 roku wstąpił do Bractwa Kurkowego. Był marszałkiem i królem kurkowym i należał m.in. do grona organizatorów wyjazdu Bractwa Kurkowego do Wiednia na obchody 300-lecia Odsieczy Wiedeńskiej, gdzie spotkał sie m.in. z papieżem Janem Pawłem II.
Jerzy Brzeziński niemal do ostatnich dni życia był aktywny, udzielał się w obu organizacjach. Do niedawna jeszcze kierował samochodem i chwalił się, że ma już 70 lat prawo jazdy. Przez te lata ani razu nie otrzymał punktu karnego.
Pogrzeb Jerzego Brzezińskiego odbędzie się na cmentarzu Rakowickim 22 maja (wtorek) o godz. 13.
ZOBACZ KONIECZNIE: