https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Leszek Blanik: Pokazujemy, że gimnastyka jest rozległą dziedziną, w której każdy znajdzie coś dla siebie

PS
Najpierw warszawski Torwar, rok później katowicki Spodek, a teraz gdańsko-sopocka ERGO ARENA! Leszek Blanik, najbardziej wybitny gimnastyk w historii Polski, a obecnie prezes Polskiego Związku Gimnastycznego nie ukrywa, że jego celem jest popularyzacja gimnastyki. – „Gimnastyka dla Wszystkich” to akcja, w trakcie której pokazujemy, że gimnastyka to tak rozległa dziedzina, że właściwie każdy może znaleźć coś dla siebie – mówi Leszek Blanik.

W tegorocznej edycji, która odbyła się w największej hali w Trójmieście, udział wzięło półtora tysiąca ludzi. Co też jest ważne – każdego roku miłośników gimnastyki jest więcej, bo w 2022 roku na Torwarze było ich niespełna tysiąc, a przed rokiem w Spodku – tysiąc dwustu.

– Jestem bardzo szczęśliwy z tego powodu, że udało nam się przyciągnąć tak wielu ludzi do ERGO ARENY. Co roku frekwencja nas zaskakuje, więc może już najwyższa pora przyzwyczaić się do tego, że atrakcyjne wydarzenie w atrakcyjnym sporcie po prostu znajduje chętnych uczestników. Każdego roku „Gimnastyka dla Wszystkich” jest największym przedsięwzięciem w historii naszego związku i mam nadzieję, że za rok też będą mógł tak powiedzieć – mówi Blanik, polski mistrz olimpijski z Pekinu w gimnastyce sportowej.

W ERGO ARENIE stanęły przyrządy gimnastyczne, od mat do gimnastyki artystycznej, przez ścieżki, poręcze i kółka po trampoliny czy różnego rodzaju gimnastyczne trenażery, a uczestnicy mieli okazję spotkać wybitne postaci polskiej gimnastyki, ale także poznać wszystkie odmiany tego sporty. W gdańsko-sopockiej hali obecne były bowiem wszystkie odmiany gimnastyki – sportowa, artystyczna, skoki na trampolinie, akrobatyka sportowa i inne sporty gimnastyczne.

– W tym roku cały nacisk położyliśmy na zawody amatorskie dla dzieci ze szkół podstawowych, którzy popisywali się swoimi umiejętnościami i pokazali, że mogą być przyszłością naszej dyscypliny. Jesteśmy z nich dumni, ale przede wszystkim liczymy, że na wiele lat zapamiętają ten moment, kiedy mogli wystąpić, korzystając z profesjonalnego wyposażenia, w jednej z największych polskich hal sportowych. Głęboko wierzę, że przynajmniej część z nich pozostanie przy gimnastyce. Nie mam wątpliwości, że zrobiliśmy wszystko, by pokazać atrakcyjność gimnastyki – dodaje Blanik.

Czy szef Polskiego Związku Gimnastycznego ma już pomysł na przyszłoroczną edycję? – Oczywiście, nieśmiało myślimy już o kolejnej edycji „Gimnastyki dla Wszystkich”, ale jest jeszcze za wcześnie na szczegóły. Na pewno jednak trzy poprzednie edycje pokazały nam, że warto jest organizować to wydarzenie, ale także to, że nie mamy powodów, by bać się wielkich hal. Przeciwnie, my tych hal bardzo potrzebujemy, bo gromadzimy wielkie tłumy uczestników. Przypominam sobie pierwszą edycję „Gimnastyki dla Wszystkich”, gdy w Warszawie spodziewaliśmy się pięciuset osób, a przyszło prawie dwa razy więcej – mówi Leszek Blanik.

Organizatorem „Gimnastyki dla Wszystkich” był Polski Związek Gimnastyczny. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu „Gimnastyka dla Wszystkich”, a patronat honorowy nad nim objęli marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydentka Miasta Gdańsk Aleksandra Dulkiewicz oraz prezydentka Miasta Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim. Partnerami wydarzenia były Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku im. Jędrzeja Śniadeckiego oraz spółka OCTF – producent marki 4F, UniLogistics, Ziaja i Żywiec Zdrój. Partnerem strategicznym PZG jest Vectra S.A.

od 7 lat
Wideo

Magazyn GOL 24 - podsumowanie kolejki Ekstraklasy

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska