https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łaźnia Nowa i Dom Utopii zapraszają na nowy letni festiwal "Nowohucka Odyseja"

Anna Piątkowska
Projekt Łaźni Nowej ożywi Jubilatkę
Projekt Łaźni Nowej ożywi Jubilatkę Joanna Urbaniec / Polska Press
Od 19 lipca do końca sierpnia świętujący swoje 20-lecie Teatr Łaźnia Nowa wraz z Domem Utopii – Międzynarodowym Centrum Empatii zaprasza na nowy letni festiwal "Nowohucka Odyseja". W programie blisko 40 wydarzeń, wśród nich m.in. multimedialne spektakle i imprezy rave w dawnej restauracji Jubilatka, Koncerty Głębokiego Słuchania, letnie kino na dachu Domu Utopii, „Spotkania z widokiem na Nurt”, „Biblioteka oddechów” i cykl warsztatów Marka Styczyńskiego pt. „Uprawiamy współistnienie”.

- Zapraszamy do podróży po miejscach i nie-miejscach Nowej Huty. Wspólnie zanurzymy się w jej historii, a przede wszystkim energii, jaką daje dzisiaj. Będziemy eksplorować i inspirować, odkrywać i doświadczać, „uprawiać współistnienie” i przywracać pamięć. Naszymi przewodnikami będą artystki i artyści, aktywistki i aktywiści, realizujący autorskie projekty w przestrzeni miasta – zapowiada Małgorzata Szydłowska, kuratorka "Odysei Nowohuckiej".

Przewodnikami po podróży po Nowej Hucie będą artyści i aktywiści związani z dzielnicą.

"Odyseja Nowohucka" rozpocznie się już w najbliższy piątek w dawnej restauracji Jubilatka. Miejsce, o którym bez przesady można powiedzieć: kultowe stanie się sceną spotkań. Studio-galerię stworzą tu Milosh Luczynski, artysta na co dzień mieszkający i pracujący w Paryżu i pisarz Sławomir Shuty, którzy będą się tu spotykali z mieszkańcami Nowej Huty i rejestrowali ich opowieści o najmłodszej dzielnicy miasta.

"Efekty pracy artysty i pisarza będzie można zobaczyć w piątkowe wieczory na murach dawnego Kina Świt, w formie wielkoformatowych multimedialnych projekcji, podczas których zobaczymy twarze nowohucian, którzy podzielili się z nimi swoimi wspomnieniami, m.in. na temat miejsc, których już w Hucie nie ma" - zapowiada projekt "Pamięć miasta" Łaźnia Nowa.

Tuż po pokazach Jubilatka przemieni się w taneczną scenę rave (w formule silent disco). Didżejską plejadę zainauguruje w najbliższy piątek o godz. 21:00 ikona paryskiej sceny tanecznej: Patrick Vidal.

Kolejne odsłony projektu "Pamięć miasta" organizatorzy zaplanowali na 26 lipca (godz. 21.00) oraz 9, 23 i 30 sierpnia (godz. 20.30) w dawnej restauracji Jubilatka, os. Teatralne 11.

W dwie sierpniowe niedziele (8 i 25 sierpnia) uczestnicy festiwalu będą mieli okazję wziąć udział w performatywnym czytaniu sztuki Elżbiety Łapczyńskiej, autorki wielokrotnie nagradzanego „Bestiariusza Nowohuckiego".

W ramach festiwalu "Odyseja Nowohucka" powrócą też lubiane Koncerty Głębokiego Słuchania, których kuratorem jest muzyk i filozof – Rafał Mazur. W tym roku zaplanowano cztery koncerty ambientowe i dwa warsztaty dźwiękowe, m.in. z field recordingu i edycji dźwięku. Najbliższy koncert odbędzie się 20 lipca, o godz. 16.00 w Parku Szwedzkim. Koncert poprowadzi Paweł Pruski, który stworzy kompozycję dźwiękową wyobrażającą pejzaż dźwiękowy miasta przyszłości, nakładając autorską kompozycję na współczesny pejzaż dźwiękowy Nowej Huty, aby w ostatniej części koncertu całkowicie go zastąpić.

"Odyseja Nowohucka" będzie miała także swoją kinową odsłonę. Podczas pięciu sobotnich wieczorów: 20, 27 lipca, 3, 10 i 17 sierpnia (godz. 20.30), na dachu Domu Utopii odbędą się seanse kina plenerowego. Pierwszym z nich będzie Oskarowa „Strefa interesów” w reżyserii Jonathana Glazera. Przed seansem, który odbędzie się 20 lipca, gospodarz cyklu – Łukasz Maciejewski, porozmawia z producentem filmu, Bartkiem Raińskim. W kolejnych odsłonach kina na dachu na ekranie pojawią się: „Opadające liście” (27.07), „The Old Oak” (3.08), „La Chimera” (10.08), „Matka siedzi z tyłu” (17.08).

- Jednym z założeń, które przyświeca Odysei Nowohuckiej, jest włączanie mieszkańców Nowej Huty i działających na jej terenie artystów oraz aktywistów w realizowane w ramach festiwalu projekty - zdradzają twórcy projektu, zapowiadając jednocześnie cykl spotkań kulinarno-performatywnych pt. „Herbaciana Jubilatka”.

Choć festiwal ma trwać do końca lata, jego twórcy zapowiadają, że będzie projektem długofalowym. Szczegóły projektu na stronie internetowej Teatru Łaźnia Nowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska