Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Latem ruszy nowy system prognoz pogody na Podhalu

Tomasz Mateusiak
Dotychczas turyści korzystali ze zwykłych prognoz pogody
Dotychczas turyści korzystali ze zwykłych prognoz pogody Tomasz Mateusiak
Turyści wybierający się na wycieczkę w Tatry dotychczas nigdy nie wiedzieli jaka pogoda zastanie ich na szlaku. W górach niezwykle szybko zmienia się pogoda i piękne słońce może zamienić się w rzęsisty deszcz. Już od wakacji wczasowicze lepiej przygotują się jednak na czekające ich niespodzianki. W lipcu na terenie Polski ruszy bowiem nowoczesny system tworzący krótkoterminowe prognozy pogody. Dzięki niemu w internecie będzie można sprawdzić, jak zmieni się pogoda na trasie naszej wędrówki.

- To będzie prawdziwa rewelacja w prognozowaniu pogody - uważa Łukasz Legutko z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - Najprawdopodobniej już w lipcu uruchomimy na terenie Polski system INCA-CA. Dzięki niemu będzie można opracowywać hiperdokładne prognozy pogody. Wskażą one, jak będzie zmieniać się aura w ciągu najbliższych minut i to w pasku terenu, którego szerokość można ograniczyć nawet do kilometra.

Jak dodaje Legutko, dzięki temu od wakacji turyści będą mogli sprawdzić jaka pogoda czeka ich o godz. 16 w Dolinie Chochołowskiej, a jaka na szczycie Kasprowego. Informacje takie będą dostępne na darmowej stronie internetowej. System INCA powstał w Austrii. Początkowo był używany jedynie w tym kraju. Teraz tamtejsi meteorolodzy postanowili rozszerzyć go na wszystkie kraje Europy Środkowej. By podpisać stosowną umowę międzynarodowe środowisko meteorologów spotkało się więc w Zakopanem. Rozmowy były tak owocne, że INCA może się rozszerzyć na cały... świat!

- To wspaniały system - uważa Yong Wang, prezes austriackiego instytutu meteorologicznego. - Dlatego rozszerzymy go na pozostałe kraje Europy i świata. To możliwe, bo do rozmów na ten temat szykuje się Międzynarodowa Organizacja Meteorologiczna . W przyszłości poprzez nasz system unikniemy chociażby ofiar powodzi w krajach tropikalnych.

O tym, że system INCA-CE działa, przekonany jest także burmistrz Zakopanego Janusz Majcher. - Kiedyś w czasie zakopiańskiego Pucharu Świata w skokach strasznie wiało - mówi. - Baliśmy się, że trzeba będzie odwołać zawody, ale Walter Hofer zadzwonił do austriackich speców od pogody i zapytał o prognozę dla Zakopanego. Powiedzieli mu, że za 20 minut wiatr ucichnie i... tak się stało. Ponoć korzystali przy tej prognozie właśnie z tego systemu. Teraz będziemy mieli go i my.

Skorzystamy na tym wszyscy...
Z INCA-CA skorzystają nie tylko turyści. W obszar jego działania weszło aż 8 krajów, w tym sąsiedzi Polski. Meteorolodzy będą mieli więc możliwość analizy prognoz frontów pogodowych znajdujących się np. nad terytorium Słowacji. Teraz gdy zacznie tam szaleć wichura, Polacy nad granicą dowiedzą się o nim szybciej jak dotychczas. Będzie więc więcej czasu na ewakuację.

Trwa plebiscyt na Superpsa! Zobacz zgłoszonych kandydatów i oddaj głos!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska