- Zapraszamy do podróży po miejscach i nie-miejscach Nowej Huty. Wspólnie zanurzymy się w jej historii, a przede wszystkim energii, jaką daje dzisiaj. Będziemy eksplorować i inspirować, odkrywać i doświadczać, „uprawiać współistnienie” i przywracać pamięć. Naszymi przewodnikami będą artystki i artyści, aktywistki i aktywiści, realizujący autorskie projekty w przestrzeni miasta – zapowiada Małgorzata Szydłowska, kuratorka "Odysei Nowohuckiej".
Przewodnikami po podróży po Nowej Hucie będą artyści i aktywiści związani z dzielnicą.
"Odyseja Nowohucka" rozpocznie się już w najbliższy piątek w dawnej restauracji Jubilatka. Miejsce, o którym bez przesady można powiedzieć: kultowe stanie się sceną spotkań. Studio-galerię stworzą tu Milosh Luczynski, artysta na co dzień mieszkający i pracujący w Paryżu i pisarz Sławomir Shuty, którzy będą się tu spotykali z mieszkańcami Nowej Huty i rejestrowali ich opowieści o najmłodszej dzielnicy miasta.
"Efekty pracy artysty i pisarza będzie można zobaczyć w piątkowe wieczory na murach dawnego Kina Świt, w formie wielkoformatowych multimedialnych projekcji, podczas których zobaczymy twarze nowohucian, którzy podzielili się z nimi swoimi wspomnieniami, m.in. na temat miejsc, których już w Hucie nie ma" - zapowiada projekt "Pamięć miasta" Łaźnia Nowa.
Tuż po pokazach Jubilatka przemieni się w taneczną scenę rave (w formule silent disco). Didżejską plejadę zainauguruje w najbliższy piątek o godz. 21:00 ikona paryskiej sceny tanecznej: Patrick Vidal.
Kolejne odsłony projektu "Pamięć miasta" organizatorzy zaplanowali na 26 lipca (godz. 21.00) oraz 9, 23 i 30 sierpnia (godz. 20.30) w dawnej restauracji Jubilatka, os. Teatralne 11.
W dwie sierpniowe niedziele (8 i 25 sierpnia) uczestnicy festiwalu będą mieli okazję wziąć udział w performatywnym czytaniu sztuki Elżbiety Łapczyńskiej, autorki wielokrotnie nagradzanego „Bestiariusza Nowohuckiego".
W ramach festiwalu "Odyseja Nowohucka" powrócą też lubiane Koncerty Głębokiego Słuchania, których kuratorem jest muzyk i filozof – Rafał Mazur. W tym roku zaplanowano cztery koncerty ambientowe i dwa warsztaty dźwiękowe, m.in. z field recordingu i edycji dźwięku. Najbliższy koncert odbędzie się 20 lipca, o godz. 16.00 w Parku Szwedzkim. Koncert poprowadzi Paweł Pruski, który stworzy kompozycję dźwiękową wyobrażającą pejzaż dźwiękowy miasta przyszłości, nakładając autorską kompozycję na współczesny pejzaż dźwiękowy Nowej Huty, aby w ostatniej części koncertu całkowicie go zastąpić.
"Odyseja Nowohucka" będzie miała także swoją kinową odsłonę. Podczas pięciu sobotnich wieczorów: 20, 27 lipca, 3, 10 i 17 sierpnia (godz. 20.30), na dachu Domu Utopii odbędą się seanse kina plenerowego. Pierwszym z nich będzie Oskarowa „Strefa interesów” w reżyserii Jonathana Glazera. Przed seansem, który odbędzie się 20 lipca, gospodarz cyklu – Łukasz Maciejewski, porozmawia z producentem filmu, Bartkiem Raińskim. W kolejnych odsłonach kina na dachu na ekranie pojawią się: „Opadające liście” (27.07), „The Old Oak” (3.08), „La Chimera” (10.08), „Matka siedzi z tyłu” (17.08).
- Jednym z założeń, które przyświeca Odysei Nowohuckiej, jest włączanie mieszkańców Nowej Huty i działających na jej terenie artystów oraz aktywistów w realizowane w ramach festiwalu projekty - zdradzają twórcy projektu, zapowiadając jednocześnie cykl spotkań kulinarno-performatywnych pt. „Herbaciana Jubilatka”.
Choć festiwal ma trwać do końca lata, jego twórcy zapowiadają, że będzie projektem długofalowym. Szczegóły projektu na stronie internetowej Teatru Łaźnia Nowa.
